Як оздоровитися за допомогою пробіотиків?

how_to_improve_health-ua-1024

Сьогодні добре відомо, що більшість серйозних захворювань сучасності («хвороб цивілізації») супроводжується змінами в складі нормальної мікрофлори людини (мікробіома). Без усунення цих змін (дисбіозу) відновлення здоров’я досить проблематично, оскільки мікробіом бере активну участь у функціонуванні всіх органів і систем організму людини. Усвідомлення значущості мікробіома в життєдіяльності людини привело до лавиноподібного збільшення асортименту пробіотиків – живих мікроорганізмів, що мають позитивний вплив на здоров’я людини за рахунок оздоровлення його мікрофлори. Величезна кількість пробіотиків за відсутності докладної інформації про кожного з них здатна заплутати не тільки споживача, а й лікаря. Разом з тим, далеко не кожен з пробіотиків має доведену ефективність. Не кожен з них є також досить безпечним для окремих груп населення, зокрема дітей раннього віку та осіб з ослабленим імунітетом. Як же розібратися в цьому хаосі, щоб підтримати свою мікрофлору і не нашкодити здоров’ю?

Перш за все, слід задуматися про природу основної діючої субстанції пробіотиків. На відміну від більшості медикаментозних засобів, активним початком пробіотиків є не хімічні сполуки, а живі мікроорганізми, які повинні мати широкий комплекс корисних властивостей і при цьому характеризуватися гарантованою безпекою для здоров’я пацієнта.

Пробіотики повинні мати властивості, що дозволяють їм зберегти життєздатність і активність під час потрапляння до травного тракту людини. Тобто, пробіотику необхідно подолати екстремально кисле середовище шлунку, бути стійким до жовчі, травних ферментів, факторів імунної системи і багатьох інших сполук, що захищають травний тракт від надходження мікробів із зовнішнього середовища. Важливою функцією пробіотика є його здатність до пригнічування шкідливих мікробів і створення оптимальних умов для функціонування найбільш корисних симбіотичних мікроорганізмів, які є унікальними для кожної людини. Важливо усвідомити, що пробіотик не повинен включатися до складу мікробіома, а сприяти його оздоровленню, відновленню індивідуального для конкретного індивідуума складу мікрофлори та її функціональної активності. Для виконання такого широкого спектру властивостей пробіотик повинен містити високу концентрацію життєздатних клітин і при цьому мати достатньо складну мікробну конструкцію, що оптимізує умови для життя кожного члена мікробного симбіозу.

Очевидно, що пробіотик, який складається з одного мікроорганізму або механічної суміші декількох мікроорганізмів, не може виконати таку велику функцію. Необхідно враховувати, що пробіотик повинен змінити ситуацію в системах, заселених кількома тисячами видів різних мікроорганізмів, концентрація клітин яких досягає сотень трильйонів. Цим пояснюється той факт, що ефект від використання більшої частини пробіотиків не завжди задовольняє лікаря та пацієнта. Тому важливим і часто нелегким завданням є вибір оптимального пробіотика для кожного конкретного пацієнта.

Всі перераховані вище вимоги до пробіотиків враховувалися під час створення мультипробіотиків серії «Симбітер®». Пішло багато років рутинної і надзвичайно складної роботи з пошуку потрібних мікроорганізмів серед найбільш дружніх для людини бактерій. Такі мікроорганізми зустрічаються вкрай рідко і виділити їх в чистому вигляді традиційними способами дуже складно. Лише створення спеціальних методів отримання ефективних бактерій та з’єднання їх у багатокомпонентні стійкі симбіози (консорціуми), які нагадують структурні мікробні спільноти нормальної мікрофлори здорової людини, призвело до успішної реалізації поставлених завдань.

Під час створення мультипробіотиків враховувалися відмінності в особливостях мікробіома різних контингентів пацієнтів. Серія «Симбітер®» містить «гінекологічні» мультипробіотики, призначені для підтримки і відновлення мікробіома жінки; «дитячі» варіанти мультипробіотиків, які використовуються для оптимізації процесу формування здорової мікрофлори у новонароджених, а також для профілактики і усунення дисбіозів у дітей раннього віку; мультипробіотики для дітей середнього і старшого віку і дорослих будь-якого віку.

Мультипробіотики пройшли безпрецедентно різнобічні медичні дослідження, які довели їх ефективність в лікуванні та профілактиці багатьох захворювань, а також підтвердили перспективність продовження роботи в напрямку розширення асортименту серії «Симбітер®». Ефективним доповненням до терапії мультипробіотиків з’явилися ентеросорбенти «Симбіогель®», які значно покращують умови для прояву мультипробіотиками корисних властивостей.

Нещодавно успішно завершився цикл медичних досліджень нового члена сімейства «Симбітер®» – мультипробіотиків «Симбітер® форте», який включає 5 видів. До виробництва мультипробіотиків найближчим часом приступає НВК «О.Д. Пролісок». Детальніше з особливостями нового мультипробіотика можна буде ознайомитися в наступній публікації.