Імунітет, мікробіом та вірусні інфекції

immune-s3

Історія людства супроводжувалася багатьма драматичними подіями, пов’язаними з поширенням небезпечних вірусних інфекцій, що забрали безліч життів (іспанський грип, натуральна віспа, СНІД, лихоманка Ебола, атипова пневмонія SARS-CoV, Близькосхідний респіраторний синдром MERS та ін.). Й ось мікробний світ кидає новий виклик — пандемія COVID-19 (коронавірусна хвороба 2019). Причиною цієї пандемії стало стрімке поширення на дуже велику територію коронавірусу SARS-CoV–2, циркуляція якого в людській популяції була до грудня 2019 року невідомою.

На жаль, специфічна терапія цієї інфекції поки відсутня. Поради Всесвітньої організації охорони здоров’я та численних експертних інститутів щодо профілактики коронавірусної інфекції зводяться до того, що потрібно частіше мити руки, уникати скупчень людей, стежити за своїм здоров’ям і обмежити переміщення всередині країни та за її межі. Незважаючи на те, що багато країн зараз працюють над створенням вакцини проти коронавірусу SARS-CoV–2, на ринку вона може з’явитися не раніше кінця поточного року. Тому надзвичайно важливі захисні заходи, серед яких, крім жорсткого дотримання гігієнічних правил, вельми актуальним є питання зміцнення імунітету, який є головним помічником у боротьбі організму людини з будь-якою інфекцією, у тому числі й коронавірусом.

Як відомо, імунна система людини починає формуватися ще до народження дитини й дозріває паралельно з розвитком і дорослішанням організму. Саме від успішності цього процесу, що визначає спроможність імунітету, залежить здоров’я кожного індивіда, його здатність чинити опір хворобам як у дитинстві, так і в дорослому віці. Давно встановлено, що розвиток імунної системи йде паралельно із заселенням кишечника дитини симбіотичною мікрофлорою та формуванням у його організмі специфічного мікробного органу — мікробіома. Мікробіом є важливим складником імунної системи, регулятором її формування, дозрівання й активності. Саме мікробіом дозволяє людині мирно співіснувати з численним мікробним світом, домінуючим у біосфері. Найбільшу загрозу COVID-19 несе для літніх людей із хронічними захворюваннями, такими як артеріальна гіпертензія, захворювання серця або діабет, тобто осіб з ослабленими імунітетом і мікробіомом. Тому для максимально ефективного захисту від зараження патогенними мікробами необхідний комплексний підхід, який передбачає, крім дотримання правил особистої гігієни, карантинних заходів та здорового харчування, зміцнення мікробіома.

Сьогодні мало хто може похвалитися здоровим мікробіомом, а, відповідно, і міцним імунітетом. Багато чинників, які супроводжують життя сучасної людини, зокрема стрес, нездорове харчування, нестача сну, дефіцит у їжі корисних вітамінів і мінералів, низька якість води, забруднення навколишнього середовища токсичними сполуками, шкідливі звички, гіподинамія, зловживання медикаментозними засобами й багато інших чинників, руйнують мікробіом і позбавляють організм людини ефективного захисту від хвороб. Водночас, тільки за наявності здорового мікробіома імунна система здатна адекватно відповідати на патогенні мікроорганізми, у тому числі віруси, і попередити розвиток інфекції.

Найбільш ефективними засобами оздоровлення мікробіома й підвищення захисних функцій організму є пробіотики — живі мікроорганізми, які при попаданні в шлунково-кишковий тракт людини в достатній кількості, зберігають свою активність, життєздатність і надають позитивний вплив на здоров’я людини. Користь для імунітету окремих пробіотиків підтверджена численними науковими дослідженнями. Зокрема, переконливо доведена здатність підвищувати неспецифічну резистентність організму, у тому числі до вірусних захворювань, у мультипробіотиків групи СИМБІТЕР®. Як засвідчили медичні дослідження, мультипробіотики активують вироблення секреторного IgA, лізоциму, стимулюють фагоцитоз, мають виражений протизапальний ефект, синтезують ферменти, що руйнують вірусні нуклеїнові кислоти, що є додатковою зброєю проти вірусів.

Оздоровчий ефект мультипробіотиків значно збільшується, якщо перед їхнім застосуванням проводиться детоксикація травного тракту ентеросорбентами серії СИМБІОГЕЛЬ®, які ефективно зв’язують і виводять токсичні сполуки, продукти розпаду клітин, вірусні частинки, захищають слизову оболонку від агресивної дії шкідливих сполук і мікробів. Крім того, СИМБІОГЕЛЬ® є цінним джерелом мінеральних сполук, необхідних для нормального функціонування імунної, серцево-судинної, ендокринної, травної та інших систем і органів, які часто уражаються вірусною інфекцією. Він також оптимізує умови для життєдіяльності корисних мікроорганізмів, підвищуючи захисну функцію мікробіома.

Ці препарати можна також використовувати для санування порожнини носа й ротоглотки, оскільки реплікація респіраторних вірусів, в основному відбувається на слизових оболонках дихальних шляхів.

Перевагою цього комплексу засобів пробіотичного впливу, які надають позитивну дію як на організм загалом, так на окремі органи й системи, є безпека для організму, повна відсутність побічних явищ і звикання при тривалому вживанні, оздоровлення без застосування сильнодіючих лікарських засобів. Регулярне використання засобів оздоровлення мікробіома з доведеною ефективністю в профілактичних цілях підвищить опірність організму до вірусних захворювань і запобігатиме виникненню багатьох інших проблем зі здоров’ям, підвищить результативність превентивних заходів щодо запобігання поширенню вірусу.

Бережіть себе й будьте здорові!