Роль мікробіома людини в розвитку захворювань суглобів

artritis-1024

Мікроорганізми, які колонізують тіло людини («мікробіом»), дуже впливають на його здоров’я. Мікробіом так само важливий для підтримки здоров’я, як і збалансоване харчування, стиль життя, позитивні емоції і фізичні навантаження. З огляду на те, що мікробіом містить понад 10 мільйонів генів у порівнянні з 23 тисячами власних генів людини, нескладно уявити, наскільки важливу роль відіграють симбіотичні мікроорганізми в реалізації життєвих процесів. Зв’язок між мікробіомом і хворобами зараз досліджується дуже інтенсивно в усьому світі, і вже нікого не повинен дивувати той факт, що стан мікробіома може відігравати критичну роль у підтримці здоров’я або в розвитку захворювань. Це дозволяє виявляти його можливий внесок в патогенез різних захворювань, включаючи різні форми артритів (запальні ураження суглобів).

Захворювання кістково-м’язової системи та сполучної тканини, в тому числі артрити, є сьогодні одними з найбільш поширених форм патології як у дорослих, так і у дітей. Небезпека захворювань у великій мірі пов’язана з їх тенденцією до хронічного прогресуючого перебігу, що значно погіршує якість життя хворого і часто призводить до інвалідизації.

Дуже широке поширення в останні роки отримав ревматоїдний артрит. Це хронічне прогресуюче аутоімунне захворювання, що приводить до деструкції суглобів. Точні причини виникнення ревматоїдного артриту не дуже добре зрозумілі, хоча передбачається його інфекційна природа. За даними ВООЗ, в світі від цієї хвороби страждає понад 23 мільйони чоловік, причому найбільш схильне до захворювання працездатне населення у віці 30-50 років.

Чимало людей страждає спондилоартритами, а також артритами псоріатичного, подагричного і травматичного походження.

У структурі кістково-м’язових захворювань у дітей велика питома вага належить ювенільному ідіопатичному артриту, при якому в зоні ураження крім суглобів виявляються і прилеглі анатомічні структури організму – сухожилля, суглобові капсули, м’язи і зв’язки.

Дослідження, проведені в спеціалізованих клініках багатьох країн, встановили, що всі хворі артритами мають серйозні порушення в складі та активності мікробіома. Як відомо, мікробіом дуже тісно пов’язаний з імунною системою. Імунна система слизових оболонок, тісно асоційованих з спільнотами симбіотичної мікрофлори, являє собою важливий лімфоїдний орган, в якому функціонують до 70% імунних клітин організму.

Порушення мікробіома завдає серйозного удару по імунітету, зокрема відбувається втрата толерантності імунної системи організму до представників його симбіотичної мікрофлори, що спричиняє за собою подальше поглиблення порушень в мікробній системі. Розлагоджена імунна система може сприймати власні тканини організму як чужорідні і атакувати їх, що супроводжується розвитком найсильніших запальних і аутоімунних процесів в різних органах. Ці руйнівні процеси лежать в основі розвитку багатьох аутоімунних захворювань, в тому числі такого важкого захворювання як ревматоїдний артрит.

Проведені в останні роки клінічні дослідження, свідчать, що у пацієнтів з артритами мають місце суттєві зміни складу мікробіома, причому, не тільки в кишковому тракті, але також в ротовій порожнині. Пошук біомаркерів ревматоїдного артриту показав, що велика кількість деяких рідкісних бактеріальних видів викликає дисбаланс мікробів, який є характерним для хворих на ревматоїдний артрит.

З огляду на зв’язок тяжкості артриту з глибиною зміни складу мікробіома, фахівці пропонують використання пробіотиків. Очікується, що своєчасний нормалізуючий вплив на мікробіом може привести до значного удосконалення методів лікування та профілактики артритів.

Дослідження, проведені в НДІ ПАГ АМНУ, підтвердили результати робіт зарубіжних колег і показали, що ювенільний ідіопатичний артрит у дітей супроводжується глибокими порушеннями мікробіома і ураженням органів шлунково-кишкового тракту. Причому, медикаментозні препарати, які традиційно використовуються для лікування ревматоїдного артриту (метотрексат, диклофенак, метилпреднізолон), поглиблюють порушення мікробіома і тим самим знижують його корисні функції.

Ефективність лікування вдалося підвищити за рахунок курсового прийому мультипробіотиків серії «Симбітер®». Прийом мультипробіотиків надавав позитивний вплив на загальний стан дітей, сприяв зменшенню інтоксикаційного і диспепсичного симптомів, нормалізації бактеріального спектру мікробіома кишечника, відновленню місцевих імунних реакцій слизових і зменшенню вираженості симптомів хвороби.

Вчені сподіваються, що нові методи лікування, які передбачають ефективне оздоровлення мікробіома, повинні привести до прогресу в області профілактики та лікування складних і болісних захворювань, таких як запальний артрит.