Що таке мікробіом і як він впливає на здоров’я людини?

microbiom-1200

Про те, що в організмі людини живуть мікроорганізми, багато з яких можуть бути корисними для здоров’я, відомо давно. Однак в останні роки, завдяки впровадженню в біологію і медицину прогресивних молекулярно-генетичних методів досліджень, наука зробила величезний крок у напрямку вивчення цього унікального внутрішнього світу тіла людини, яка отримала назву мікробіом. У 2008 році був запущений Міжнародний науковий проект «мікробіом людини». Протягом п’яти років вчені з 80 науково-дослідних інститутів США працювали над вивченням складу мікробіому людини і його ролі в підтримці здоров’я. Результати цих досліджень, опубліковані в найбільш авторитетних наукових виданнях світу, виявилися настільки вражаючими, що мікробіом стали розглядати як додатковий життєво необхідний орган людини.

Виявилося, що в тілі людини мешкає понад 10 тисяч видів мікроорганізмів (бактерій, архей, вірусів, грибів, найпростіших). Загальна кількість клітин мікроорганізмів, які виявляються у людини, становить кілька сотень трильйонів, в той час як число клітин всіх тканин його організму – близько 10 трильйонів, тобто тільки 10% клітин належать тілу людини, а 90% – мікробам. Біомаса мікроорганізмів, які симбіотично співіснують з людиною, досягає від 1% до 3,5% маси його тіла. Таким чином, мікробіом є одним з найбільш великих органів людини.

Вражаюче, але в генетичному апараті людини мікробних генів в кілька сотень разів більше, ніж, власне, людських. За рахунок своїх ферментних систем мікроби допомагають людині перетравлювати їжу, забезпечують її організм вітамінами, протизапальними та іншими корисними сполуками, які не можуть синтезуватися без допомоги мікробів. Вони захищають організм від патогенних мікроорганізмів і шкідливих впливів зовнішнього середовища, знешкоджують харчові та мікробні токсини, ксенобіотики, радіонукліди, мутагени, канцерогени, продукують широкий спектр біологічно активних сполук, які впливають на гормональну, імунну та центральну нервову системи людини. В останні роки мікробіом почали називати другим мозком людини, оскільки переконливо доведено його вплив на настрій людини, його поведінку, апетит і, в цілому, на стан психічного здоров’я.

Сьогодні дослідження мікробіому є одним з найактуальніших напрямків сучасної біомедицини. З кожним днем з’являється все більше знань в цій області. Зокрема, величезний науковий резонанс викликали дослідження, які довели, що процес формування мікробіому починається ще в утробі матері. Ці результати повністю зруйнували вкорінену парадигму щодо стерильності плоду аж до моменту народження. Тобто дитина народжується з уже наявним у неї мікробним органом, який далі дозріває разом з іншими органами його тіла (мозком, травною та імунною системою та ін.). Тому дуже важливим є створення оптимальних умов для нормального протікання вагітності і формування здорового мікробіому немовляти, оскільки первинні порушення в цьому органі дуже швидко прогресують надалі і вкрай важко усуваються. Власні різноманітні мікробіоми виявлені і в органах людини, які раніше вважалися стерильними: в придатках матки, грудних протоках, легенях, крові. Таким чином, в організмі людини практично відсутні зони, позбавлені не тільки непрямого, але і прямого впливу мікроорганізмів.

Виявилося, що кожна людина має унікальну мікрофлору, властиву тільки їй. Доведено, що ряд симбіотичних бактерій передається у спадок. У геномі людини недавно виявлено понад 40 ділянок, які впливають на склад і кількісні характеристики мікробіому, що підтверджує важливість нормальної мікрофлори для повноцінного функціонування людського організму.

Як і будь-який інший орган людини, мікробіом може піддаватися несприятливим впливам і втрачати свої корисні функції. На стан мікробіому впливає спосіб життя індивідуума, зокрема раціон і режим харчування, фізичні і психічні навантаження, професія, національні та регіональні традиції, екологія середовища, прийом медикаментозних засобів, а також безліч інших чинників. При несприятливому впливі цих факторів на мікробіом розвиваються його патологічні зміни, що називаються дисбіозами.

Захворювання мікробіому (дисбіози) небезпечні тим, що можуть спричинити патологічні зміни в будь-якому іншому органі людини, в тому числі в мозку. Зв’язок між людським мікробіомом і хворобами зараз досліджується дуже інтенсивно і є одним з найпопулярніших напрямків розвитку медицини. Встановлено, що зі зміною мікробіому пов’язані такі захворювання, як харчова алергія, астма, синдром подразненого кишечника, діабет 2 типу, ожиріння та інші прояви метаболічного синдрому, аутоімунні захворювання (ревматоїдний артрит, розсіяний склероз, псоріаз), захворювання кісткової тканини, гастроентерологічна, інфекційна , онкологічна і серцево-судинна патологія та ін. Навіть настрій людини, розвиток аутизму, депресії та шизофренія не обходяться без втручання зміненого мікробіому.

Таким чином, підтримка здорового мікробіому так само важлива для кожної людини, як підтримання всіх інших органів і систем. Турбота кожної людини про власний мікробіом повинна включати комплекс заходів, що складаються з раціонального харчування, відмови від шкідливих звичок, адекватного використання медикаментозних препаратів та інших критеріїв здорового способу життя. Важливе місце в цьому комплексі має зайняти використання пробіотиків та інших засобів, що надають оздоровчий вплив на мікробіом. Одним з ефективних підходів, перевірених клінікою, є використання триетапної системи оздоровлення, яка передбачає етап підготовки кишечника до дії оздоровчих мікроорганізмів за допомогою ентеросорбентів групи «Симбіогель®», етап відновлення фізіологічного мікробіома мультипробіотиками «Симбітер®» і етап закріплення пробіотичного ефекту функціональними продуктами «Симбівіт®». Ознайомитися з триетапною системою оздоровлення організму https://symbiter.ua/uk/3-stage-program-of-microbiome-recovery-ua