Пробіотики можуть покращити стан хворих із хворобами нирок

kidney

Хронічна хвороба нирок охоплює сьогодні близько 500 млн. населення світу. Це глобальна проблема зі здоров’ям, пов’язана з втратою функції нирок, розвитком серцево-судинних та інфекційних захворювань та ризиком передчасної смерті. Тому пошук шляхів профілактики ниркових захворювань та полегшення стану пацієнтів є одним з найбільш актуальних питань сучасної медицини.

У багатьох дослідженнях показаний вплив на функціонування нирок симбіотичної мікрофлори людини (мікробіому). Це не дивно, якщо врахувати величезну кількість фізіологічних функцій, що виконуються мікробіомом в організмі людини. Симбіотичні бактерії посилюють кишковий бар’єр і не допускають надходження в кров токсичних сполук, у тому числі тих, які пошкоджують нирки; вони покращують травлення; знешкоджують отруйні з’єднання, які поступають з їжею і синтезуються патогенними мікробами; поліпшують метаболічні процеси; продукують вітаміни та інші корисні метаболіти; підтримують в робочому стані імунну та ендокринну системи, що покращує функції всіх інших органів і систем, у тому числі нирок.

Враховуючи важливість для здоров’я людини повноцінного мікробіому, очевидно, що його порушення (дисбіоз) є дуже небезпечним для всіх органів, у тому числі для нирок, ускладнює їх функціонування, що може стати одним з факторів розвитку або ускладнення ниркової недостатності. При дисбіозі, як правило, значно підвищується рівень популяцій умовно-патогенних мікробів та продукованих ними токсинів. Внаслідок дії мікробних токсинів пошкоджується епітелій і порушується цілісність кишкового бар’єру, що призводить до проникнення в кровоносне русло бактерій та їх компонентів, які надають патологічний вплив на роботу нирок. Для очищення від мікробів, які вторглися, імунна система вимушено перемикається на запальну відповідь, яка може привести до системного запалення та подальшого загострення хвороби.

У свою чергу, ослаблення функцій нирок призводить до накопичення великої кількості сполук, які повинні нормально знешкоджуватися цим парним органом. Концентрування в організмі токсинів, крім надання інших негативних ефектів, згубно впливає на корисні бактерії та поглиблює дисбіоз, формуючи небезпечне порочне коло.
Деякі мікроби, підвищуючи свої популяції під час дисбалансу кишкової мікробіоти, можуть продукувати великі кількості уремічних токсинів, з якими в фізіологічних умовах нирки легко справляються. Ці токсичні з’єднання, включаючи феноли та індоли, абсорбуються в кров і сприяють розвитку не тільки хронічної хвороби нирок, але й серцево-судинних захворювань. Перенасичення тканини нирок уремічними токсинами призводить до важкої течії хронічної ниркової хвороби. На жаль, гемодіаліз не може забезпечити ефективне усунення тих уремічних токсинів, які пов’язані з білком, наприклад, р-крезола та індоксил сульфату. У той же час викликані гемодіалізом системний стрес системи кровообігу та рецидивна локальна ішемія приводять до подальшого поглиблення дисбіозу та пошкодження захисного бар’єру кишечника.

Мікробні токсини в сукупності з медикаментозними засобами, що використовуються в великій кількості під час лікування ниркових пацієнтів, надають істотну руйнівну дію на мікробіом, що значно знижує ефективність лікування. Тому під час лікування пацієнтів із захворюваннями нирок підтримці мікробіому необхідно приділяти особливу увагу.
Дослідження показали, що оздоровлення мікробіому з використанням окремих пробіотиків сприяє зменшенню вираженості серцево-судинних захворювань, зниженню уремії та полегшенню симптомів порушення роботи нирок. Зокрема, показано значне зниження в сироватці крові пацієнтів після курсу прийому пробіотиків С-реактивного білка, який є важливим маркером запалення в організмі. Зниження цього показника говорить про зменшення інтенсивності інфекційних процесів в організмі пацієнтів.

Велика роль здорового мікробіому в запобіганні розвитку сечокам´яної хвороби. Причому, роль кишкової мікрофлори вкрай важлива в профілактиці виникнення практично будь-яких видів сечових каменів. Найкраще вивчено вплив кишкових мікробів на утворення оксалатних каменів. При порушенні складу мікробіому іони кальцію та магнію утворюють у просвіті кишечника нерозчинні комплекси з оксалатами, тим самим запобігаючи їх всмоктуванню і, відповідно, знижуючи екскрецію оксалатів нирками. Оскільки надходження в ниркову систему сполук оксалатів з іонами кальцію та магнію, призводить до утворення каменів у сечовій системі, відновлення функцій мікробіому здатне захистити організм від розвитку сечокам´яної хвороби. Встановлено, що застосування деяких пробіотиків, що містять у своєму складі спеціальні штами лактобацил та біфідобактерій, дозволяє покращити засвоєння мінералів та оксалатів у кишечнику та запобігти утворенню каменів у нирках.
Таким чином, підтримка здорового мікробіому може захищати від розвитку або ускладнень ниркової патології. Під час вибору засобів оздоровлення мікробіому для пацієнтів із захворюваннями нирок та осіб, що схильні до них, повинні бути пробіотики з доказаною безпекою та ефективністю. Оскільки ниркова патологія нерозривно пов’язана з явищами інтоксикації, доцільне доповнення курсу прийому пробіотиків використанням ентеросорбентів. Найбільш перспективними для цих цілей є ентеросорбенти на основі глинистих мінералів, наприклад, смектитів, які відрізняються здатністю формувати гелі, що посилюють захисні бар’єри кишечника і сприятливо впливають на корисну мікробіоту. У цьому відношенні звертають на себе увагу мультипробіотики серії «Симбітер® форте» https://symbiter.ua/uk/multiprobiotics-symbiter-ua/symbiter-forte-ua, які раціонально поєднують якість поліфункціонального пробіотичного симбіозу та смектитового ентеросорбенту. Комплексний мультипробіотик забезпечує багаторівневий захист організму. Мультикомпонентний симбіоз лактобацил, лактококів, пропіоновокислих та біфідобактерій синтезує широкий спектр вітамінів, імуномодуляторів, пригнічує умовно-патогенні бактерії та руйнує їх токсини, покращує вживання кальцію та магнію, запобігає утворенню каменів у сечонирковій системі, поліпшує функції травної, ендокринної та імунної систем. Смектит підтримує життєдіяльність пробіотичних бактерій, зв’язує і виводить із травного тракту токсичні сполуки, надлишкові жири, вірусні частки, надає укріплюючу дію на стінку кишечника, запобігаючи проникненню в кровоносне русло потенційно шкідливих речовин.