Натуральні засоби для покращення стану шкіри та волосся після спекотного літа

cosmetology-1200

Як запевняють косметологи, влітку шкіра та волосся страждає більше, ніж взимку. Дійсно, після спекотного літа дуже багато людей стикаються з проблемами запалення та пігментації шкіри, ламкості та випадання волосся. Тому восени проблема відновлення здоров’я шкіри та волосся стає особливо актуальною.

Сьогодні добре відомо, що молодість і краса шкіри та волосся в значній мірі залежать від стану мікрофлори, що живе в різних ділянках тіла людини, в тому числі на поверхні шкіри. У зв’язку з встановленням виняткової ролі мікрофлори в підтримці здоров’я шкіри, п’ять відомих шарів шкіри (базальний, шипуватий, зернистий, блискучий і роговий) запропоновано доповнити шостим шаром – мікробним (stratum microbium). Оскільки шкірна мікрофлора активно взаємодіє з іншими шарами епідермісу, вона істотно впливає на стан шкіри та процеси, які в ній протікають (швидкість відновлення епідермісу, підтримання гідроліпідної мантії шкіри, утримання вологи в поверхневих шарах, регуляція активності запалення, процесів тканинного дихання, синтезу та деструкції структурних елементів).

Збалансований склад симбіотичних мікроорганізмів (мікробіом) шкіри формує захисний бар’єр, запобігає втраті рідини, регулює температуру тіла, підтримує імунну систему. При збалансованому мікробіомі шкірі властивий здоровий, сяючий вигляд, а зовнішні ознаки віку (зморшки, нерівність текстури шкіри, порушення пігментації) виражені помітно менше, ніж при порушеному мікробіомі. Роговий шар шкіри в такій ситуації здатний досить швидко і самостійно відновлюватися після пошкодження.

Однак багато літніх факторів мають негативний вплив на стан мікрофлори шкіри. Знижена вологість повітря, різкі перепади температур при попаданні з розпечених вулиць в кондиціоновані приміщення, тривалі сонячні ванни, вплив морської води, активація потових залоз, часте застосування очищувальних засобів з антибактеріальними властивостями та інші фактори несприятливо впливають на шкірні мікроорганізми, порушуючи їх баланс.

При порушенні мікробіому пошкоджується захисний бар’єр шкіри, змінюється кислотність її поверхні, що стимулює розмноження шкідливих бактерій і грибів, підвищуючи ризик розвитку алергії, акне, себореї, підвищення чутливості шкіри. Зміни мікробіому мають значення і для розвитку таких серйозних хронічних захворювань шкіри, як псоріаз, нейродерміт та ін.

У великій мірі від стану мікробіому шкіри голови залежна краса волосся. Такі травматичні фактори, як сонце, спека, ультрафіолетове випромінювання, морська сіль, часте миття, хлорована вода басейнів відбиваються на стані волосся, фолікули якого позбавляються підтримки корисних мікроорганізмів, що мешкають на шкірі голови. Замість них з’являються шкідливі гриби та бактерії, надмірне розмноження яких найчастіше призводить до таких неприємностей, як лущення, свербіж, лупа, себорейний дерматит, псоріаз і навіть утворення гнійних струпів на епідермісі голови. Нехтування станом шкіри голови може привести до запалення волосяних фолікулів (фолікуліт), що спочатку проявляється тьмяністю волосся, а потім і його надмірним випадінням.

В останні роки увагу косметологів привернула можливість використання пробіотиків (препаратів на основі корисних бактерій) для поліпшення стану шкіри та волосся. Якщо раніше лікування запальних захворювань шкіри ґрунтувалося на знищенні мікрофлори з використанням різноманітних антисептичних засобів, включаючи антибіотики, то сьогодні, в зв’язку з виявленням ролі мікробіому в підтримці здоров’я шкіри, змусило кардинально змінити підходи до догляду за нею. Один з таких підходів заснований на використанні пробіотиків.

Використання цієї групи оздоровчих засобів для поліпшення кишкової мікрофлори відомо давно, а ефективність методу пробіотичної терапії під час лікування хворих з різними інфекційними та соматичними захворюваннями встановлена безліччю досліджень.

Виявилося, що деякі пробіотики можуть також бути дуже корисними і для оздоровлення шкіри. Зокрема, пробіотичні бактерії можуть поліпшити загальний стан шкіри за рахунок збереження або відновлення нормальної роботи сальних залоз, нормалізувати імунну відповідь, попереджаючи розвиток запальних реакцій, вугрового висипання, екземи, себореї, алергічних проявів. Корисні бактерії пригнічують шкідливу мікрофлору за рахунок продукції протимікробних сполук і нормалізації кислотності шкіри, допомагають зняти запалення, надають заспокійливий ефект, зменшують вираженість роздратування в чутливій шкірі, зволожують її, захищають від ультрафіолетового випромінювання.

За рахунок активації синтезу колагену і еластину пробіотики покращують текстуру, тонус і пружність шкіри, освітлюють її. Вони надають ліфтинг-ефект, вирівнюють рельєф шкіри, відновлюють і зміцнюють захисний бар’єр шкіри, нейтралізують вільні радикали, зменшують зморшки.

