Створення симбіотичних мультипробіотиків – це революційний крок, спрямований на підвищення якості життя людини

Епоха мультипробіотиків, що настає, бере початок в Україні

Ми живемо у світі невидимих мікробів, які оточують нас, живуть усередині нас і без яких життя на Землі неможливе. Нормальну мікрофлору людини вважають ще одним органом, що у вигляді біологічно активної плівки обволікає слизові оболонки порожнистих органів і шкіру людини. Покриваючи щільним  шаром шкіру й епітелій порожнистих органів, колонізованих мікрофлорою, біоплівка є потужним бар’єром для хвороботворних мікробів, тому що перешкоджає їх прикріпленню і проходженню у внутрішнє середовище організму людини. Цей специфічний додатковий орган живить, очищає й захищає наш організм.

При його ушкодженні виникає дисбіоз (дисбактеріоз) – порушення нормальної мікрофлори людини, який призводить до діареї, нерідко чергується із запорами, здуття і болі в животі через надмірне газоутворення. У ряді випадків ці симптоми відсутні, але організм відповідає на мікробний дисбаланс загальними захворюваннями: алергіями, обмінними поліартритами, сечо-кам’яною хворобою, раннім атеросклерозом, серцево-судинними захворюваннями, ожирінням  і рядом інших хвороб і станів, відомих під терміном «хвороби цивілізації».

Однією з причин дисбактеріозу є хаотичне застосування антибіотиків та інших лікарських засобів, які згубно впливають не тільки на «ворожі» мікроби, але й на дружню мікрофлору. Незважаючи на безперервне розширення асортименту високоефективних антибіотиків та інших засобів протимікробної дії, вони дуже швидко стають неефективними через необґрунтовані зловживання їх і неправильне застосування, коли мікроби швидко набувають стійкості до дії препарату. Не слід забувати, що всередині нас живуть корисні мікроорганізми, що знаходяться в симбіотичному, сформованому за мільйони років балансі між собою і з людиною. Втручатися в цей баланс слід обережно, антибіотики не розрізняють корисних і хвороботворних мікробів і вбивають все до них чутливе.

Збільшення в раціоні людей неякісних продуктів харчування закономірно відображається на стані симбіотичної мікрофлори.

Пік становлення мікробної екологічної системи припадає на процес народження дитини і наступний за цим неонатальний період, тобто на початок безпосереднього контакту немовляти з мікроорганізмами. Тому особливу роль у збільшенні пацієнтів з дисбактеріозами грає поширення факторів, що сприяють порушенню первинного становлення мікробної екологічної системи. Зокрема, поширення дисбактеріозів пов’язано з погіршенням репродуктивного здоров’я жінок та чоловіків, порушеннями утримання новонароджених, штучним вигодовуванням немовлят і нераціональним використанням у ранньому віці медикаментозної терапії.  Патологічні зміни процесу первинного становлення мікробної екологічної системи є основною причиною розвитку мікроекологічних розладів у дітей, а також формування популяції дорослих з дисбактеріозами та асоційованими з ними захворюваннями.

Для відновлення  мікрофлори та профілактики дисбактеріозу використовуються пробіотики, асортимент яких на фармацевтичному ринку України неухильно зростає, в основному, за рахунок препаратів закордонного виробництва.

Пробіотики –  це препарати на основі живих клітин цілющої мікрофлори, прийом яких сприяє покращенню здоров’я  людини за рахунок відновлення його мікрофлори.

На рубежі ХХ і ХХІ століть медицина вступила в еру пробіотиків. Прогнозується, що в ХХІ столітті пробіотики в значній мірі потіснять на ринку традиційні небезпечні для організму сильнодіючі ліки, особливо ті з них, які призначаються з профілактичною метою.

