Як мікробіом впливає на здоров’я серця і судин

Вплив мікробіома на серце і судини людини

Згідно з даними ВООЗ, в 2019 році серцево-судинні захворювання забрали 18 млн. людських життів, що становить 31% від усієї кількості смертей. В Україні в структурі смертності населення хвороби серця та судин займають близько 67%. Причому, якщо раніше на кардіологічну патологію, переважно страждали люди старшої вікової групи, то сьогодні ця категорія хворих значно помолодшала. До того ж, в умовах пандемії COVID-19 зростаюча стурбованість лікарської спільноти викликана тим, що наявність серцево-судинної патології асоційована з більш високим ризиком тяжкого перебігу хвороби і несприятливого результату у хворих. Як з’ясувалося, коронавірус SARS-CoV-2 призводить до специфічного ураження серцевого м’яза і судинної системи, що значно збільшує небезпеку ускладнення хвороби. Тому сьогодні профілактика серцево-судинних захворювань набула особливої важливості.

Традиційно до основних факторів ризику розвитку кардіоваскулярної патології відносять нездорове харчування, фізичну інертність, стреси, зловживання алкоголем і куріння. Вплив цих факторів ризику на здоров’я людини може проявлятися у вигляді підвищення артеріального тиску, високого рівня глюкози і ліпідів у крові, а також надлишкової маси тіла та ожиріння, що згодом може привести до серйозного ураження серця і кровоносних судин.

Чому мікробіом є одним з ключових показників здоров’я людини?

В останні роки світове наукове співтовариство активно обговорює вплив на функціонування серцево-судинної системи симбіотичних мікробних спільнот людини – мікробіома. Давно відомо, що травний тракт, дихальну і сечостатеву системи, шкіру та інші органи людини населяють сотні трильйонів мікробних клітин. В останні роки знання про мікрофлору людини доповнені величезною кількістю нової сенсаційної наукової інформації, що свідчить про величезний вплив мікробів-симбіонтів на здоров’я людини. Зокрема, мікробіом допомагає організму людини перетравлювати їжу, продукувати необхідні для життя речовини, які людина не може виробляти сама, регулювати роботу внутрішніх органів, в тому числі серцево-судинної системи, підтримувати імунну систему, метаболічний і гормональний гомеостаз, впливати на апетит, настрій, когнітивні і багато інших функцій. Як виявилося, в організмі людини не існує органів і біохімічних процесів, незалежних від функціонування мікробіома. Сьогодні мікробіом розглядається як один з ключових показників здоров’я людини, який не можна ігнорувати.

Чим небезпечні порушення мікробіома для серця і судин?

Багатьма дослідженнями доведено вплив мікробіома на стан серця і судин. Ця функція реалізується, зокрема, за рахунок здатності симбіотичних мікробів оптимізувати процеси регуляції ліпідного обміну, підтримувати нормальний рівень артеріального тиску, що пов’язують зі специфічними ферментативними і протизапальними властивостями фізіологічних бактерій. Крім того, здоровий мікробіом перешкоджає розвитку хронічного запалення і таких метаболічних порушень, як цукровий діабет 2 типу, ожиріння, жирова хвороба печінки, які є серйозними факторами ризику розвитку або обтяження серцево-судинної патології.
Однак всі механізми благотворного впливу мікробіома на здоров’я людини зникають у разі порушення його складу і функцій (дисбіоз). При дисбіозі, як правило, значно зростають популяції шкідливих мікробів, а їх токсичні метаболіти порушують цілісність епітеліальних бар’єрів і проникають в кров’яне русло. Така токсична атака на внутрішні органи може активувати каскад системного запалення і надавати шкідливу дію на серце і судини. За даними фахівців, дисбіози виявляються у понад 90% хворих кардіологічного профілю.
Навіть невелике порушення мікробіома веде до підвищення рівнів метаболітів, токсичних для серцево-судинної системи, які призводять до зростання сприйнятливості до кардіологічних хвороб, зокрема за рахунок зміни метаболізму холестерину і відкладення його в судинах, розвитку запалення, окисного стресу і порушення судинної функції. Ці метаболіти легко проникають в кровоносне русло через те, що у разі розвитку дисбіозу кишечника, як правило, підвищується проникність епітелію (формується так званий «дірявий кишечник»). Це веде до розвитку токсемії, яка порушує біохімічні процеси і пригнічує роботу внутрішніх органів, в тому числі серця і судин. Наприклад, бактеріальний ліпополісахарид (ендотоксин), що є важливим компонентом клітин багатьох умовно-патогенних бактерій, рівень яких різко підвищується під час дисбіозу, здатний індукувати утворення холестеринових бляшок і прогресування атеросклеротичного ураження, а також викликати каскад запальних реакцій, що значно підвищує тяжкість перебігу хвороби. Однак не тільки компоненти і метаболіти шкідливої мікрофлори надають патологічний ефект, що ушкоджує серцево-судинну систему. Результати ряду досліджень показали, що дисбіозна мікрофлора здатна перетворювати деякі сполуки їжі (фосфатидилхолін, лецитин, карнітин та ін.) на метаболіти, що сприяють прискореному відкладенню холестерину в судинах зі збільшенням імовірності інфаркту, інсульту та смерті.
На розвиток серцево-судинної патології впливає не тільки мікробіом кишечника, але також мікробні спільноти, що населяють інші екосистеми (ротову порожнину, шлунок та ін.). Так, в складі атеросклеротичних бляшок виявлені живі мікроорганізми, які в нормі живуть в ротовій порожнині. Цим, зокрема пояснюються виявлені в ряді досліджень зв’язку між стоматологічними і серцево-судинними захворюваннями. Зокрема, встановлено, що захворювання періодонту сприяють розвитку хронічного запалення і помітно збільшують ризик виникнення ішемічної хвороби серця.
Порушення мікробіома шлунку також грає роль у збільшенні ризику серцево-судинних хвороб. Наприклад, збільшення концентрації бактерій виду Helicobacter pylori, що розглядаються в якості головного винуватця гастритів, виразкової хвороби та раку шлунку, є серйозною передумовою для розвитку кардіологічної патології. На думку фахівців, головна роль цього мікроорганізму в розвитку серцевих захворювань полягає в порушенні функцій імунної системи за рахунок активованого вивільнення токсинів і прозапальних факторів, що призводить до системного токсичного ураження організму. Крім того, бактерії виду H. pylori порушують метаболізм ліпідів і заліза, що також підвищує ризик розвитку серцево-судинних порушень.