Сьогодні провідні світові компанії з виготовлення косметичних засобів випустили цілі серії пробіотичних засобів по догляду за шкірою та волоссям. У зв’язку з чутливістю живої мікрофлори до ряду компонентів косметичних засобів, що забезпечують їх тривале збереження, ці продукти не містять живі бактерії, а тільки структурні компоненти клітин і мікробні метаболіти. Це обмежує можливості більш повного використання оздоровчого потенціалу пробіотиків. Альтернативою такого підходу є приготування засобів по догляду за шкірою та волоссям в домашніх умовах.

Нижче наведено кілька варіантів таких домашніх засобів. Як пробіотичну добавку доцільно використовувати мультипробіотики серії «Симбітер® форте», які являють собою комплекс живих клітин множинного симбіозу пробіотичних бактерій, їх метаболітів і біологічно-активних добавок природного походження. Крім живих клітин цілющих бактерій, мультипробіотики містять широкий спектр корисних для шкіри та волосся вітамінів, амінокислот, жирних кислот, пептидів, ферментів, мінералів, антиоксидантів, що мають позитивний вплив на шкіру.

Зволожуюча маска для обличчя.

Така маска особливо корисна при сухій, схильній до лущення шкірі обличчя. Вона прекрасно зволожує та живить шкіру, попереджає запалення. Маску бажано робити 2-3 рази на тиждень. Для приготування маски вміст одного пакетика мультипробіотика «Симбітер® форте омега» необхідно змішати з жовтком одного курячого яйця. Корисно до суміші додати чайну ложку огіркового або морквяного соку. Всі компоненти слід ретельно перемішати, та отриману суміш нанести на очищену шкіру обличчя. У міру підсихання першого шару, можна зверху нанести наступний шар. Таку маску слід тримати 20-30 хвилин, потім змити водою кімнатної температури.

Маска для жирної шкіри.

Цю маску слід робити 2 рази на тиждень. Для її приготування мультипробіотик «Симбітер® форте М» змішують з яєчним білком. У суміш можна додати чайну ложку лимонного соку. Суміш наносять на добре очищену шкіру обличчя та залишають на 20 хвилин, після чого змивають теплою водою.

Маска для нормальної шкіри.

Для приготування маски в одну дозу мультипробіотика «Симбітер® форте злаковий» додають чайну ложку рідкого меду та кілька крапель лимонного соку. Суміш наносять на добре очищену шкіру обличчя та залишають на 20 хвилин, після чого змивають водою кімнатної температури.

Маска для проблемної шкіри.

Ця маска допоможе заспокоїти запалену шкіру, зменшити вугровий висип, корисна при акне. Для її приготування одну дозу мультипробіотика «Симбітер® форте з прополісом» змішують з чайною ложкою меду та попередньо збитим яєчним білком. Приготовану суміш бажано наносити на шкіру в кілька етапів, у міру підсихання попереднього шару наносити наступний. Всього – 3-4 шари. Коли останній шар висохне, маску змити теплою водою.

Поживна маска для рук.

Один яєчний жовток, чайну ложку меду, чайну ложку обліпихової або касторової олії та кілька крапель лимонного соку змішують з одним пакетиком мультипробіотика «Симбітер® форте омега». Суміш наносять товстим шаром на руки та залишають на 15-20 хвилин. Потім маску змивають теплою водою.

Маска для зміцнення волосся.

Регулярне застосування цієї маски дозволить зміцнити волосяні фолікули, попередити надмірне випадіння волосся, попередити появу лупи, поліпшити структуру волосся. Для приготування маски змішують дві дози мультипробіотика «Симбітер® форте омега» з жовтком курячого яйця, чайною ложкою рідкого меду і столовою ложкою попередньо підігрітої на водяній бані касторової або реп’яхової олії (можна використовувати їх суміш). Маску слід нанести на корені волосся, роблячи легкий масаж, потім розподілити по всій довжині волосся, голову укутати теплим ковпаком, маску залишити на волоссі не менш ніж на 1-2 години (чим довше, тим краще), а потім вимити як звичайно. Процедуру слід проводити один раз на тиждень.

Маска від лупи.

При стійкій лупі з вираженим свербінням доцільно використовувати в складі маски в якості пробіотичної добавки «Симбітер® форте з прополісом», а в суміш додатково додати подрібнену пігулку протигрибкового засобу, наприклад кетокеназола (Нізорал). Маску слід змивати з використанням шампуню з протигрибковим ефектом.

Мультипробіотики можна додавати в будь-які рецептури домашніх масок для шкіри обличчя, рук і голови, а також в готові косметичні засоби. Це дозволить підвищити ефективність використовуваної косметики та знизити негативні ефекти деяких її компонентів (консервантів, загусників, ароматизаторів та ін.).

Увага! Під час використання масок, що містять мед і прополіс необхідно проводити тест на відсутність алергії. Для цього на тильну сторону зап’ястя або ліктьового згину слід нанести трохи маски. Якщо за 10-15 хвилин шкіра не почервоніла – маску можна використовувати.

Слід враховувати, що стан шкіри і волосся у великій мірі залежні від нормального функціонування внутрішніх органів, в тому числі мікробіома травного тракту, що є найважливішим регулятором фізіологічних процесів. Тому постійна турбота про власну мікрофлору шляхом організації здорового харчування та вживання засобів оздоровлення мікробіому буде потужним чинником, що підсилює ефект пробіотичної косметики. Із спеціально розробленою для цього триетапною системою оздоровлення можна познайомитися, перейшовши за посиланням.