Народити здорову дитину допоможе мікрофлора

Народити здорову дитину допоможе мікрофлора

Будь-яка подружня пара, бажаюча мати дітей, більше всього на світі мріє про те, щоб їх дитина народилася здоровою і фізично міцною. Нажаль, ця мрія збувається не завжди. Іноді дитина народжується з важкими порушеннями, що прирікає на страждання як самого малюка, так і його батьків. Одною з основних причин розвитку у дітей тяжких недугів та дитячої смертності є передчасні пологи. Так, в Україні 65-75% дитячої смертності припадає на долю недоношених дітей.

Попередні пологи можуть виникати з різних причин. Зокрема, шкідливі звички, інфекції, гормональний дисбаланс, порушення імунної толерантності матері по відношенню до плоду, захворювання пародонту, метаболічні розбудови, стрес, низький соціально-економічний та освітній статус та багато інших факторів, що пов’язані з ризиком попередніх пологів.

Крім попередніх причин, велика роль у порушенні репродуктивного процесу належить мікробному фактору. В останні роки отримано безліч переконливих доказів, що співтовариства симбіотичних мікроорганізмів (мікробіом), поширені в репродуктивному тракті, кишківнику, ротовій порожнині та інших частинах тіла жінок, мають значний вплив на протікання вагітності, результат пологів і здоров’я майбутньої дитини. Як виявилося, мікробіом, що відіграє величезну роль у підтримці гомеостазу всіх органів і систем організму та захисту від багатьох хвороб, також бере участь у підтримці репродуктивного здоров’я жінок та чоловіків, забезпеченні нормального зачаття та протікання вагітності, а також у зменшенні ризику передчасних пологів.

Важливим індикатором здорового мікробіома жінки, який відображає загальний стан мікробіома інших ділянок її тіла, є баланс мікроорганізмів у вагінальній системі. У здорових жінок репродуктивного віку в складі мікробіома піхви переважають лактобацили. Ці мікроорганізми метаболізують вагінальний глікоген з утворенням коротколанцюжкових жирних кислот, які сприяють розвитку умовно-патогенних мікроорганізмів та надають оздоровчу дію на жіночу сечостатеву систему. У нормі корисні бактерії заселюють не тільки піхву, але і уретру, що забезпечує збереження нижчих відділів сечостатевого тракту від колонізації патогенних мікробів. Захисні властивості вагінального мікробіома пов’язані також з імуномоделюючою активністю, продукцією перекису водню (H2O2), антибіотикоподібних субстанцій (бактеріоцинів).

Підвищеної уваги вимагає стан мікробіома майбутньої мами. З найпершими днями вагітності організм жінок піддається глибоким перетворенням, які є результатом взаємодії організму матері та дитини. Помітні зміни відбуваються і в мікробіомі. Встановлено, що у здорових вагітних жінок у передпологовому періоді у піхвовому біоценозі, поряд з лактобацилами, різко зростає популяційний рівень біфідобактерій, які є основною захисною флорою кишківника новонарожденого, яка ефективно придушує зростання умовно-патогенних мікроорганізмів та виконує важливі метаболічні функції.

На всьому етапі вагітності та грудного вигодовування мікрофлора практично всіх локальних біоценозів жінки (кишківника, сечостатевої системи, шкіри, ротові порожнини, молочних протоків) є основним фактором, що визначає становлення та функціонування власного мікробіома та нерозривно пов’язаної з ним імунною системою дитини. Навіть покидаючи організм матері, імунологічно незрілий організм новонародженого в перші тижні життя виявляється повністю залежним від активності мікробіома матері. Її здорова мікрофлора сприяє становленню у новонароджених фізіологічного мікробіома та імунітету.

Переконливим підтвердженням значущості симбіотичних мікробів для здоров’я майбутньої дитини виявилися результати досліджень, що підтверджують існування власних мікробіомів у плаценті та грудному молоці. Але ж ще нещодавно ці екосистеми вважалися стерильними. Виявлення специфічного мікробіома плаценти, що, як виявилось дуже подібний до мікробіома ротової порожнини, свідчить про масштабний вплив мікрофлори всіх екосистем организму жінки на здоров’я дитини. У грудному молоці виявлено близько 700 видів симбіотичних мікроорганізмів, які, активно колонізуючи травний тракт немовляти, забезпечують йому ефективний захист від небажаної мікрофлори, а також беруть участь у дозріванні імунних систем.

Однак у визначених умовах життєдіяльність доброчинних бактерій пригнічується, що призводить до неконтрольованого зростання популяцій шкідливої мікрофлори та розвитку дисбіозу, що представляє особливу небезпеку для вагітних жінок, оскільки є одним із провісників ускладнень вагітності, у тому числі передчасних пологів.