За більш, ніж століття було запропоновано та вивчено понад півсотні препаратів з пробіотичною активністю, проте багато з них виявилися недостатньо ефективними та безпечними. Крім того, вони містять мікрофлору, яка знаходиться  в неактивному (ліофільно висушеному) стані  і в недостатній концентрації життєздатних клітин. Тому вони неспроможні повноцінно відновити біоплівку при її серйозному ушкодженні. Багато пробіотиків виводяться з організму людини транзитом, не встигши подіяти. Інші пробіотичні засоби містять  умовно-патогенну флору, тому їх не рекомендується використовувати дітям раннього віку та пацієнтам з ослабленою імунною системою.

Групою українських вчених розроблено унікальну серію мультипробіотиків останнього покоління «Симбітер» і «Апібакт», що не має світових аналогів за клінічною ефективністю та безпекою.

Мультипробіотики являють собою клітинну суспензію симбіоза живих пробіотичних бактерій (біфідобактерій, лактобацил, лактококів і пропіоновокислих бактерій) з різною концентрацією клітин залежно від виду препарата. Мультипробіотики серії «Апібакт» додатково посилені терапевтичною, іммуномоделюючою і антимікробною дією прополісу. По суті справи, вдало створений симбіоз корисних бактерій, моделює за складом та біологічними властивостями приепітеліальну біоплівку – той самий невидимий, але життєво необхідний  орган у тілі людини.

Достоїнством мультипробіотиків, які позитивно діють як на організм у цілому, так і на окремі органи й системи, є безпека для людини будь-якого віку, відсутність побічних явищ і звикання за тривалого вживання, оздоровлення без застосування сильнодіючих лікарських засобів.

Мультипробіотики показали високу клінічну ефективність і знайшли раціональне застосування як загально зміцнюючий засіб, так і як компонент комплексної терапії низки інфекційних і соматичних захворювань, пов’язаних з порушеннями нормальної мікрофлори.

Приоритетні роботи, виконані  українськими вченими, дали змогу реалізувати завдання забезпечення медицини ефективними мультипробіотиками, що сприяють формуванню, підтриманню й відновленню здорової мікробної екосистеми на всіх стадіях онтогенезу людини: від народження до старості. Важливо, що створені вітчизняними вченими препарати з доведеною ефективністю виробляються в Україні й доступні всім верстам населення.

С. Гордієнко, кандидат медичних наук

СИМБІТЕР® і АПІБАКТ® – мультипробіотики ХХІ століття

1. Пробіотики Симбітер і Апібакт мають полікомпонентний склад. Препарати, залежно від їх виду, містять від 14 до 24 штамів фізіологічно цінних мікроорганізмів з різною біологічною активністю. Це дозволяє об’єднувати в одному препараті різні пробіотичні властивості (широкий спектр антагоністичної активності щодо умовно-патогенних та патогенних мікроорганізмів; вітамінсинтезуюча здатність; синтез полісахаридів, ферментів, жирних та амінокислот; деградація алергенів, канцерогенів, токсинів та ін.). Пробіотик з такими властивостями неможливо одержати, застосовуючи у його складі 1-4 штами мікроорганізмів (як у багатьох відомих пробіотиків).

2. Всі штами бактерій, що входять до складу Симбітера і Апібакта, взаємодіють між собою за типом мутуалістичного симбіозу, тобто взаємно стимулюють розвиток клітин і біологічну активність своїх симбіотичних партнерів.

3. У складі Симбітеру та Апібакту використовують тільки штами мікроорганізмів, що є найбільш фізіологічними представниками мікробних біоценозів організму людини будь-якого віку (біфідобактерії, лактобацили, лактококи і пропіоновокислі бактерії). Дана мікрофлора виконує головну роль у підтриманні нормального складу та функціональної активності мікробних екосистем організму і ніколи не викликає побічних ефектів. Завдяки фізіологічності складу Симбітер і Апібакт не мають протипоказань і препарати можна призначати з лікувальною та профілактичною ціллю пацієнтам різних вікових груп.

