Як мікробіом впливає на мозок людини

brain_microbiom-1000

Вчені підрахували, що кількість клітин мікробів, що живуть всередині та на поверхні тіла людини, в 10 разів більше, ніж його власних клітин і становить кілька сотень трильйонів. Значимість цих мікроорганізмів для здоров’я людини настільки важлива, що їх стали розглядати як додатковий орган людини, який отримав назву мікробіом.

На сьогодні доведено, що здоровий мікробіом грає дуже важливу роль у розвитку людини, зокрема у формуванні імунної системи і підтримці метаболізму. Дивно, але вплив мікробіома цим не обмежується і може поширюватися на всі органи і системи людини, в тому числі на головний мозок. Численні дослідження в цій області дозволили говорити про наявність в людському тілі осі «мозок – мікробіом», що у великій мірі пояснюється здатністю мікроорганізмів синтезувати особливі метаболіти (нейротрансмітери), які можуть надавати безпосередній вплив на стан психічного статусу людини і вводити корективи в його поведінку. Слід зазначити, що цей зв’язок, що реалізується за допомогою блукаючого нерва, є двостороннім, тобто сигнали можуть надходити як з мікробіома в мозок, так і в зворотному напрямку – з мозку в мікробіом.

З’являється все більше даних про вплив мікробних партнерів людини на її комунікабельність, здатність до навчання, настрій, образ мислення, апетит, емоційну активність, реакцію на стрес і ряд інших характеристик, пов’язаних з функціонуванням мозку. Вчені довели, що зміна мікробіома може викликати погіршення пам’яті, почуття тривожності, депресії. При втраті мікробіомом своїх функцій підвищується проникність кишечника і формується так званий «дірявий кишечник». Це призводить до проникнення мікробів і великих молекул в кровоносну систему, а з кров’ю – в усі інші органи, в тому числі в мозок, сприяючи розвитку хронічного запалення, яке зазвичай супроводжує психічні розлади. Багато метаболітів патогенних мікробів здатні порушувати нормальну передачу нервових імпульсів, що може привести до серйозних розладів функцій центральної нервової системи. Зокрема показано, що надходження в кровоток десятих часток нанограма бактеріального ендотоксину викликає гостре занепокоєння, депресивну симптоматику, когнітивні розлади та підвищену чутливість до внутрішніх болів.

Вчені пов’язують порушення мікробіома з ризиком розвитку таких серйозних форм патології центральної нервової системи, як шизофренія, аутизм, хвороба Паркінсона, вікова деменція, епілепсія, розсіяний склероз та ін. Виявлено залежність вираженості порушень мікробіома від тяжкості цих захворювань.

В останні роки відзначається прогресуюче зростання частоти уражень центральної нервової системи у новонароджених дітей. Вони можуть проявлятися як мінімальною мозковою дисфункцією, так і серйозними руховими та інтелектуальними розладами, що об’єднуються під загальною назвою «органічне ураження головного мозку». Широка розповсюдженість, високий ризик формування відстрочених неврологічних порушень (епілепсії, гідроцефалії, затримки статико-моторного і психопередречового розвитку) і важкі наслідки, що ведуть до інвалідності дітей, диктують необхідність профілактики цих форм патології.

На думку фахівців, розвиток когнітивної здатності немовляти сильно залежить від складу мікробіома і його метаболічної активності. У свою чергу, формування мікробіома дитини визначається здоров’ям матері. Неповноцінність харчування, зростання стресових впливів, екологічне неблагополуччя і безконтрольне застосування медикаментозних засобів, зокрема антибіотиків, сприяє збільшенню випадків порушення мікробіома у вагітних. У такій ситуації, всупереч природним механізмам, мати стає небезпечним джерелом інфікування своєї дитини потенційно небезпечними мікроорганізмами, починаючи з внутрішньоутробного періоду, що становить великий ризик розвитку у дитини неврологічної патології. Тому будь-які хронічні інфекції у вагітних повинні виліковуватися відразу ж після виявлення. Причому, кожен комплекс терапевтичних заходів повинен включати обов’язковий етап по оздоровленню мікробіома жінки.

Розуміння важливої ролі, яку відіграє мікробіом в підтримці фізичного та психічного здоров’я, сприяло появі і розвитку нових стратегій лікування із застосуванням пробіотиків. Надходить все більше наукових підтверджень тому, що деякі пробіотики дуже корисні для здоров’я і можуть зміцнити нервову систему, наприклад допомогти при депресивних симптомах і неспокої. За допомогою пробіотиків можна змінювати не тільки настрій, світовідчуття, але навіть контролювати емоційний стан у людей з хронічними мозковими розладами, такими як хвороба Альцгеймера, хвороба Паркінсона і аутизм. У зв’язку з цим навіть запропоновано пробіотики, що позитивно впливають на психічне здоров’я людини, називати «психобіотиками».

Потрібні експериментальні та клінічні докази здатності різних пробіотиків впливати на здоров’я неврологічних хворих. Однак підтримка та оздоровлення мікробіома за допомогою вже апробованих в клініці пробіотиків може послужити хорошою профілактикою захворювань і сприяти поліпшенню стану хворих. Зокрема, показана доцільність застосування мультипробіотиків «Симбітер®» у комплексній реабілітації дітей з патологією центральної нервової системи. До складу мультипробіотиків цієї групи включені штами бактерій, що володіють антиоксидантними та протизапальними властивостями, що пригнічують патогенні мікроорганізми і сприяють зміцненню захисних бар’єрів. Це захищає внутрішні органи, зокрема мозок, від проникнення в них токсичних сполук з травного тракту. Виявилося, що всі діти з ураженням мозку мають серйозні порушення мікробіома, які негативно позначаються на стані хворих. Зокрема, використання «Симбітеру®» у дітей з церебральним паралічем, за даними фахівців, сприяє поліпшенню травлення, нормалізації маси тіла, зміцненню імунітету і підвищенню якості життя.

Ефективність пробіотичної терапії зростає при додатковому використанні ентеросорбенту «Симбіогель омега», який активно санує травний тракт, пов’язуючи токсичні сполуки, віруси, важкі метали та інші речовини, що значно погіршують стан хворих.

Як відомо, багато дітей, які мають захворювання нервової системи, не можуть ефективно виводити токсичні речовини, які потрапляють в їх організм. Велику небезпеку становлять також віруси. У деяких дітей в результаті тривалої діареї віруси можуть потрапляти до тканин кишечника, а звідти – в центральну нервову систему, ускладнюючи перебіг хвороби.

Вміщені в складі ентеросорбенту омега-3 жирні кислоти життєво необхідні для нормального розвитку мозку, впливають на його відділи, відповідальні за пам’ять, поведінку та здатність до навчання. Вони також зміцнюють імунітет, протидіють запаленню і підтримують серцево-судинну систему.

Вчені сподіваються, що подальше вивчення впливу пробіотиків на роботу головного мозку може призвести до підвищення ефективності лікування хворих великою кількістю захворювань центральної нервової системи, багато з яких до сих пір не виліковуються. Проте, поки вчені шукають відповідь на це питання, кожна людина має можливість подбати про свій мікробіом, який часто тепер називають «другим мозком».