Нормалізувати масу тіла допоможе кишкова мікрофлора

body-weight-1200

Роль кишкової мікрофлори у підтримці оптимальної маси тіла людини

Зростаючий інтерес дослідників і клініцистів до ролі симбіотичної мікрофлори людини (мікробіому) в життєдіяльності організму людини сприяв появі багатьох несподіваних висновків. Виявилося, що нормальна мікрофлора кишечника є важливою ланкою складного фізіологічного механізму, що підтримує оптимальну масу тіла людини. Корисні бактерії активно беруть участь в метаболічних реакціях, впливають на засвоєння їжі та енергетичний баланс, апетит і почуття насичення, регулюють стан ендокринної та нервової систем, знижують запальні реакції, модулюють імунітет. Всі ці функції відображаються на масі тіла, як одному з показників стану здоров’я.

Надлишкова маса тіла або її дефіцит – передумови розвитку серйозних патологій

Як надмірна маса тіла, так і її дефіцит є суттєвими факторами ризику розвитку серйозної патології. У той час, як ожиріння може стати причиною розвитку атеросклерозу, гіпертонічної хвороби, холециститу, цукрового діабету, подагри та мочекислого діатезу, артрозу, дефіцит маси тіла може призвести до гормональних порушень, крихкості кісток, анемії, випадання волосся (алопеції), проблемам зі шкірою, розвитку стоматологічної патології, імунодефіциту, порушень роботи центральної нервової системи, гіпотрофії у дітей.

Однією з причин зміни маси тіла може бути гормональний дисбаланс. Наприклад, при збільшенні продукції стресового гормону кортизолу може збільшуватися маса тіла. Оскільки кортизол стимулює секрецію інсуліну, впливає на рівень глюкози в крові, при його зайвому синтезі збільшується почуття голоду і апетит. Встановлено, що підвищений рівень кортизолу може сприяти накопиченню «токсичного жиру» в області живота, що збільшує ризик серцево-судинних захворювань та інсульту. У той же час, нормальна кишкова мікрофлора здатна регулювати синтез кортизолу, зменшувати показники тривоги і депресії, усувати розлади харчової поведінки.

Поряд з ожирінням, великою проблемою медицини є анорексія (відмова від їжі). Анорексія нерідко зустрічається серед дітей і людей похилого віку, а також дорослих і підлітків, які прагнуть до стрункої фігури. На жаль, 10-15% випадків анорексії є невиліковними і завершуються летальним результатом. Як показали дослідження американських вчених, у хворих на анорексію істотно змінений склад кишкової мікрофлори, що впливає на метаболізм, роботу травної, нервової та ендокринної систем, психоемоційний стан пацієнтів.
Зі станом мікробіому пов’язані й інші види харчових розладів, які можуть відображатися на масі тіла і, в цілому, на здоров’ї людини, приводити до розвитку хронічних соматичних захворювань. Наприклад, при булімії розлад харчової поведінки виражається бажанням постійно приймати їжу, навіть за відсутності почуття голоду. При орторексії людина нав’язливо прагне використовувати тільки «правильну» корисну їжу. Встановлено, що всі ці види харчових розладів мають тісний зв’язок з кишковими мікроорганізмами, які регулюють стан нервової системи за рахунок синтезу спеціальних сигнальних молекул (нейротрансмітерів).

У літніх і хворих, які перебувають в умовах тривалого постільного режиму, часто зустрічається саркопенія (втрата й атрофія м’язової тканини). Разом з тим показано, що здорова кишкова мікрофлора за рахунок поліпшення метаболізму, забезпечення організму вітамінами та іншими цінними сполуками, підтримки ендокринної системи може допомогти уникнути прогресування саркопенії.

Порушення мікробного балансу кишкової мікрофлори призводить до зміни маси тіла

Фізіологічні мікроби регулюють функції гормонів, відповідальних за апетит і почуття ситості. Встановлено, що, крім впливу власних гормонів людини на нейрони, які відповідальні за апетит, його регуляція здійснюється також мікробними метаболітами.