Руйнівну дію на склад і функції вагінального мікробіома надає безконтрольний прийом антибактеріальних, гормональних і імунодепресивних препаратів, цитостатиків, променевої терапії, протизаплідних засобів і пристроїв, неповноцінне харчування, порушення гігієни або надмірне захоплення спринцюваннями, інтравагінальне використання антисептиків, екологічні фактори ризику, нервово-емоційні стреси, куріння та інші шкідливі звички.

Найбільш поширеними формами порушення вагінального мікробіома є бактеріальний вагіноз, під час якого фізіологічні бактерії заміщуються нетиповими бактеріями, а також вагінальний кандидоз (молочниця), зумовлена надмірним зростанням дріжджоподібних грибів виду Candida albicans. Небезпека цих форм патології полягає в тому, що вони можуть стати фактором ризику самовільного викидня, передчасних пологів, народження дітей з малою масою тіла, розвитку хронічної гіпоксії, внутрішньоутробної інфекції, хоріоамніоніту, ендометриту в післяпологовому періоді, виникнення раневої інфекції родових шляхів. Встановлено, що внутрішньоутробна інфекція, яка виникає під час ускладнення дисбіозу вагітної, є одним з механізмів генезу 25-40% передчасних пологів.

Слід враховувати, що вагінальний мікробіом тісно взаємопов’язаний з мікробіомом кишечника і ротової порожнини. Тому виявлення бактеріального дисбалансу в сечостатевій системі свідчить про серйозні порушення в складі мікробіома ротової порожнини і шлунково-кишкового тракту.

На думку фахівців, оздоровлення мікробіома і підтримання його під час всього періоду вагітності є одним з важливих факторів попередження ризику передчасних пологів та інших небажаних наслідків. З цією метою рекомендується використання комплексного підходу до ведення вагітності, що включає підтримку і відновлення здорового мікробіома.

Великі надії в цьому питанні покладаються на пробіотики, як обов’язковий компонент схем підготовки жінок до зачаття, профілактики ускладнень вагітності та пологів, а також реабілітації жінок після внутрішньолікарняного інфікування, перенесених гнійно-септичних процесів та іншої патології, асоційованої з порушеннями мікробіома.

Показано, що прийом вагітними деяких пробіотиків сприяє зниженню зростання патогенних мікроорганізмів, сприятливо впливає на ефективність лікування бактеріального вагінозу, призводить до значного зниження колонізації слизової піхви грибковою флорою і грамнегативними паличками, а також збільшення кількості фізіологічних бактерій.

При цьому слід зазначити, що, незважаючи на широкий асортимент пробіотиків, присутніх сьогодні у вільному доступі, їх використання в акушерстві та гінекології вимагає певної обережності. На жаль, далеко не кожен з пробіотиків має доведену ефективність, яка представляється в рекламі. Чи не кожен з них є також досить безпечним для вагітних, що характеризується тимчасовим зниженням імунітету – природним процесом, який попереджає реакцію відторгнення зародка. Тому питання безпеки і доведеної ефективності повинні бути основними під час вибору пробіотика для вагітних.

В останні роки в усьому світі зростає інтерес до багатовидових пробіотиків (мультипробіотиків), які за рахунок великої кількості штамів фізіологічної флори в їх складі, мають більше шансів в порівнянні з монокультурами у відновленні мікробіома. Добре зарекомендував себе в акушерсько-гінекологічній практиці мультипробіотик «Симбітер-2». Його основу становить стійкий симбіоз найбільш доброчинних штамів лактобацил, біфідобактерій і пропіоновокислих бактерій, узятих від здорових жінок репродуктивного віку. Ці бактерії мають переконливо доведену безпеку і мають великий комплекс найбільш важливих для здорового мікробіома властивостей. Зокрема, вони активно ферментують глікоген з утворенням фізіологічно цінних жирних кислот; синтезують перекис водню, бактеріоцини і лізоцим; продукують вітаміни і полісахариди; надають комплексну оздоровчу дію на мікробіоми кишечника, сечостатевої системи і ротової порожнини, тобто на мікробні спільноті, які беруть активну участь у формуванні найбільш сприятливого мікробного оточення для організму плоду протягом усього періоду його розвитку.

Регулярний прийом вагітними мультипробіотиків покращує також здоров’я новонароджених. Так, тривале спостереження показало, що у новонароджених від матерів, які пройшли комплекс пробіотичної підготовки з використанням мультипробіотиків, швидше формувався фізіологічний мікробіом, ефективніше дозрівали механізми імунної відповіді, значно рідше спостерігалися дисфункції травної системи, вони були менш схильні до розвитку інфекційних і неврологічних захворювань.

Оскільки здоров’я майбутньої дитини залежить від обох членів подружжя, дуже важливим під час планування вагітності є використання як майбутньою матір’ю, так і батьком цілого комплексу різноманітних заходів, в тому числі того, який включає регулярне використання спеціальних курсів оздоровлення мікробіома. Це дозволить уникнути розвитку багатьох інфекцій, що передаються статевим шляхом, допоможе зачати, виносити і народити здорового малюка.