Нормалізація маси тіла неможлива без відновлення мікробіома

obesity-1024

За даними ВООЗ, сьогодні у всьому світі на ожиріння страждають більше 600 млн. дорослих людей, і їх кількість стрімко зростає. Крім того, понад 2 млрд. чоловіків і жінок мають підвищений індекс маси тіла, що може привести до виникнення у них ожиріння в найближчі роки. Оскільки ожиріння пов’язане з розвитком багатьох серйозних захворювань, зокрема діабету 2-го типу, серцево-судинної, онкологічної та аутоімунної патології, дана проблема набуває все більшої актуальності.

Традиційно пріоритетне місце в боротьбі з ожирінням до недавнього часу займали дієти та фізична активність. Разом з тим, ці підходи, важливість яких дуже велика, не завжди виявляються досить успішними, оскільки вага у більшості людей швидко повертається. Існує чимало огрядних людей, які докорінно змінюють свій спосіб життя в боротьбі із зайвою вагою, але це не дозволяє привести її в норму.

І тільки недавно, завдяки інтенсивним дослідженням мікробіома людини (всіх спільнот мікроорганізмів, що населяють тіло людини), встановлена величезна роль мікробного фактора в розвитку ожиріння та підтриманні цієї патології. Виявилося, що мікрофлора людей з нормальною вагою значно відрізняється від мікрофлори людей з ожирінням або надлишковою масою тіла. Причому, навіть при абсолютно однакових раціонах харчування особи, що володіють різним складом мікробіома, мають різну вагу. Здоровий мікробіом значно збагачує метаболічний потенціал організму людини, впливаючи на засвоєння їжі та енергетичний баланс, а, отже, і на підтримку нормальної маси тіла. Дружні мікроби регулюють гормональний фон організму, в тому числі функції гормонів, відповідальних за апетит і почуття ситості. У той же час, змінена мікрофлора порушує обмінні процеси, втручається в синтез гормонів, викликаючи постійне відчуття голоду і провокуючи підвищення апетиту, що неминуче позначається на масі тіла. Доведено, що мікроби огрядних людей здатні більш активно забирати енергію з їжі і перетворювати її в депо жирових відкладень, які мають гормональну та імунну активність, що викликають запальні процеси. Сьогодні ожиріння розглядається як хронічне запальне захворювання, індуковане змінами складу і метаболічної активності мікробіома. У огрядних пацієнтів значно підвищується проникність кишкової стінки для мікробів і токсинів. Це є однією з причин приєднання до ожиріння інших захворювань.

Велику тривогу викликає збільшення дитячого населення з надмірною масою тіла. Сьогодні в світі страждають ожирінням і надлишковою вагою 18 мільйонів дітей у віці до 5 років. Встановлено, що в розвитку дитячого ожиріння велику роль відіграють патологічні зміни мікробіома матері під час вагітності. Це найчастіше асоціюється з прийомом вагітними антибактеріальних препаратів і дієтичними порушеннями.

Багатьма дослідженнями встановлено, що цілеспрямовані дії на склад кишкової мікрофлори можуть сприяти зниженню маси тіла. Тому для досягнення позитивних результатів у профілактиці та лікуванні ожиріння необхідно, перш за все, відновити здоровий баланс кишкової мікрофлори та її метаболічні функції.

При цьому слід також брати до уваги деякі дієтичні нюанси. Для підтримки корисної мікрофлори її необхідно забезпечити оптимальним харчуванням. Встановлено, що 20% харчового раціону людини використовується мікробіомом. Тому склад мікробіома в великій мірі залежить від наявності в продуктах харчування сполук, доступних для використання корисними або шкідливими видами мікробів. Для підтримки популяцій найбільш корисних мікроорганізмів споживана їжа повинна обов’язково містити достатню кількість дієтичних волокон. До них відносяться складні вуглеводи, переважно рослинні полісахариди, які не розщеплюються травними секретами людини і надходять в незміненому вигляді в товсту кишку, сприяючи розвитку найбільш корисних бактерій, для яких ці сполуки є кращою їжею. Дієтичними волокнами особливо багаті овочі, фрукти, ягоди, горіхи, а також бобові та злакові культури. Ці продукти харчування обов’язково повинні бути присутніми в раціоні осіб з надлишковою масою тіла. Однак, перехід на здорове харчування є недостатнім для стійкого зниження маси тіла. Дисбаланс кишкових мікробів у огрядних пацієнтів викликає безперервне почуття голоду, оскільки порушена функція системи травлення мікробіома призводить до неефективного поглинання поживних речовин. При ожирінні, незважаючи на підвищений синтез гормону ситості (лептину), мозок не отримує сигнал про насичення і продовжує стимулювати апетит.

Позитивні результати в рішенні проблеми надлишкової ваги можна отримати за рахунок використання триетапної системи оздоровлення мікробіома, яка розроблена групою біологів і медиків внаслідок багаторічних експериментальних і клінічних досліджень. Схема передбачає використання на першому етапі 10-добового курсу прийому ентеросорбенту «Симбіогель®», який активно очищує травний тракт від шкідливих сполук, в тому числі мікробних токсинів, які індукують запалення.

Особливістю даного ентеросорбенту є також активне зв’язування та виведення з травного тракту надлишкових жирів і продуктів їх обміну, а також холестерину, концентрація якого в крові осіб з надлишковою масою тіла завжди підвищена. «Симбіогель®» здатний активувати дружні бактерії і укріплювати стінку кишечника, перешкоджаючи проникненню токсичних сполук в кровоносну систему.

Другий етап триває три місяці і заснований на застосуванні мультипробіотиків «Симбітер®», що є продуцентами величезної кількості корисних метаболітів, в тому числі активних «жироспалювачів» і регуляторів обмінних процесів.

Мультипробіотики усувають дисбаланс у складі мікробіома, регулюють імунну систему, зменшують запальні процеси, відновлюють метаболізм, сприяючи нормалізації маси тіла.

Третій етап (30 днів) заснований на введенні в раціон продукту функціонального харчування «Симбівіт®» 1,5 % жирності, який містить живі клітини корисних бактерій і їх метаболіти, що благотворно впливають на метаболізм.

Потім цикл повторюється. Загальна тривалість курсу оздоровлення становить 1 рік. Для підтримки нормальної маси тіла «Симбівіт®» доцільно включити в постійний раціон харчування.

Особливе значення має використання програми оздоровлення мікробіома вагітними, оскільки надмірна вага матері сприяє розвитку у дитини ожиріння і діабету в більш пізні роки життя.

Таким чином, усвідомлення того факту, що маса тіла нерозривно пов’язана з особливостями мікробіома, призводить до висновку про надзвичайну важливість відновлення мікробного балансу, без чого усунення проблеми надлишкової ваги є неможливим.