Пробіотики проти вірусних інфекцій

Пробиотики против вирусных инфекций

Організм людини є житлом для великої кількості симбіотичних мікроорганізмів, які разом отримали назву мікробіом. Всі поверхні людського тіла, які контактують із зовнішнім середовищем (шкірні покриви, травний тракт, сечостатева і дихальна система) заселені численними мікробними спільнотами, які виконують безліч корисних функцій, в тому числі захищають внутрішнє середовище організму від збудників інфекцій. Тобто, симбіотичні мікроорганізми не є пасивним співмешканцем людини, а активно впливають на ключові функції її організму (імунітет, травлення, метаболізм, функції серцево-судинної, нервової та ендокринної системи, добову ритмічність і інші фізіологічні процеси). Однак, нездоровий спосіб життя, лікування сильнодіючими медикаментозними препаратами, незбалансоване харчування, шкідливі звички, зміни географії проживання призводять до порушення мікробіома (дисбіозу), що є вагомим фактором ризику погіршення взаємодії між організмом людини і його симбіотичною мікрофлорою. Численні дослідження показали, що у разі мікробіомних порушень формуються істотні зміни імунної системи, які значно полегшують вторгнення патогенних мікробів у внутрішнє середовище організму з розвитком активного інфекційного процесу, а також можуть призводити до неадекватних імунних відповідей і їх негативних наслідків.

Сьогодні, на тлі пандемії COVID-19, зростаючий інтерес вчених привертає зв’язок мікробіома людини з відповіддю імунної системи на вторгнення збудників вірусних інфекцій. Встановлено, що у людей з виснаженою імунною системою, що часто пов’язано з порушенням мікробіома (наприклад, у зв’язку з тривалим застосуванням антибіотиків широкого спектру дії), спостерігається різке зниження імунної відповіді на віруси, а також підвищене системне запалення і порушення метаболічних функцій.

Оскільки основна кількість імунних клітин сконцентрована в шлунково-кишковому тракті, який є основним резервуаром симбіотичних мікробів, одним з ефективних методів підтримки здорового стану мікробіома і тісно асоційованої з ним імунної системи є прийом пробіотиків (живих мікроорганізмів, які при надходженні до шлунково-кишкового тракту людини в достатній кількості надають позитивний вплив на здоров’я, в тому числі імунітет).

Користь для імунітету ряду пробіотиків підтверджена численними науковими дослідженнями і не викликає сумнівів. Так, результати 10-річних досліджень британських вчених показали, що за рахунок сприятливої ​​дії на імунну систему досліджувані ними пробіотики на основі лактобацил і біфідобактерій майже вдвічі знижували ризик захворюваності на грип або інші респіраторні вірусні інфекції навіть в розпал епідемії. За даними вчених, це зокрема відбувається за рахунок активації пробіотиками вироблення антитіл, які протистоять вірусним інфекціям.

Основний механізм впливу пробіотиків на імунітет полягає в оздоровленні мікробіома, який регулює неспецифічний і специфічний клітинний і гуморальний імунітет, індукує синтез імуноглобулінів, впливає на систему цитокінів, стимулює фагоцитоз, за ​​рахунок чого забезпечує адекватну імунну відповідь. Крім того, захисна функція мікробіома пов’язана з синтезом лізоциму, інтерферонів та інших протимікробних сполук; конкуренцією з патогенними мікробами за нішу проживання і поживні субстрати; екранування сайтів адгезії патогенів; посиленням секреції захисного слизу (муцинів) і ін. За рахунок цих особливостей мікробіом є надійним бар’єром, що перешкоджає колонізації слизових оболонок і шкірних покривів патогенними мікробами, а також їх проникненню у внутрішнє середовище організму.

На особливу увагу заслуговують вкрай важливі взаємодії між імунітетом і мікробіомом під час так званого критичного тимчасового вікна на початку життя дитини (неонатальному періоді), яке характеризується несформованою імунною системою. Підтримка фізіологічного становлення мікробіома на цьому етапі життя за допомогою спеціальних «дитячих» формул пробіотиків є дуже важливим підходом до формування адекватних імунних відповідей на інфекції. Це має велике значення для розвитку багатьох галузей імунітету, відповідальних за сприйнятливість до інфекційних і запальних захворювань не тільки в ранньому віці, але і в подальшому житті.

Негативний вплив дисбіозу на імунну відповідь проти вірусних інфекцій доведено багатьма дослідженнями. Наприклад, вчені з Єльського університету в Нью-Хейвені (США) в експериментах з лабораторними тваринами встановили, що при придушенні доброчинних бактерій антибіотиками значно підвищується чутливість організму до вірусу грипу. Крім того, доведено, що за рахунок поліпшення при прийомі пробіотиків метаболічних функцій організму формується додаткове джерело енергії для підтримки активності імунної системи. Також пробіотики збільшують активність Т-лімфоцитів, підвищують рівень імуноглобуліну А (IgA), регулюють продукцію цитокінів, підвищують бар’єрну функцію шкіри і слизових оболонок, синтезують вітаміни, амінокислоти, полісахариди, ензими і інші корисні сполуки. Важливо, що використання пробіотиків, що містять біфідобактерії і лактобацили, є одним з найбільш безпечних способів неспецифічного впливу на імунну систему.

