Корисні бактерії: біфідобактерії

Що таке біфідобактерії?

Біфідобактерії – група грампозитивних анаеробних бактерій, які не утворюють спор, мають форму прямих, булавоподібних або вигнутих паличок (іноді розгалужених), довжиною 2-5 мкм, широко поширені в кишечнику здорових людей.

Біфідобактерії грають велику роль в житті людини, починаючи з першого дня його життя. Потрапляючи в кишечник немовляти з організму матері (родових шляхів, кишечника, грудного молока), біфідобактерії виконують важливу функцію – разом з лактобактеріями допомагають сформуватися нормальній мікрофлорі малюка. Мікрофлора кишечника здорової дитини, що живиться молоком матері, містить до 90% біфідобактерій. Висока концентрація біфідобактерій сприяє формуванню імунітету дитини, підвищенню рівня антитіл в ротовій порожнині, кишечнику і крові, які борються з хвороботворними бактеріями, грибами та вірусами, що викликають захворювання шлунково-кишкового тракту.

З переходом на харчування твердою їжею концентрація біфідобактерій в кишечнику знижується. В організмі дорослої людини біфідобактерії продовжують виконувати безліч корисних функцій – зміцнюють кишковий бар’єр, чим перешкоджають проникненню мікробних клітин і токсинів в організм, пригнічують розвиток хвороботворних мікроорганізмів, активізують травні процеси, синтезують амінокислоти, білки, вітаміни. Зниження концентрації біфідобактерій в складі кишкової мікрофлори призводить до погіршення здоров’я.

Які препарати містять біфідобактерії?

Біфідобактерії присутні в складі безлічі пробіотичних препаратів, останнім і найбільш ефективним поколінням яких є мультипробіотики «Симбітер®» і «Апібакт®», розроблені і вироблені науково-виробничою компанією «О.Д. Пролісок».

Чи ефективні біфідобактерії в капсулах?

В капсулах біфідобактерії знаходяться в ліофілізованому (тобто висушеному) стані, тому в деяких випадках поміщені в кислотостійкі капсули для того, щоб вони не загинули в кислому середовищі шлункового соку. Однак кислотостійкі капсули не є надійною гарантією збереження активності мікроорганізмів. Володіючи стійкістю до кислоти, вони миттєво розчиняються в лужних умовах 12-ти палої кишки, середа якої не менш агресивна для мікрофлори, ніж середовище порожнини шлунка. Це призводить до масової загибелі мікроорганізмів, включаючи і біфідобактерії, задовго до їх реактивації з ліофілізованого стану, що знижує ефективність препарату. Для відновлення життєдіяльності ліофілізованим біфідобактеріям необхідно не менше 8 годин, що робить їх марними для людей з синдромом діареї та маленьких дітей, у яких транзит їжі шлунково-кишковим трактом проходить значно швидше, ніж у дорослих людей. У цих випадках ліофілізовані біфідобактерії не встигають реактивувати і виводяться з організму. Слід враховувати, що біфідобактерії в капсулах призначені для дітей старшого віку та дорослих, маленька дитина не зможе проковтнути капсулу.

Всіх цих недоліків позбавлені мультипробіотики «Симбітер®» і «Апібакт®» які містять високу концентрацію активних біфідобактерій і інших пробіотичних мікроорганізмів в рідкій формі, спочатку стійких до агресивного середовища травного тракту. Препарат «Симбітер® ацидофільний» може застосовуватися з 1 дня життя дитини (перед вживанням проконсультуватися з лікарем). Висока ефективність мультипробіотиків (пробіотики останнього покоління) «Симбітер®» і «Апібакт®» доведена клінічними дослідженнями.