4. Симбітер і Апібакт – рідкі пробіотики, містять мікроорганізми в живій активній формі, на відміну від традиційної ліофілізованої форми більшості відомих пробіотиків. Відомо, що під час ліофілізації значна частина мікрофлори гине. Пробіотична мікрофлора, ослаблена ліофілізацією, а також дією інгібіторів верхніх відділів травного тракту (соляна кислота, лізоцим, імуноглобуліни, жовч, травні ферменти та ін.), не здатна конкурувати з умовно-патогенними мікроорганізмами і витісняти останні з кишечнику. Для реактивації ліофілізованих пробіотиків потрібен певний час (до 8-10 годин), що значно перевершує час надходження пробіотика (при його прийманні внутрішньо) до товстого кишечника. За цей проміжок часу більша частина пробіотичних клітин може елімінуватися з організму природним шляхом, не встигнувши активізуватися. Особливо чітко неефективність ліофілізованих пробіотиків проявляється за умови призначення їх дітям раннього віку, у яких швидкість просування їжі набагато вища, ніж у дорослих, а також хворим з діарейним синдромом. Для “живих” пробіотиків Симбітер і Апібакт не потрібний час для реактивації клітин. Мультипробіотики діють одразу ж після перорального приймання, починаючи з ротової порожнини, яка, як відомо, за ступенем заселеності різними популяціями, займає друге місце після товстого кишечника і часто потребує санації.

5. До складу Симбітера не вносять додаткові інгредієнти немікробної природи, як це практикується у виробництві багатьох інших препаратів, для активізації ліофілізованої мікрофлори. Мультипробіотики містять тільки біомасу живих фізіологічних бактерій і продукти їх метаболізму (полісахариди, вітаміни, жирні кислоти, амінокислоти, ферменти). Концентрація цих речовин збільшується пропорційно до росту кількості мікрофлори мультипробіотика, стимулює її розвиток та доповнює пробіотичний ефект препарату.

6. Апібакт – мультипробіотик нового типу, містить концентровану біомасу симбіозу пробіотичних мікроорганізмів та екстракт прополісу (1,5% або 2,5%). Унікальна комбінація симбіозу бактерій і прополісу значно підвищує пробіотичну ефективність, зокрема, антиінфекційну активність мультипробіотика, и розширює сферу його застосування.

7. Мультиштамовий склад і багатофункціональна пробіотична активність Симбітеру та Апібакту виключають необхідність призначення пацієнтам, навіть за наявності глибоких дисбіотичних порушень, додаткових пробіотичних препаратів, пребіотиків або біопрепаратів на основі продуктів метаболізму мікрофлори.

8. Симбітер і Апібакт можна застосовувати в період антибактеріальної терапії, тому що мікроорганізми пробіотиків мають природну антибіотикорезистентність.

9. Важливе значення має розробка різних видів мультипробіотиків, які відрізняються за складом мікроорганізмів, концентрацією клітин та їх метаболітів в одній дозі: Симбітер ацидофільний, Симбітер ацидофільний концентрований, Симбітер-2, Апібакт з масовою часткою екстракту прополісу 1,5%; Апібакт з масовою часткою екстракту прополісу 2,5% і кисломолочний продукт Симбівіт. Різноманітність видів препаратів значно спрошує вибір ефективної пробіотикотерапії залежно від віку пацієнта, виду та тяжкості захворювання.

Мультипробіотики СИМБІТЕР® і АПІБАКТ®:

– Підтримують та відновлюють фізіологічну мікрофлору ротової порожнини, кишечнику, дихальних шляхів, сечостатевої системи, шкіри.

– Регулюють травні функції, усувають закрепи, діарею, ферментопатії.

– Пригнічують ріст патогенних та умовно-патогенних мікроорганізмів, у тому числі вірусів и грибів.

– Синтезують вітаміни, ферменти, коротколанцюгові жирні кислоти (молочна, пропіонова, оцтова та ін.), бактеріоцини, лізоцим, полісахариди, амінокислоти.