Крім захисту організму від патогенних мікробів, взаємодії між мікробіомом і імунітетом залучені до багатьох неінфекційних захворювань, включаючи метаболічний синдром, аутоімунні хвороби (запальну хворобу кишечника, ревматоїдний артрит, псоріаз, розсіяний склероз, цукровий діабет 1 типу, аутоімунний тиреоїдит та ін.), нейродегенеративні розлади, серцево-судинну і онкологічну патологію та ін. Як відомо, всі ці захворювання збільшують ризик важкого перебігу вірусних інфекцій і несприятливого результату хвороби.

При всьому різноманітті позитивних функцій пробіотиків необхідно враховувати, що не всі засоби цієї групи однаково ефективні в забезпеченні достатньої за вираженістю оздоровчої дії. Вибір препарату повинен грунтуватися на знаннях про клінічні, зокрема, імуномодулюючі властивості пробіотичних штамів, що входять до його складу. При цьому перевагою володіють комбіновані форми препаратів, для яких характерна комплексна дія. Склад і метаболічні особливості пробіотика повинні гарантувати збереження активності бактерій при контакті з агресивними середовищами організму (шлунковим соком, секретами підшлункової залози, жовчу, кишковими соками та ін.) І забезпечувати високу біодоступність фізіологічно цінних метаболітів. Одним з таких засобів з доведеною клінічною ефективністю щодо гострих респіраторних інфекцій та ряду інших форм патології є мультиштамові пробіотики серії «Симбітер®».

Численними дослідженнями показано, що мультипробіотики мають виражені імуномодулюючі властивості, проявляють високу антагоністичну активність щодо широкого спектру патогенних і умовно патогенних бактерій, грибів і вірусів. Вони потенціюють зростання власної фізіологічної мікрофлори людини, підтримують і регулюють сприятливу рівновагу симбіотичної мікрофлори, сприяють нормалізації складу та функцій мікробіома. Так, показано високу ефективність мультипробіотиків «Симбітер®» в комплексній терапії інфекційного мононуклеозу, хронічної активної форми Епштейна-Барр вірусної інфекції, ентеровірусних інфекцій. Встановлено, що мультипробіотик впливає на частоту виникнення та тривалість симптомів ГРВІ у здорових дітей під час осінньо-зимового сезону. Зокрема, згідно з результатами рандомізованих плацебо-контрольованих досліджень, тримісячний курс прийому мультипробіотиків зменшує тяжкість ГРВІ у дітей і тривалість основних симптомів хвороби, зменшує ймовірність розвитку ускладнень вірусного захворювання і необхідність призначення антибактеріальних препаратів.

Вчені Національного медичного університету імені О.О. Богомольця показали, що додавання мультипробіотиків «Симбітер®» до корму експериментальних тварин, заражених вірусом поліомієліту, скорочує терміни носійства інфекційного агента. Також мультипробіотик зменшував деструктивні зміни в слизовій оболонці кишечника і нормалізував показники імунітету. Профілактичне застосування «Симбітеру®» у мишей, інфікованих вірусом Коксакі В3, супроводжувалося відновленням морфологічних і функціональних функцій тонкого кишечника.

Оздоровчий ефект мультипробіотиків значно зростає, якщо перед їх застосуванням проводиться детоксикація травного тракту ентеросорбентами серії «Симбіогель®», які ефективно зв’язують і виводять токсичні сполуки, продукти розпаду клітин, вірусні частинки, захищають слизову оболонку від агресивної дії шкідливих сполук і мікробів. Крім того, «Симбіогель®» є цінним джерелом мінеральних сполук, необхідних для нормального функціонування імунної, серцево-судинної, ендокринної, травної та інших систем і органів, які часто вражаються вірусною інфекцією. Він також оптимізує умови для життєдіяльності корисних мікроорганізмів, підвищуючи захисну функцію мікробіома.

У дослідженнях з використанням експериментальних тварин вчені встановили, що використання «Симбіогелю®» призводить до збільшення середньої тривалості життя тварин і кількості потомства. Крім того, споживання «Симбіогелю®» тваринами з мікробіомом, порушеним антибіотиками, помітно зменшувало тривалість виділення і інфекційну активність вірусів поліомієліту. За даними вчених, даний ентеросорбент має гепатопротекторну властивість, яка сприяє збереженню структури печінки, призводить до прискореного виведення з кишечника ентеровірусів, в зв’язку з чим фахівці його рекомендують для лікування вірусних інфекцій, що вражають травний тракт.

З огляду на наявність вагомої доказової бази оздоровчих функцій мультипробіотиків «Симбітер®» і ентеросорбентів «Симбіогель®», українські вчені розробили спеціальні програми оздоровлення мікробіома з використанням цих препаратів. Підтримка симбіотичної мікрофлори за допомогою сучасних засобів з доведеною ефективністю допоможе підвищити природні захисні функції організму, зміцнити імунітет і уникнути ризику не тільки ускладненого перебігу вірусних інфекцій, але і розвитку багатьох інших важких захворювань сучасності.