Навіщо людині потрібні біфідобактерії?

З моменту ізоляції зі стільця грудних дітей французьким лікарем Генрі Тісьє непатогенних анаеробних бактерій, виділених згодом в рід Bifidobacterium, пройшло більше 100 років. Однак ці унікальні, найбільш дружні людині мікробні симбіонти не переставали бути об’єктом найпильнішої уваги мікробіологів і медиків.

Рід Bifidobacterium є групою морфологічно неоднорідних бактерій, що вражають різноманітністю клітинних форм. Їх клітини можуть мати форму коми, ієрогліфів, куль, булави, веретена та ін.

Симбіонти роду Bifidobacterium складають фізіологічну основу кишкової мікрофлори немовляти, а також важливий компонент нормофлори дорослих людей різного віку. У кишкової мікробіоти здорових дітей грудного віку, які перебувають на грудному вигодовуванні, біфідобактерії можуть становити до 99% всієї мікробної популяції, а в кишечнику здорових дорослих – до 50%.

В процесі еволюції біфідобактерії чудово адаптувалися до життєдіяльності в кишечнику дітей і дорослих. Вони активно ферментують сахариди грудного молока і складні вуглеводи, що надходять з рослинною їжею (організм людини не може засвоювати їх самостійно), надаючи при цьому оздоровчий вплив на кишечник і організм в цілому.
Найбільш важливими фізіологічними функціями біфідобактерій в організмі людини є участь в метаболічних процесах і захисті від впливу патогенної мікрофлори. Обмінна функція біфідобактерій здійснюється за рахунок участі в травленні, метаболізмі жовчних кислот, холестерину, гормонів, ксенобіотиків, канцерогенів, синтезу різноманітних сполук, корисних для здоров’я.

Біфідобактерії можуть надавати гнітючий вплив на патогенні та умовно-патогенні мікроорганізми шляхом продукції протимікробних компонентів (органічних кислот, антибіотиків, бактеріоцинів, лізоциму, перекису водню), за рахунок активної конкуренції за поживні субстрати, а також за допомогою посилення імунного захисту.

Біфідобактерії покращують всмоктування заліза, кальцію, вітаміну Д, гальмують гнильні процеси, інактивують багато шкідливих ферментів, запобігають всмоктуванню аміаку та інших токсинів.

Біфідобактерії здатні синтезувати цілий набір вітамінів групи В, включаючи тіамін (B1), піридоксин (B6), фолієву кислоту (B11), нікотинову кислоту (B3), рибофлавін (B2).

Зокрема, дефіцит фолієвої кислоти пов’язують з різною патологією вагітних і проблемами в розвитку дитини, а також з передраковими змінами в епітелії товстої кишки. Тому окремі біфідобактерії можуть знизити ризик виникнення цих небезпечних процесів.

Деякі біфідобактерії здатні пригнічувати розвиток в шлунку збудника виразки (бактерії виду H. pylori), а в ротовій порожнині – бактерій, що викликають карієс.

Всі ці особливості послужили причиною широкого застосування біфідобактерій, поряд з лактобациллами, в складі пробіотиків.

Однак пошук штамів біфідобактерій з високим пробіотичним потенціалом і їх ефективне застосування в складі пробіотиків пов’язане з рядом труднощів. Після ізоляції з організму здорових людей і відбору найбільш цінних штамів, необхідно забезпечити їх надходження в активному стані в усі ділянки травного тракту. Перш за все, необхідно створити умови для розвитку біфідобактерій поза середовищем кишечника (in vitro). Пробіотичні штами повинні мати властивості, які дозволять їм досягти в живому стані зони товстої кишки. Для цього вони повинні бути стійкими до кислоти шлунку; жовчі та інших інгібіторів, що містяться в тонкій кишці; подолати опір умовно-патогенних мікробів, що колонізують ці органи; вступити в дружні стосунки з природною фізіологічною мікрофлорою травного тракту та імунною системою та ін.

Зокрема, під час створення біфідовмісних мультипробіотиків групи «Симбітер» було отримано понад 2,5 тисячі штамів біфідобактерій, з яких тільки 27 штамів 5 видів володіли необхідними властивостями. Вдала компоновка цих мікроорганізмів з іншими видами бактерій-пробіотиків дозволила сконцентрувати в мультипробіотиках всі корисні властивості біфідобактерій, доповнені оздоровчим потенціалом лактобацил, лактококів і пропіоновокислих бактерій. Багаторічні медичні дослідження та багатий досвід клінічного застосування підтвердили багатогранні лікувальні та профілактичні властивості мультипробіотиків, що містять високу концентрацію унікальних штамів біфідобактерій. Вони надають позитивну дію як на організм в цілому, так і на окремі органи і системи, безпечні для організму, не викликають побічних явищ і звикання під час тривалого вживання, надають оздоровчий ефект без застосування сильнодіючих лікарських засобів.