Навіщо людині мікробіом і як про нього дбати

microbiome

В останні десятиліття наукове співтовариство стало свідком того, як багатовікова і безуспішна боротьба зі світом мікроорганізмів сприяла поширенню нових небезпечних хвороб, поверненню інфекцій, які вважалися майже переможеними (туберкульоз, холера, малярія, тиф і ін.), а також збільшення хворих на хронічні хвороби, які раніше не пов’язували з мікроорганізмами. Особливу тривогу викликає широке поширення серцево-судинних і онкологічних хвороб, гепатитів, ожиріння, цукрового діабету та іншої ендокринної патології, жовчнокам’яної і сечокам’яної хвороб, алергії, порушень опорно-рухового апарату, уражень суглобів і сполучної тканини, розладів мозкового кровообігу, анемій, вірусних інфекцій , хламідіозу та ін.

Тенденція до збільшення захворюваності не знижується, а традиційні підходи до лікування хворих, засновані на озброєнні медицини широким арсеналом високоактивних антибіотиків та інших медикаментозних засобів, все частіше викликають розчарування і висувають все менше конструктивних ідей, які вселяють надію на появу в найближчі роки високоефективних лікувально-профілактичних методів, здатних зупинити прогресуюче поширення захворювань.

Цілком закономірно, що це спонукало до перегляду основних концепцій протимікробної терапії і переходу від методів тотального знищення мікрофлори до спроб відновлення гармонійних взаємин організму людини з природними мікробними спільнотами, які є важливою складовою його організму. Нове розуміння ролі симбіотичної мікрофлори людини в підтримці її здоров’я призвело до значної активізації робіт в даному напрямку.

Мікробіом – один з найбільших органів людини

У 2001 році в лексиконі біологів і медиків з’явився новий термін – мікробіом, запропонований лауреатом нобелівської премії Джошуа Ледербергом для позначення трильйонів мікробів, присутніх в тілі кожної здорової людини, і які відповідають за різні процеси в її житті. Мікробіом, який є одним з найбільших органів людини (його вага становить від 2 до 5 кг) розосереджений по всьому організму: він присутній в ротовій порожнині, шлунково-кишковому тракті, дихальній та сечостатевій системах, на шкірі та інших органах. Фактично, в організмі людини немає жодного органу, в функціонуванні якого не приймав би участі мікробіом.

Очевидно, що таке масивне заселення людського тіла мікроорганізмами не могло бути випадковим. Дійсно, згідно з результатами багаторічного вивчення мікробіому (у 2007 році стартував проект Національного інституту здоров’я США «мікробіом людини»), цей специфічний мікробний орган надає всеосяжний вплив на здоров’я людини. Зокрема, він формує і підтримує імунітет, бере участь в травних і метаболічних процесах, забезпечує організм вітамінами та іншими цінними сполуками, збільшує доступність мінералів, покращує функції ендокринної та центральної нервової системи, позитивно впливає на стан опорно-рухового апарату, підтримує здоров’я шкіри, волосся і нігтів. Тому збереження повноцінного мікробіому має дуже важливе значення для нормального функціонування всього організму.

Мікробіом людини починає формуватися ще в період розвитку плоду за рахунок мікрофлори матері, що надходить до плаценти, а потім поповнюється мікробами, отриманими з родових шляхів матері, грудного молока, тіла матері та інших членів сім’ї, інших об’єктів навколишнього середовища. Цей процес триває не менше трьох років, після чого у дитини формується відносно стабільний склад мікробіому, схожий з мікробіомом дорослої людини. Початкові етапи формування мікробіому мають ключове значення для здоров’я дитини як в молодшому віці, так і протягом усього подальшого життя. Це свідчить про необхідність особливо дбайливого ставлення до мікробіомів вагітних, матерів-годувальниць, новонароджених та дітей раннього віку.

Дисбіоз або дисбактеріоз – порушення складу і функцій мікробіома

На жаль, сучасна людина піддається впливу численних факторів, що дестабілізують мікробіом. Несприятлива екологія, нездорове харчування, стреси, хаотичне застосування лікарських препаратів, малорухливий спосіб життя, шкідливі звички і багато інших чинників призводять до порушення складу і функцій мікробіому (такі порушення прийнято позначати термінами дисбіоз або дисбактеріоз), що становить велику загрозу для здоров’я людини. Так, науковими дослідженнями показано, що під час багатьох серйозних захворювань спостерігаються істотні зміни мікробіому. Ці зміни супроводжуються значним зростанням концентрації шкідливих мікроорганізмів, які продукують в процесі своєї життєдіяльності широкий спектр небезпечних для здоров’я сполук, в тому числі канцерогенних. В результаті з життєзабезпечуючого органу мікробіом трансформується в потужний внутрішній осередок захворювань. При цьому значно підвищується ризик розвитку запальних і аутоімунних захворювань, гормональних порушень, метаболічних та інших хвороб.

