Що важливо знати майбутній мамі про власну мікрофлору

pregnant-woman

В процесі спільної еволюції найбільш корисні для здоров’я людини мікроорганізми, що отримали назву «нормальна симбіотична мікрофлора» або «мікробіом», стали невід’ємною частиною її організму. Роль симбіотичної мікрофлори в житті людини величезна. Ґрунтуючись на результатах останніх досліджень, мікрофлора людини розглядається як багатофункціональний життєво важливий орган вагою від 2 до 5 кг, що виконує безліч функцій. Порушення якісного і кількісного складу нормальної мікрофлори отримало назву дисбіоз (дисбактеріоз). Дисбіоз може привести до розвитку серйозних патологічних процесів в організмі.

Дуже важливий стан мікрофлори майбутніх батьків, особливо майбутньої матері. Загальний стан здоров’я вагітної, образ її життя, харчування і стан мікробіома дуже впливають на перебіг і результат вагітності, розвиток плода та здоров’я новонародженого.

Ще кілька років тому вважалося, що ембріон в утробі матері стерильний, а мікробна колонізація новонародженого відбувається під час і після народження. Результати останніх досліджень переконливо показали, що процес становлення мікробної системи починається ще в період внутрішньоутробного розвитку плода. Бактерії різних родів виявлені в плаценті, навколоплідних водах, пуповиній крові і меконію (перші фекалії) новонароджених.

У вагітної жінки виявлено максимальну схожість складу мікробіома плаценти і ротової порожнини. Інфекції ротової порожнини матері збільшують ризик передчасних пологів і ускладнень вагітності. Наявність деяких бактерій в складі оральної мікрофлори асоціюється з передчасними пологами і народженням дітей з більш низькою масою тіла. А присутність лактобацил – забезпечує народження дітей з більш високою масою тіла і нормальне розродження.

Мікробіом піхви грає найважливішу роль у формуванні мікрофлори дитини на всьому протязі вагітності. Нормальна мікрофлора майбутньої матері забезпечує метаболізм, необхідний для виношування здорової дитини. Найбільш значуща мікробна колонізація дитини відбувається під час пологів і після народження. Під час пологів дитина отримує мікрофлору родових шляхів і кишечника матері.

У піхві жінки в нормі переважають лактобацили (до 97%), які перешкоджають розвитку в ньому патогенних мікроорганізмів.

Ще однією групою бактеріальної флори, здатної пригнічувати хвороботворні мікроорганізми, є пропіоновокислі бактерії.

В останні роки встановлено, що до складу нормальної мікрофлори здорових жінок репродуктивного віку входять біфідобактерії, кількість яких зростає при наближенні терміну пологів. Це природний шлях захисту дитини від несприятливого впливу зовнішніх факторів.

Між різними біотопами людського організму існує тісний зв’язок і можливість обміну мікрофлорою. Ключова роль в загальній мікроекологічній системі організму належить біоценозу кишечника. Вагінальні дисбіози в більшості випадків є наслідком дисбіотичних розладів травної системи. Особливу небезпеку вагінальні дисбіози набувають під час вагітності. Виявлення інфекції і корекція дисбіозу в організмі жінки до і під час вагітності сприяють зниженню частоти гінекологічних, акушерських і перинатальних патологій.

Проведення комплексу оздоровчих заходів, що включають корекцію мікрофлори, дозволить уникнути багатьох ускладнень вагітності та пологів і буде сприяти народженню здорової дитини. Порушення біоценозу організму вагітної жінки підвищує ризик передчасних пологів, вродженого сепсису і некротичного ентероколіту у новонароджених. Рекомендується кожні три місяці протікання вагітності пропивати курс пробіотичних препаратів.

Препаратами вибору при цьому є мультипробіотики групи «Симбітер®», що представляють собою «живу» біомасу клітин найбільш фізіологічних для людини бактерій. Вони характеризуються широким спектром оздоровчих властивостей і повною безпекою.

Пробіотики корисні і безпечні для вагітних і годуючих жінок. Згідно з численними клінічними дослідженнями прийом пробіотиків значно знижує частоту виникнення бактеріального вагінозу, збільшує колонізацію піхви і кишечника матері корисною мікрофлорою, покращує материнський метаболізм, сприяє гарній мікробній колонізації кишечника дитини, а також знижує ризик виникнення у немовлят атопічного дерматиту, екземи, ожиріння.