Перспективи застосування мультипробіотиків групи «Симбітер®» в комплексному лікуванні хворих на цукровий діабет

diabetes-pxb-1200

Багатьма дослідженнями, проведеними в різних країнах світу, переконливо доведено, що при ряді метаболічних розладів, в тому числі при цукровому діабеті, відбуваються глибокі порушення в складі кишкової мікрофлори, які значно обтяжують перебіг хвороби та погіршують її прогноз. На цьому тлі набирається все більше свідчень на користь доцільності включення в схеми лікування хворих засобів, що сприяють відновленню нормальної мікрофлори. Зокрема, обнадійливі результати в лікуванні хворих метаболічними розладами отримані з використанням мультипробіотиків групи «Симбітер», які наділені широким комплексом властивостей, що дає їм можливість чинити масштабний оздоровчий вплив на організм людини при різній патології.

Використання мультипробіотиків групи «Симбітер®» в складі підтримуючої терапії хворих на цукровий діабет дозволяє попередити розвиток деяких діабетичних ускладнень, а в ряді випадків добитися безкризового перебігу хвороби. Однією з найбільш важливих властивостей мультипробіотиків є висока антагоністична активність щодо багатьох шкідливих мікробів. Тому введення мультипробіотиків в комплексні схеми лікування дозволяє знизити ризик інфекційного ускладнення хвороби, зменшити лікарське навантаження на організм хворого за рахунок більш рідкісного використання антибіотиків та інших сильнодіючих медикаментозних засобів, що традиційно використовуються під час розвитку ускладнення хвороби. Як відомо, перебіг цукрового діабету часто супроводжується гіповітамінозом, що значно погіршує обмінні процеси. Оскільки мікрофлора «Симбітеру» синтезує широкий спектр вітамінів, його профілактичний прийом дозволить попередити поглиблення метаболічних розладів, обумовлених дефіцитом вітамінів. Крім того, використання мультипробіотиків покращує травлення, знижує навантаження на печінку, сприяє підвищенню імунобіологічної реактивності, що позитивно позначається на самопочутті хворого. Важливе фізіологічне значення мають коротколанцюгові жирні кислоти, що синтезуються мікрофлорою «Симбітеру». Вони нормалізують ліпідний обмін, регулюють синтез холестерину, справляють позитивний вплив на тонус кровоносних судин, імунітет і моторику шлунково-кишкового тракту.

Від 70 до 100% пацієнтів з цукровим діабетом 2-го (ЦД2) типу страждають неалкогольною жировою хворобою печінки (НАЖХП). Цей зв’язок є дуже небезпечним, оскільки призводить як до ускладнення перебігу діабету, так і до прогресування печінкової недостатності, а також до значного збільшення числа ускладнень з боку серцево-судинної системи. У зв’язку з тим, що ці метаболічні захворювання завжди протікають на тлі глибоких порушень в складі кишкової мікрофлори, поліпшення стану хворих неможливо домогтися без використання ефективних пробіотиків, що поліпшують мікробну екологію травного тракту.
Фахівцями кафедри ендокринології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця запропонований спосіб оптимізації схеми лікування пацієнтів з цукровим діабетом 2-го типу і неалкогольною жировою хворобою печінки з використанням мультипробіотиків «Симбітер ацидофільний концентрований».

На базі “Київського міського клінічного ендокринологічного центру” проведено відкрите порівняльне клінічне дослідження з визначення ефективності додаткового призначення хворим з ЦД2 і НАЖХП мультипробіотиків «Симбітер® ацидофільний концентрований». Обстежено 56 хворих ЦД2, з яких 36 пацієнтів становили основну групу, інші 20 пацієнтів склали групу порівняння. Хворі основної групи отримували стандартну пероральну цукрознижувальну терапію і по одній дозі (маса 10 г) один раз на добу під час або після їди протягом 30 днів. Хворим з групи порівняння призначали тільки стандартну пероральну цукрознижувальну терапію протягом 30 діб.

Проведене дослідження переконало фахівців в доцільності введення мультипробіотиків як доповнення до стандартної схеми лікування хворих з ЦД2 і НАЖХП.

Після завершення курсу лікування в групі хворих, які приймають мультипробіотик, відзначений виражений позитивний ефект в динаміці клінічних проявів ураження травної системи. Встановлено, що випробуваний мультипробіотик сприяє нормалізації функції травлення і всмоктування в кишечнику, регуляції його моторики, істотного поліпшення у хворих на цукровий діабет 2-го типу функціонального стану печінки. При цьому всі хворі добре переносили мультипробіотик, побічних ефектів під час його застосування не спостерігалося.

Оскільки застосування мультипробіотиків сприяє компенсації цукрового діабету, позитивно впливає на динаміку основних клінічних скарг, моторику кишечника, препарат має гіполіпідемічну та гепатопротекторну дію, гальмує розвиток стеатогепатозу (накопичення жиру в клітинах печінки), фахівці рекомендують його застосування у хворих ЦД2 з НАЖХП як доповнення до стандартної схеми лікування.