– Можуть застосовуватися в період та після антибіотикотерапії.

– Руйнують і виводять із організму алергени, мутагени, канцерогени, токсини, важкі метали.

– Зміцнюють імунітет.

– Не мають протипоказань і не викликають побічні ефекти.

“Симбітер ацидофільний” містить біомасу живих клітин 14 штамів пробіотичних біфідобактерій, лактобацил, лактококів та пропіоновокислихбактерій. Одна доза препарату (10 см3) містить не менше 1010 фізіологічно активних мікроорганізмів. Призначений для профілактики та лікування мікроекологічних порушень (дисбактеріозу) у дітей до 3 років, у тому числі новонароджених. Застосовують по 1 дозі на добу. Курс лікування – не менше 10 днів.

“Симбітер ацидофільний” призначають для попередження та усунення дисбіотичних порушень, що супроводжуються у новонароджених та дітей раннього віку такими симптомами як біль, закрепи, діарея, метеоризм, зниження наростання маси тіла, діатез та ін.

Застосування Симбітера ацидофільного у новонароджених сприяє формуванню фізіологічного мікробіоценозу, знижує ризик неонатальної захворюваності та смертності, запобігає розповсюдженню інфекцій у відділеннях новонароджених. Мультипробіотиком обробляють ротову і носову порожнину немовляти. Доцільно наносити препарат на шкіру в ділянці молочних залоз жінки перед годуванням груддю.

Симбітер ефективний у лікуванні гострих кишкових інфекцій. Його особливо важливо застосовувати протягом перших 3 місяців життя дитини, коли процес формування мікробної системи відбувається найбільш інтенсивно та високий ризик його порушення.

Симбітер ацидофільний також можна використовувати як закваску для приготування у домашніх умовах кисломолочного продукту Симбівіт.

“Симбітер ацидофільний концентрований” містить концентровану біомасу живих клітин 14 штамів пробіотичних бактерій, призначений для профілактики та лікування дисбактеріозів у дітей віком від 3 років та дорослих. Одна доза препарату містить не менше 1012 клітин фізіологічно активних мікроорганізмів. Практично всі захворювання травної системи (гастрити, дуоденіти, ентероколіти, порушення функцій печінки, підшлункової залози та ін.), а також інших органів супроводжуються дисбактеріозами, що погіршують стан хворого (болі у животі, закрепи, проноси, метеоризм) та ускладнюють лікування основного захворювання. Включення мультипробіотика в схеми лікування хворих підвищує ефективність терапії, прискорює видужання та знижує частоту рецидивів хвороби.

“Симбітер-2” містить концентровану біомасу живих клітин 24 штамів пробіотичних бактерій; є ефективним та безпечним мультипробіотиком для підтримання і відновлення мікробної системи жінок різного віку, у т. ч. вагітних. Одна доза препарату містить не менше 1012 клітин фізіологічно активних мікроорганізмів. Препарат активно пригнічує ріст багатьох збудників бактеріальних і грибкових инфекцій, синтезує вітаміни, стимуює імунітет. “Симбітер-2” застосовують внутрішньо та вагінально. Препарат приймають в акушерсько-гінекологічній практиці у лікуванні хворих з вагінальними порушеннями (бактеріальний вагіноз, вагінальний мікоз, урогенітальні інфекційні захворювання). Комплекс неприємних симптомів, відомих під назвою «молочниця», усувається шляхом відновлення мікрофлори сечостатевої системи.

“Симбітер-2” особливо корисно використовувати вагітним, породіллям, матерям, що годують; жінкам в перед- та менопаузальний періоди. При нормальному перебігу вагітності мультипробіотик призначають для попередження порушень в мікробній системі і пов’язаних з ними ризиків (анемії, пієлонефриту, інфекцій сечостатевих шляхів, патології новонароджених). Вагітним із групи ризику мультипробіотик призначають у комплексі з основною терапією, що дозволяє підвищити ефективність та безпечність лікування.

