Ці дивовижні пропіоновокислі бактерії

Однією з унікальних за своїми властивостями груп бактерій, які все ширше впроваджуються до складу сучасних пробіотиків, є пропіоновокислі бактерії (рід Propionibacterium).

Слід відразу зазначити, що пропіоновокислі бактерії представляють досить різнорідну групу мікроорганізмів, в яку також включені так звані «шкірні» види, здатні викликати запальні захворювання шкіри, зокрема вугровий висип (акне). Тому далі мова буде йти тільки про пропіоновокислі бактерії класичної («молочної») групи, представники якої різко відрізняються від «шкірних» видів і включають фізіологічні, виключно корисні для організму людини бактерії (види Propionibacterium freudenreichii, P. acidipropionici, P. thoenii, P . jensenii). Вони являють собою грампозитивні, нерухомі, паличкоподібні бактерії, які не утворюють спор і для яких характерна неправильна та мінлива форма клітин, що залежить від умов життя.

Найбільш давня область застосування цієї групи пропіоновокислих бактерій – сироваріння. Саме завдяки життєдіяльності пропіоновокислих бактерій великі сичужні сири, наприклад «Швейцарський», характеризуються специфічним малюнком («очками») та особливим запахом і смаком.
Свою назву пропіоновокислі бактерії отримали завдяки їх здатності синтезувати пропіонову кислоту – один з найважливіших метаболітів, який має багатогранний корисний вплив на організм людини (пригнічує розвиток патогенних мікробів, нормалізує рівень холестерину в крові, бере участь у вуглеводному обміні, підтримує метаболізм печінки і клітин кишечника та ін.).

Крім пропіонової кислоти ці мікроорганізми синтезують цілий ряд інших жирних кислот, зокрема оцтову, бурштинову, мурашину, молочну та ін., які виконують важливі фізіологічні функції в організмі людини. Продуктами метаболізму пропіоновокислих бактерій є широкий спектр інших цінних сполук: вітамінів, амінокислот, полісахаридів, ферментів. Клітини пропіоновокислих бактерій багаті вітамінами групи В і амінокислотами, особливо незамінною сірковмістною амінокислотою метіоніном.

Пропіоновокислі бактерії синтезують особливі протимікробні сполуки (пропіоніни), активні не тільки щодо хвороботворних бактерій, але також щодо грибів та вірусів.

Величезний інтерес викликає здатність пропіоновокислих бактерій синтезувати протианемічний вітамін В12. Це єдиний вітамін, який синтезується виключно мікроорганізмами. Причому пропіоновокислі бактерії є рекордсменами серед бактерій з синтезу цього унікального вітаміну з багатогранними фізіологічними функціями (запобігає появі анемії, підсилює імунітет, регулює функції кровотворних органів, покращує концентрацію уваги та пам’ять, бере участь в обмінних процесах, позитивно впливає на репродуктивну функцію жінок і чоловіків, сприяє нормалізації кров’яного тиску, стабілізації роботи нервової системи, подолання безсоння, запобігання депресії та ін.). Пропіоновокислі бактерії синтезують і інші вітаміни групи В (рибофлавін, біотин, тіамін, піридоксин, фолієву і нікотинову кислоти), що оптимізують обмінні процеси в організмі людини.

Доведено, що пропіоновокислі бактерії володіють потужними імуномодулюючими та антиоксидантними властивостями, здатні руйнувати мутагени та канцерогени, захищати генетичний матеріал клітини від дії ультрафіолетових променів, вільних радикалів та інших генно-токсичних сполук.
Пропіоновокислі бактерії мають нормалізуючий вплив на ліпідний обмін, зокрема за рахунок регуляції рівня холестерину в крові; попереджають розвиток анемії, серцево-судинної та онкологічної патології; захищають організм від бактеріальних, грибкових і вірусних інфекцій. Володіючи величезних набором ферментів, пропіоновокислі бактерії беруть активну участь у травній функції, оптимізуючи процес перетравлювання і засвоєння їжі.

Численні корисні властивості пропіоновокислих бактерій і повна відсутність у них токсичності свідчить про велику перспективність широкого використання цих бактерій в складі засобів пробіотичної терапії. Однак, пробіотична цінність цих мікроорганізмів у порівнянні з біфідобактеріями і лактобацилами тривалий час незаслужено недооцінювалася.

Разом з тим, властивості окремих штамів пропіоновокислих бактерій настільки різнобічні і привабливі, що вони заслуговують широкого застосування в складі засобів оздоровчої дії. На думку вчених пропіоновокислі бактерії відносяться до найкорисніших з бактерій.

Одними з перших пробіотиків, у яких вдалося раціонально використати оздоровчі потенції пропіоновокислих бактерій, з’явилися мультипробіотики групи «Симбітер». У складі цих засобів бактеріальної терапії пропіоновокислі бактерії не тільки максимально повно реалізують свої корисні функції, але також грають роль найпотужніших стимуляторів всіх інших компонентів симбіотичних консорціумів, особливо біфідобактерій. Це є однією з причин багатогранного оздоровчого потенціалу мультипробіотиків, переконливо доведеного клінікою.

Мультипробіотики, що містять високу концентрацію клітин пропіоновокислих бактерій і їх цінних метаболітів, корисні для всіх категорій населення, особливо для дітей, що часто хворіють, підлітків, вагітних і годуючих матерів, людей похилого віку, осіб з метаболічними порушеннями і серцево-судинними захворюваннями, дітей та дорослих зі зниженим імунітетом, у тому числі схильних до розвитку онкологічної патології.