Як справитися з депресією під час карантину

depression

Тривалий карантин, необхідність довгий час перебувати в замкнутому просторі, дистанційна робота або її втрата, нестача нових емоцій і вражень, фінансові труднощі не найкращим чином відображаються на психологічному стані людини. Через неможливість вплинути на ситуацію з’являється відчуття безсилля, безпорадності, втрати контролю, психіка стає вразливою. Стрес став невід’ємною частиною багатьох людей будь-якого віку, у тому числі дітей, які потрапили в незвичні для них умови життя. Поступово накопичуються тривожність, страх за здоров’я близьких, розгубленість, які можуть переходити в депресію, а це вже серйозний розлад здоров’я, що вимагає обов’язкового лікування. Затяжна депресія небезпечна тим, що може значно збільшувати ризик розвитку патології серцево-судинної й ендокринної системи, діабету, ожиріння, розсіяного склерозу та інших важких захворювань. Тому дуже важливо не допустити розвитку депресії.

На думку психологів добре допомагають зменшити депресивний вплив на організм зайвих тривог і страхів нові захоплення, цікаві книги, фізична активність, позитивні емоції і здоровий оптимізм (адже карантин не назавжди).

Особливу увагу слід приділити раціону харчування, збагативши його продуктами, які сприяють поліпшенню здоров’я кишечника і, особливо, його мікрофлори (мікробіома). До таких продуктів належать цільні злаки, овочі, фрукти, зелень, бобові, горіхи й насіння. Усі ці продукти містять так звані «пребіотики» — з’єднання, що збільшують зростання в кишечнику найбільш корисних для здоров’я бактерій, які необхідні для гарного травлення, нормальної функції імунної системи, забезпечення організму вітамінами та іншими цінними сполуками, а також, як виявилося, для здорової психіки.

Сьогодні наука все більше приходить до розуміння зв’язку мікробіома з центральною нервовою системою людини (вісь «мікробіом — кишечник — мозок»). Хоча висновки про вплив симбіотичних мікробів на фізичне і психічне здоров’я людини були зроблені понад 100 років тому відомим українським фізіологом, лауреатом Нобелівської премії І. І. Мечникова, численні сучасні дослідження переконливо підтвердили ці висновки. Встановлено, що симбіотичні мікроорганізми володіють антидепресантною дією, попереджають розвиток багатьох захворювань нервової системи, мають благотворний симбіотичний вплив на загальний стан людини й загалом гармонізують психологічне світовідчуття людини і його фізичний стан.

Багато сучасних методів лікування депресії ґрунтується на маніпулюванні рівнем серотоніну (гормону, що впливає на настрій людини). Водночас цікаво, що приблизно 95 % серотоніну міститься в кишечнику. Тому нормалізація мікробіома може стати, на думку фахівців, більш успішним і безпечним методом лікування депресивних розладів, ніж медикаментозна терапія. Наявність високої концентрації благотворних бактерій у складі кишкового мікробіома є показником психічного здоров’я, стійкості до стресів і депресивних станів.

Поліпшити здоров’я кишечника й підтримати кишкову мікрофлору допоможуть пробіотики — препарати на основі життєздатних клітин благотворних мікроорганізмів. Клінічні дослідження довели, що деякі пробіотики, що містять комплекси корисних бактерій, здатні послабити симптоми тривоги й депресії. Як виявилося, вони впливають на емоційні центри головного мозку, зменшують показники тривоги й депресії, а також знижують рівні гормону стресу кортизолу. Як стверджують вчені, пробіотики з такими властивостями, яким дали назву «психобіотики», зможуть незабаром замінити деякі антидепресанти та інші психотропні препарати, не позбавлені побічних ефектів.

Наприклад, одне з досліджень, опублікованих у престижному науковому журналі Gastroenterology, показало, що особи, які вживають пробіотики, володіють більшою стійкістю до розвитку депресії. Вчені прийшли до висновку, що індивідуумам, які мають схильність до розвитку тривоги й депресії, доцільно частіше використовувати пробіотики.

Підтримка й оздоровлення мікробіома за допомогою вже апробованих у клініці пробіотиків може послужити хорошою профілактикою захворювань і сприяти поліпшенню стану хворих. Зокрема, показана доцільність застосування мультипробіотиків «Симбітер» у комплексній реабілітації осіб із неврологічними розладами. До складу мультипробіотиків цієї групи включені штами бактерій, які синтезують широкий спектр метаболітів, що грають важливу роль у біохімії мозку (жирних кислот, триптофану — попередника серотоніну, ацетилхоліну, γ-аміномасляної кислоти та ін.). Мультипробіотики захищають організм від розвитку запальних процесів і імунних порушень, що лежать в основі виникнення депресивних і інших неврологічних розладів. Більш детально про мультипробіотики див. статтю: “Інноваційні технології оздоровлення мікробіому людини” (автори Д.С. Янковський, В.П. Широбоков, Г.С. Димент), опубліковану у журналі “Наука та інновації” № 14(6), 2018 р.

Отже, сьогодні необхідно усвідомити, що незабаром небезпеки, тривоги і страхи підуть у минуле, обставини нормалізуються. Умови карантину неможливо змінити, але можна навчитися з ними жити. А поки слід постаратися робити все для того, щоби зберегти емоційну стабільність під час карантину й пережити його без серйозних наслідків для фізичного і психічного здоров’я.