“Апібакт” містить концентровану біомасу живих клітин 15 штамів корисної пробіотичної мікрофлори та екстракт прополісу. Прополіс здавна використовують у медицині як природний антисептик з антибактеріальним, антивірусним та антигрибковим ефектом. Він має імуномодулюючі та антиоксидантні властивості. Пробіотична ефективність симбіозу мікроорганізмів синергетично збільшується за наявності прополісу та раціонально доповнюється його лікувально-профілактичними властивостями. Апібакт рекомендується дітям від 2 років та дорослим для профілактики та лікування дисбактеріозів і захворювань, що перебігають на їх фоні, а також для підвищення імунітету.

Закваска для приготування кисломолочного продукту «Симбівіт» в домашніх умовах

Мультипробіотик «Симбітер ацидофільний» приймають як пробіотичний препарат, а також його використовують як закваску для приготування в домашніх умовах кисломолочного продукту «Симбівіт». Лікувально-профілактична дія Симбівіту обумовлена живими клітинами пробіотичних бактерій (біфідобактерії, лактобацили, лактококи, пропіоновокислі бактерії) та продуктами їх життєдіяльності (коротколанцюгові жирні кислоти, вітаміни, ферменти, полісахариди, амінокислоти, бактеріоцини та ін.). Продукт має приємний кисломолочний смак та сметаноподібну консистенцію. «Симбівіт» є продуктом функціонального харчування, його застосовують для підтримання мікробної екосистеми одразу ж після її відновлення мультипробіотиками.

«Симбівіт» приготовляють згідно з інструкцією. Один пакетик (флакон) мультипробіотика Симбітер ацидофільний призначений для приготування 250-300 мл закваски, з подальшим сквашуванням 5-6 літрів молока. «Симбівіт» можна готувати як у термосі, так і в йогуртниці.

Сьогодні на ринку кисломолочних продуктів України користується попитом «Симбівіт», який виробляеться у промислових умовах НВК «О.Д.Пролісок». «Симбівіт» промислового виробництва рекомендується практично здоровим людям як дієтичний кисломолочний продукт з пробіотичною мікрофлорою (у т. ч. біфідобактеріями).

Профілактика! Мультипробіотики Симбітер і Апібакт рекомендується приймати двічі на рік по 1 дозі на добу протягом 30 днів для профілактики дисбактеріозу та підвищення захисних сил організму.

Піклуватися про здоров’я треба протягом всього життя: від народження до похилого віку. Особливо пробіотичної підтримки потребують діти раннього віку, особи з імунодефіцитами, часто хворіючі діти, люди похилого віку, вагітні; породіллі та матері, що годують; ослаблені пацієнти після перенесених захворювань, особливо інфекційних, хірургічного та іншого лікування із застосуванням антибіотиків, гормональної терапії, імунодепресантів, променевої та хіміотерапії.

Клінічні дослідження мультипробіотиків та багаторічний досвід їх застосування у лікуванні хворих різного профілю свідчать про високу лікувально-профілактичну ефективність та абсолютну безпечність мультипробіотиків, незалежно від віку пацієнта і стану його здоров’я. Дія мультипробіотиків базується на активації власного механізму захисту організму людини від несприятливих впливів зовнішнього середовища. Роботи щодо подальшого удосконалення та створення нових препаратів продовжуються.

Сьогодні мультипробіотики Симбітер і Апібакт визнані універсальними препаратами для профілактики та усунення дисбактеріозу у дітей і дорослих. Включення мультипробіотиків у комплексну терапію хворих з інфекційною патологією різної етіології і локалізації, алергіями, ферментопатіями, запальними захворюваннями кишечнику, гепатитами, анеміями, імунодефіцитами, ураженнями центральної нервової системи сприяє підвищенню ефективності лікування і більш швидкому клінічному видужанню.