Як оздоровити мікробіом?

З огляду на ці дані, фахівці рекомендують, поряд з дотриманням традиційних принципів здорового способу життя, використовувати профілактичні курси прийому засобів оздоровлення мікробіома, особливо пробіотиків. Доброчинна дія пробіотиків може проявлятися через продукцію цінних метаболітів, підтримання імунітету, зміцнення епітеліального бар’єру і зниження за рахунок цього кишкової проникності, захист слизових оболонок від окисного стресу, придушення патогенних мікробів, руйнування шкідливих ферментів і з’єднань. Результати багатьох досліджень свідчать про те, що окремі пробіотики, що містять в своєму складі біфідобактерії, молочнокислі і пропіоновокислі бактерії, можуть покращувати показники ліпідного обміну, знижувати рівень надлишкового холестерину в крові і нормалізувати артеріальний тиск. Тому спеціальні формули пробіотиків дуже корисні для пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями, а також є важливим засобом профілактики їх розвитку.

Які пробіотики більш ефективні при порушеннях функціонування серцево-судинної системи?

На особливу увагу заслуговують багатовидові пробіотики, які викликають все більше уваги в усьому світі через їх багатофункціональність. Зокрема, результати досліджень мультипробіотиків «Симбітер® форте омега» показали його ефективність в комплексному лікуванні хворих з метаболічним синдромом, в тому числі порушеннями функціонування серцево-судинної системи. Унікальність цього оздоровчого комплексу полягає в об’єднанні корисних властивостей широкого спектру пробіотичних бактерій, особливого поліфункціонального ентеросорбенту і омега-3жирних кислот. Мультипробіотик має корисні метаболічні активності, синтезує безліч ферментів, вітамінів, жирних кислот, полісахаридів-імуномодуляторів, володіє протизапальними і антиоксидантними властивостями, пригнічує розвиток шкідливих мікробів, справляє позитивний вплив на травлення і імунітет, поліпшує всмоктування вітамінів і мінералів. Ентеросорбент на основі гелю природного смектиту (монтморилоніту), що міститься в його складі зв’язує і виводить з організму токсичні сполуки харчового і мікробного походження, надлишкові жири і холестерин, віруси, важкі метали, радіонукліди та інші шкідливі субстанції. Він зміцнює кишкову стінку і оптимізує умови для функціонування симбіотичних бактерій. Крім того, смектит містить широкий спектр життєво важливих елементів, які входять до складу численних ферментів, гормонів, вітамінів і ін. Одним з таких елементів є кремній, який перешкоджає відкладенню ліпідів на стінках судин, нормалізує їх проникність і еластичність. Важливим компонентом мультипробіотиків є омега-3-жирні кислоти, які мають протизапальні, антиоксидантні, імуномодулюючі, загальнозміцнюючі властивості, перешкоджають відкладенню холестерину в судинах, покращують їх еластичність, підтримують нормальний рівень артеріального тиску. Рідка форма мультипробіотиків сприяє оздоровленню не тільки кишкової мікрофлори, але мікробіома всього травного тракту, починаючи з ротової порожнини.

Оскільки профілактика завжди легше, ефективніше і дешевше лікування, оздоровлення мікробіома, що є життєво необхідним органом і дуже важливим компонентом імунної системи, дозволить, поряд з іншими профілактичними заходами, уникнути розвитку і ускладнення багатьох серйозних захворювань, в тому числі хвороб серця і судин.