Проблема дитячого ожиріння: як вберегти дитину

Ребенку с ожирением помогут пробиотики

Сучасному світу загрожує не тільки пандемія коронавірусної інфекції. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) в ХХI столітті масштабів неінфекційної пандемії набула ситуація з ожирінням. Сьогодні кожен третій дорослий і кожна шоста дитина в усьому світі мають надмірну вагу. Карантинні обмеження, що супроводжуються малорухливим способом життя і нездоровим харчуванням, значно прискорили цей процес і в той же час збільшили число осіб, які перебувають у групі підвищеного ризику: фахівці стверджують, що у людей з ожирінням ризик смерті при захворюваності COVID-19 на 48% вище, ніж у хворих з нормальною вагою.

Особливе занепокоєння медичної спільноти викликає неухильне зростання поширеності дитячого ожиріння. Ця проблема торкнулася і України. Так, згідно з результатами досліджень трирічної давності, в Україні з 1000 дітей кожні 13 страждали ожирінням. Сьогодні ця цифра значно збільшилася: зайву вагу має третя частина дітей і підлітків.

Слід враховувати, що ожиріння – це не тільки естетична проблема, що викликає у багатьох дітей психологічні проблеми. Відповідно до сучасних уявлень, ожиріння – це хронічне запально-метаболічне захворювання, яке є фактором ризику розвитку і прогресування серцево-судинної патології, діабету, гіпертонії, жирового гепатозу печінки, деяких видів онкології, уражень опорно-рухової системи, а також цілого ряду інших захворювань. На жаль, в останні роки всі ці захворювання помітно «помолодшали». Так, за даними вчених, 15% сучасних підлітків мають підвищений артеріальний тиск. Оскільки жирова тканина виробляє безліч гормональних сполук, які беруть участь не тільки в процесах регулювання маси тіла, але і інших важливих процесах, її надлишок в організмі дитини призводить до гормонального дисбалансу, який, в свою чергу, порушує статевий розвиток і стає причиною погіршення репродуктивного здоров’я в майбутньому, в тому числі безпліддя. В цілому, зайва вага впливає практично на всі органи і системи організму, що розвивається, тому при перших ознаках збільшення маси тіла дитини необхідно вживати термінових заходів для попередження розвитку ожиріння, лікування якого є досить складним і тривалим.

Основною причиною зайвої ваги у дітей є порушення енергетичного балансу, чому сприяє низька фізична активність дітей в поєднанні з багатою цукром і жирами дієтою. Так, дієтологи відзначають, що діти, які знаходяться на карантині спалюють на 400 калорій менше, ніж при звичайному способі життя. Найчастіше батьки, для яких підвищена вгодованість дитини є ознакою міцного здоров’я, намагаються компенсувати колишні активні розваги дітей на повітрі солодощами або іншою шкідливою їжею, що часто призводить не тільки до надмірної ваги, але і розвитку ожиріння. Якщо надмірну вагу можна усунути спортом і зміною раціону харчування, то у разі розвитку ожиріння в організмі починаються незворотні процеси, що вимагають спеціального лікування.

Як виявилося, важливу роль в патогенезі цього захворювання, крім генетичних і багатьох інших чинників, грає стан природної мікрофлори людини – мікробіома. З кожним роком з’являється все більше даних про те, наскільки важливий внесок вносять трильйони симбіотичних бактерій, що населяють тіло людини, в процеси метаболізму, в тому числі жировий обмін.

Здоров’я дітей, в тому числі схильність до набору ваги, закладається ще в період вагітності матері. Гладкі і малорухливі жінки зазвичай народжують дітей, більш схильних до ризику ожиріння. Встановлено, що патологічні зміни мікробіома матері під час вагітності, найчастіше обумовлені дієтичними порушеннями, стресами, прийомом антибіотиків та інших медикаментозних препаратів, відіграють велику роль у розвитку дитячого ожиріння. Важливе значення має також грудне вигодовування дитини. Встановлено, що діти, позбавлені материнського молока, на 13% більше схильні до виникнення зайвої ваги. Грудне молоко здорової жінки є комплексом безлічі корисних з’єднань і джерелом фізіологічних бактерій, які сприяють заселенню кишечника малюка корисними мікробами, що нормалізують травлення і обмінні процеси, що сприятиме профілактиці ожиріння в подальшому.