Фахівці радять

Крамарєв С.О., д.м.н., професор, головний спеціаліст з дитячих інфекційних хвороб МОЗ України, зав. каф. дитячих інфекційних хвороб НМУ ім. О.О. Богомольця

Профілактика ГРЗ мультипробіотиком Симбітер ацидофільний

Проблема гострих респіраторних захворювань (ГРЗ) в педіатричній практиці має велику актуальність, так як у структурі загальної первинної захворюваності дітей на ГРЗ припадає більше випадків, ніж на всі останні хвороби разом взяті.
У дитячому віці найбільш часто зустрічаються різні ускладнення ГРЗ, в першу чергу ураження центральної нервової системи (енцефалопатія, енцефаліт, менінгіт, гіпертермічні судоми), дихальної системи (бронхіт, пневмонія), гострий середній отит, синусити.
Пошук нових оптимальних шляхів і засобів профілактики та лікування інфекційних захворювань респіраторного тракту сьогодні має велике значення. У ряді клінічних досліджень була показана ефективність пробіотиків у попередженні ГРЗ у дітей та дорослих.
Проведене дослідження, що включало спостереження протягом 9 місяців за дітьми, які проживають у будинку дитини і одержували в осінньо-зимовий період 2008-2009 рр. для профілактики ГРЗ мультипробіотик Симбітер ацидофільний, дозволяє зробити наступні висновки.
Включення в програму профілактики ГРЗ у дітей в будинку дитини мультипробіотика Симбітер ацидофільний сприяє зниженню рівня захворюваності.
Профілактичний прийом мультипробіотика Симбітер знижує тяжкість ГРЗ у дітей, сприяє зменшенню числа ускладнень після них.
Призначення мультипробіотика зменшує частоту застосування антибактеріальних засобів при ГРЗ у дітей.
Потенціальна профілактична ефективність мультипробіотика Симбітер ацидофільний зберігається протягом 6 місяців після його відміни.
Призначення мультипробіотика Симбітер прискорює фізичний розвиток дітей, збільшує прибавку маси тіла.
Мультипробіотик Симбітер ацидофільній є безпечним препаратом, що дозволяє застосовувати його в педіатричній практиці.

Бережний В.В., д.м.н., професор, головний педіатр МОЗ України, завідувач каф. педіатрії № 2 Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика

У багатьох розвинених країнах вже понад 20 років особлива увага приділяється розробці та широкому застосуванню препаратів та продуктів харчування, що містять значну концентрацію активних клітин біфідобактерій, лактобацил та інших фізіологічно корисних бактерій, які є симбіонтами людини; а також компоненти, що стимулюють дану мікрофлору у кишечнику. Такі заходи стали державною політикою в галузі охорони здоров′я.
На сьогодні лідером серед пробіотичних препаратів є мультипробіотики групи Симбітер, розроблені українськими науковими фахівцями компанії «О.Д. Пролісок». Мультипробіотики Симбітер значно підвищують ефективність комплексних схем лікування дітей з різними соматичними та інфекційними захворюваннями, що супроводжуються мікроекологічними порушеннями, а також сприяють відновленню та зміцненню здорової мікробної флори людини. Даний препарат рекомендується і дітям, і дорослим. На мій погляд, аналогів мультипробіотикам Симбітер поки не існує.

Волосовець А.П., член-кореспондент НАМН, д.м.н., професор, Кривопустов С.П., д.м.н., професор, каф. педіатрії № 2 Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця.

Проблема алергічних захворювань є важливою медико-соціальною проблемою сучасності. Так, спостерігається ріст захворюваності атопічним дерматитом у всьому світі, що пов’язано з неблагоприємним впливом багатьох факторів цивілізації. Нами було проведено дослідження щодо вивчення ефективності застосування мультипробіотика «Симбітер» у комплексному лікуванні атопічного дерматиту у дітей. Пацієнти віком від 2 до 14 років на фоні елімінаційного режиму (усунення за можливістю контактів з алергенами та неспецифічними подразниками, дієта), догляд за шкірою (емоленти), місцева терапія (залежно від тяжкості захворювання, наявності вторинного інфікування), системного лікування (антигістамінові та ін.), одержували мультипробіотик «Симбітер» по 1 пакетику на добу під час їди протягом 21 дня.