Чим небезпечні порушення мікробіома?

Переконливо доведено участь патологічного мікробіому в розвитку і ускладненні серцево-судинних захворювань, ожиріння, діабету, алергії, хвороб печінки і нирок, виразкових захворювань шлунку та 12-палої кишки, запальних захворювань кишечника, розсіяного склерозу, ревматоїдного артриту, псоріазу, остеопорозу, депресії, синдрому дефіциту уваги, аутизму, різних форм деменції, раку та ін. Особливо небезпечно порушення мікробіому при недостатності імунного захисту, яка, зокрема, спостерігається у дітей раннього віку, вагітних і осіб похилого віку.

Як захистити та відновити мікробіом?

Тому питанню оздоровлення мікробіому сьогодні приділяється все більше уваги. Зокрема, методи відновлення мікробіому за допомогою використання препаратів на основі живих клітин дружніх бактерій (пробіотиків) все ширше впроваджуються в клінічну практику і стають все більш популярними.
Інтерес до проблем мікробної екології та бактеріальної терапії досяг такого розмаху, що ХХI століття отримало назву ери пробіотиків. Передбачається, що в найближчі десятиліття натуральні засоби оздоровлення мікробіому, перш за все пробіотики, можуть не менше ніж на третину скоротити споживання населенням Землі сильнодіючих медикаментозних хіміопрепаратів. Зростаючий інтерес викликає можливість за рахунок пробіотиків зменшити використання антибіотиків і таким чином попередити подальше розповсюдження так званих супербактерій, стійких до багатьох, а іноді і до всіх існуючих антибіотиків. Щорічно в країнах європейського регіону вмирає 25 тисяч людей із-за інфікування такими бактеріями.

Признання ефективності пробіотиків привело до лавиноподібного збільшення їх асортименту. Разом з тим слід з жалем визнати, що використання цих препаратів досить часто носить хаотичний характер, який у багатьох випадках не враховує ні особливості використовуваного препарату, ні індивідуальної характеристики його споживача. Активна, часто недобросовісна реклама деяких пробіотиків, здатна заплутати не тільки пацієнта, але і лікаря, ускладнює вибір оптимального препарату і схеми лікування. Разом з тим, спеціалістами Наукового комітету з харчування Єврокомісії надані досить чіткі вимоги до пробіотиків, серед яких найбільш важливими є безпека, висока концентрація життєдіяльних клітин про біотичних бактерій і клінічно доведена ефективність. На жаль, цим вимогам відповідають далеко не всі пробіотики, що реалізуються в Україні.

Нові види пробіотиків – мультипробіотики

Одним з найбільш перспективних напрямків в області створення нових видів пробіотиків, які активно розвиваються, є створення багатоштамових симбіотичних композицій – мультипробіотиків. Цей напрямок, що почав свій розвиток в Україні на початку 90-х років минулого століття, сьогодні викликає зростаючий інтерес в інших країнах світу. Зокрема, зовсім недавно на Європейському конгресі гастроентерологів, що проходив 19-23 жовтня 2019 року в Барселоні, зроблено висновок про значні переваги і перспективність саме багатокомпонентних пробіотиків. Створення ефективних мультипробіотиків, які моделюють за складом і властивостями природний мікробіом людини, досить складний і трудомісткий процес, в зв’язку з чим їх асортимент до теперішнього часу невеликий. Проте, українським вченим в результаті багаторічних досліджень вдалося створити технологію унікальних полівидових бактеріальних співтовариств, що складають основу мультипробіотиків СИМБІТЕР®, які пройшли масштабні клінічні дослідження, що переконливо довели їх ефективність в різних галузях медицини. Розширення використання мультипробіотиків у складі схем лікування і профілактики різних захворювань стане важливим фактором підтримки мікробіому і зміцнення імунітету, що, в свою чергу, приведе до поліпшення показників здоров’я населення. Грунтуючись на досягненнях науки, сьогодні можна цілком відповідально і безпафосно стверджувати, що постійна турбота про власний мікробіом і мікробіом своїх близьких за допомогою ефективних і доступних оздоровчих засобів, є запорукою поліпшення якості життя і щасливого довголіття.