Встановлено, що здоровий мікробіом також регулює гормональний фон організму, в тому числі функції гормонів, відповідальних за апетит і почуття ситості, рівень глюкози та інсуліну в крові, надаючи за рахунок цього вплив на формування здорового травлення і підтримання маси тіла. У той же час, патологічно змінений мікробіом порушує обмінні процеси, втручається в синтез гормонів, викликаючи постійне відчуття голоду і провокуючи підвищення апетиту, що неминуче позначається на масі тіла.

З огляду на роль мікробіома в патогенезі ожиріння, вчені шукають методи терапевтичного впливу на мікробні спільноти, відновлюють їх функціональну активність. Центральне місце в подібних діях належить дієтичним факторам і використанню пробіотиків на основі фізіологічних бактерій, ефективність яких підтверджена в клінічних умовах.

З’являється все більше досліджень, які підтверджують, що в якості перспективного напрямку профілактики метаболічних порушень у дітей може розглядатися застосування пробіотиків. Обгрунтованість використання пробіотиків у комплексній терапії пацієнтів з ожирінням базується на здатності окремих фізіологічних бактерій і їх композицій позитивно впливати на склад мікробіома і його функціональний потенціал, обмежувати запальні процеси, нормалізувати абсорбцію харчових сполук, зміцнювати кишковий бар’єр, врівноважувати баланс рідини в організмі, синтезувати специфічні жироспалюючі ферменти.

Нещодавно на 22-му Європейському конгресі ендокринологів були представлені результати досліджень, які показали ефективність пробіотиків на основі живих штамів біфідобактерій в поєднанні з низькокалорійною дієтою в боротьбі з дитячим ожирінням. Як відомо, ці мікроорганізми допомагають перетравлювати їжу і благотворно впливають на метаболічні процеси в організмі. За даними дослідників, у дітей, що приймають пробіотики, спостерігалося зменшення індексу маси тіла, збагачення мікробіома корисними бактеріями, підвищення чутливості до інсуліну. Таких результатів не було в групі дітей, що дотримувалися низькокалорійної дієти без застосування пробіотиків.

Цікаві дослідження представлені норвезькими вченими, які протягом 10 років спостерігали за мікробіомом і вагою 165 дітей і їхніх матерів, починаючи з моменту народження дитини. Результати показали прямий зв’язок між складом кишкових мікробів і масою тіла людей, за якими спостерігають. При цьому використання пробіотика на основі лактобацил стримувало надмірне збільшення маси тіла дитини протягом наступного 10-річного спостереження.

Як показали експериментальні дослідження, застосування мультиштамових пробіотиків серії «Симбітер®», що містять комплекс біфідобактерій, лактобацил і інших фізіологічних бактерій, не тільки відновлює метаболізм, прискорює нормалізацію маси тіла, але і покращує гормональну регуляцію апетиту. Мультипробіотики є продуцентами величезної кількості корисних метаболітів, в тому числі активних «жироспалювачів» і регуляторів обмінних процесів. Мультипробіотики усувають дисбаланс у складі мікробіома, регулюють імунну систему, зменшують запальні процеси, відновлюють метаболізм, сприяючи нормалізації маси тіла. Для підвищення ефективності мультипробіотиків їх доцільно використовувати в комплексі з ентеросорбентом «Симбіогель®», який активно зв’язує і виводить з організму токсичні сполуки, надлишкові жири, холестерин, вірусні частинки і інші шкідливі сполуки, що індукують запалення. «Симбіогель®» також є прекрасним джерелом життєво важливих мінералів, справляє позитивний вплив на метаболізм, імунітет, склад і функції мікробіома, покращує стан слизових оболонок.

З огляду на роль харчування в підтримці сприятливого складу мікробіома, важливо збагатити раціон дитини свіжими овочами та фруктами, зеленню, кашами з цілісних злаків, горіхами, кисломолочними продуктами. Саме ці продукти містять харчові волокна та інші сполуки, які стимулюють фізіологічну мікрофлору кишечника і покращують роботу пробіотиків, які надають винятковий вплив на засвоєння їжі і енергетичний баланс.

Таким чином, ожиріння у дітей є дуже серйозною проблемою, яка потребує особливої уваги. Здорове харчування, раціональні фізичні навантаження і турбота про дружню мікрофлору, що грає найважливішу роль в імунних, метаболічних та інших життєво важливих функціях організму, що розвивається, дозволять уникнути багатьох проблем зі здоров’ям дитини як в дитячому віці, так і в подальшому житті.