Після проведеного лікування спостерігалась позитивна динаміка клінічних проявів на шкірі, зникав свербіж, набряклість, інфільтрація; на 7-10 день прийому мультипробіотика нормалізувався стілець, покращувався апетит, сон дитини; відмічена позитивна динаміка впливу препарату на показники імунітету. Проведене дослідження показало, що мультипробіотик «Симбітер» є ефективним засобом у комплексному лікуванні атопічного дерматиту у дітей. Зокрема, доказана його імуномоделююча дія, позитивний вплив на функціональний стан шлунково-кишкового тракту, стан мікрофлори кишечника та бактеріальне обсіменіння шкіри.

Шунько Є.Є., д.м.н., професор, головний неонатолог МОЗ України, завідувач каф. неонатології  Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика

Одним з найбільш фізіологічних пробіотичних препаратів є мультипробіотик Симбітер. Він дозволяє підготувати  мікроекологію організму жінки до вагітності, пологів та наступної лактації, заселяючи організм корисною мікрофлорою. Це те, що необхідно зробити ще до/або під час вагітності. Симбітер сприяє оптимізації процесу первинного формування мікробної екології у новонароджених. Мультипробіотик особливо необхідний новонародженим, що відносяться до групи ризику. Препарат застосовують одразу ж після народження дитини. Застосування Симбітера дозволяє підвищити ефективність лікування дітей з перинатальною патологією, зокрема сепсисом, оптимізувати процес заселення біотопів дітей фізіологічною мікрофлорою і знизити частоту рецидивів захворювання.

Берегова Т.В., д. біол. н., професор, завідувач відділу фармакофізіології Науково-дослідного інституту фізіології ім. П. Богача Київського національного університету ім. Тараса Шевченка

Мультипробіотики Симбітер, не  тільки регулюють склад та функціональну активність мікробіоценозу травного тракту, але й чинять модулюючий вплив на імунну систему, попереджують утворення виразок шлунка і дванадцятипалої кишки,   та забезпечують ефективну профілактику розвитку злоякісних новоутворень шлунково-кишкового тракту. В зв’язку з цим показання до  застосування пробіотиків не повинні обмежуватись тільки станом кишечнику. Що стосується  людей із зниженою кислотністю шлункового соку та ахілією, які входять до групи ризику розвитку злоякісних пухлин шлунку,  а також пацієнтів, у яких в анамнезі були поліпи або інші новоутворення товстого кишечнику, їм слід рекомендувати періодично приймати Симбітер для профілактики розвитку злоякісних новоутворень шлунково-кишкового тракту. Незамінним є Симбітер у комплексному лікуванні хворих на виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки. Відсутність протипоказань у застосуванні Симбітера дозволяє призначати його незалежно від віку пацієнта.

Непорада К.С., д.м.н., професор, Вищий державний учбовий заклад «Українська  медична стоматологічна академія».

За даними світової літератури поширеність захворювань пародонту досягає 98 %, серед них основну роль має хронічний генералізований пародонтит. Дисбіоз ротової порожнини – головний етіопатогенетичний фактор запальних захворювань тканин пародонту. Антимікробні та антисептичні препарати, що застосовуються в стоматологічній практиці, тотально впливають на всі ділянки мікробіоценозу порожнини рота. При цьому на фоні сильного росту концентрації патогенних мікроорганізмів кількість нормальної мікрофлори різко зменшується . Проведені клінічні дослідження свідчать, що включення в традиційні схеми лікування хворих  на хронічний генералізований пародонтит  І-ІІ ступеня тяжкості мультипробіотика «Симбітер ацидофільний концентрований» дозволяє підвищити  ефективність лікування, прискорити клінічне одужання і знизити частоту рецидивів хвороби. Природна резистентність бактерій, що входять до складу мультипробіотика, до більшості сучасних антибіотиків свідчить про доцільність його застосування за умови антимікробної терапії хронічного генералізованого пародонтиту.