У разі порушення мікробного балансу збільшується кількість умовно-патогенної мікрофлори, яка порушує обмінні процеси, втручається в синтез гормонів, змінюючи відчуття голоду і впливаючи на апетит, що неминуче призводить до зміни маси тіла. Доведено, що мікроби огрядних людей здатні більш активно забирати енергію з їжі та перетворювати її в депо жирових відкладень, які мають гормональну та імунну активності, що викликають запальні процеси. У той же час, у хворих на анорексію склад мікрофлори відрізняється низькою різноманітністю та зниженою метаболічною активністю. Як у огрядних, так і в анорексичних пацієнтів значно підвищується проникність кишкової стінки для мікробів і токсинів. Це є однією з причин приєднання до цих розладів інших захворювань.

Багатьма дослідженнями встановлено, що цілеспрямовані дії на склад кишкової мікрофлори можуть сприяти нормалізації маси тіла. Тому для досягнення позитивних результатів у профілактиці та лікуванні ожиріння, анорексії, булімії та інших харчових і метаболічних розладів необхідно, перш за все, відновити здоровий баланс кишкової мікрофлори та її функції.

Природний шлях відновлення балансу кишкової мікрофлори та її функцій

Позитивні результати в рішенні проблеми надлишкової або недостатньої маси тіла можна отримати за рахунок використання триетапної системи оздоровлення мікробіому, яка розроблена групою біологів і медиків внаслідок багаторічних експериментальних і клінічних досліджень. Схема передбачає використання на першому етапі 10-добового курсу прийому ентеросорбенту «Симбіогель», який активно очищає травний тракт від шкідливих сполук, в тому числі від мікробних токсинів, які індукують запалення та метаболічні порушення. Особливістю даного ентеросорбенту є активне зв’язування і виведення з травного тракту надлишкових жирів, холестерину, вірусних частинок. «Симбіогель» здатний активувати дружні бактерії та укріплювати стінку кишечника, перешкоджаючи проникненню токсичних з’єднань в кровоносну систему. Другий етап триває три місяці та заснований на застосуванні мультипробіотиків «Симбітер», що є продуцентами величезної кількості корисних метаболітів, в тому числі активних регуляторів обмінних процесів. Мультипробіотики усувають дисбаланс у складі мікробіому, регулюють імунну систему, зменшують запальні процеси, відновлюють метаболізм, сприяючи нормалізації маси тіла. Третій етап (30 днів) заснований на введенні в раціон продукту функціонального харчування «Симбівіт», який містить живі клітини корисних бактерій і їх метаболіти, що благотворно впливають на метаболізм. Потім цикл повторюється. Загальна тривалість курсу оздоровлення становить 1 рік. Для підтримки нормальної маси тіла «Симбівіт» доцільно включити до постійного раціону харчування. Продукт можна придбати в торговій мережі або приготувати в домашніх умовах з використанням спеціальної закваски.

Особливе значення має використання програми оздоровлення мікробіому вагітними, оскільки надмірна або недостатня вага матері сприяє розвитку у дитини метаболічних порушень як в ранньому дитинстві, так і в більш пізні роки життя.

Корисне харчування для корисних бактерій

Під час використання програми слід також брати до уваги деякі дієтичні нюанси. Оскільки 20% харчового раціону людини використовується мікробіомом, для підтримки корисної мікрофлори її необхідно забезпечити оптимальним харчуванням. Для підтримки популяцій найбільш корисних мікроорганізмів споживана їжа повинна обов’язково містити достатню кількість дієтичних волокон. До них відносяться складні вуглеводи, переважно рослинні полісахариди, які не розщеплюються травними секретами людини і надходять у незміненому вигляді в товсту кишку, сприяючи розвитку найбільш корисних бактерій, для яких ці сполуки є кращою їжею. Дієтичними волокнами особливо багаті овочі, фрукти, ягоди, горіхи, а також бобові та злакові культури.

Таким чином, усвідомлення того факту, що метаболічні процеси в організмі людини нерозривно пов’язані з особливостями мікробіому, призводить до висновку про надзвичайну важливість відновлення в травному тракті оптимального мікробного балансу, без чого нормалізація маси тіла є неможливою.