Тутченко Л.І., д.м.н., головний науковий співробітник відділу акушерської кардіології, керівник центру підтримки лактації ДУ «ІПАГ НАМН України»

Комплексна поетапна система профілактики та корекції дисбіотичних станів у вагітних жінок групи ризику (зокрема, з серцево-судинною патологією), а також підготовка їх до пологів і грудного вигодовування, що здійснюється з використанням мультипробіотиків Симбітер і Симбітер-2, сприяє зменшенню ризику інтра- та постнатального інфікування патогенними та умовно-патогенними мікроорганізмами, покращенню перебігу періоду новонародженості і формуванню нормального біоценозу у дітей. Це, в свою чергу, знижує частоту інфекційно-запальних захворювань новонароджених і позитивно впливає на стан здоров’я дітей в цілому.

Нові книги

Широбоков В.П., Янковский Д.С., Дымент Г.С. Микробная экология человека с цветным атласом. Учебное пособие.- К.: ООО «Червона Рута-Турс», 2010.-340 с.

Учебное пособие состоит из трех частей. В первой части даны основные сведения о современном состоянии проблемы микробной экологии человека. Представлены данные о составе и функциях симбиотической микробиоты человека и ее роли в поддержании здоровья, освещен вопрос становлення  и развития микробной экосистемы  в онтогенезе. Во второй части рассмотрены причины и следствия микроэкологических нарушений. В третьей части приведены характеристики различных средств бактериальной профилактики  и терапии, способы поддержания и становления микробного гомеостаза человека. Материалы учебника содержат цветной атлас, включающий микрофотографии основных представителей облигатной, факультативной  и транзиторной микрофлоры биоценозов различных микробных экосистем человека, а также другой иллюстративный материал, касающийся вопросов микробной экологии человека.

Учебное пособие предназначено для студентов, врачей-интернов и аспирантов высших медицинских учебных заведений III-IVуровней аккредитации, а также микробиологов, биотехнологов и врачей всех специальностей.

Якщо хочеш бути здоровим, треба  знати, що…

Нормальна  мікробна флора виконує в організмі людини важливі функції:  захищає   від  хвороботворних мікробів; нормалізує травлення та обмін речовин;   синтезує вітаміни, незамінні амінокислоти, ферменти та інші важливі для  здоров’я людини речовини;  руйнує токсини, алергени, мутагени та  канцерогени;  стимулює імунну систему;  видаляє  з організму радіонукліди, важкі метали, феноли, надлишок холестерину тощо.  Виконання цих важливих функцій можливе тільки в умовах підтримання  нормальної життєдіяльності симбіотичної  мікрофлори.

Дисбактеріоз (дисбіоз) – це порушення складу і функцій нормальної мікрофлори  людини.

Причини дисбактеріозу: штучне  вигодовування дітей; нераціональне застосування лікувальних препаратів, особливо антибіотиків; забруднення  довкілля, незбалансоване харчування; стреси та ін.

Клінічною  картиною  дисбактеріозу є, перш за все, порушення системи травлення:  закрепи, діарея, метеоризм, нудота, болі у животі та ін.

Пробіотики – це препарати на основі живих клітин цілющої мікрофлори, прийом яких сприяє покращенню здоров′я людини за рахунок відновлення його мікрофлори.

Мультипробіотики Симбітер і Апібакт – цебагатокомпонентні стійкісимбіози пробіотичних бактерій (біфідобактерій, лактобацил, лактококів і пропіоновокислих бактерій) з широким спектром пробіотичних  активностей, які модулюють стан та функції нормальної  мікрофлори в організмі  людини.