Еліксир молодості знаходиться всередині нашого організму

elixir-1200

Світова наукова спільнота, яка в останні роки все з більшою наснагою досліджує роль симбіотичних мікробів (мікробіому) в підтримці здоров’я людини, зробила нові вражаючі висновки. Виявилося, що здоровий мікробіом, який бере участь в реалізації численних фізіологічних функцій організму людини, відіграє також важливу роль в збереженні молодості та продовженні життя.

Справедливості заради слід зазначити, що ідея про можливість «благородних» бактерій кишечника продовжувати життя людини була висловлена ще на початку минулого століття нашим знаменитим співвітчизником І.І. Мечниковим. Однак, наукова громадськість того часу ще не була готова гідно оцінити ступінь впливу симбіотичної мікробіоти на організм людини. Сьогодні, грунтуючись на сучасних досягненнях в цій області, вчені стали розглядати стан мікробіому як основну детермінанту здоров’я або хвороб людини. Накопичені результати безлічі досліджень дозволяють стверджувати, що деякі кишкові бактерії можуть послужити основою ефективних ліків для продовження молодості.

Велика частина досліджень в напрямку встановлення «молодильних» властивостей деяких бактерій проведена на тваринах з низькою тривалістю життя, оскільки подібного роду експерименти досить складно проводити за участю людей. Однак, залежність тривалості та якості життя від стану мікробіому чітко проявляється і у людей. Встановлено, що мікробіом літніх і молодих осіб різко відрізняється за складом і функціями. Вікові зміни мікробіому призводять до того, що в кишечнику помітно активізуються процеси гниття та накопичуються токсини та інші шкідливі речовини, які потім з кров’ю розносяться по всьому організму і отруюють його. Це є однією з вагомих причин передчасного старіння, хронічної втоми і виникнення багатьох інших проблем зі здоров’ям, у тому числі психічного характеру.

Як стверджують вчені, підтримання балансу здорових бактерій кишечника може забезпечити захист майже від усіх вікових захворювань. Наприклад, дослідники з Нідерландів нещодавно показали, що пересадка кишкової мікрофлори від хворих старих мишей молодим тваринам призводила до розвитку в них хронічних запальних процесів, характерних для старіння. Саме ці процеси викликають у людей такі хвороби, як старече слабоумство, інсульти, ожиріння, діабет і порушення функцій серця.

Науці поки неясно, чи викликає старіння запальні процеси, або ці процеси провокують старіння. Однак, доведено, що два цих явища супроводжують одне одного, і вразливість перед багатьма хворобами пояснюється саме розвитком вікових хронічних запальних процесів. Оскільки здоровий мікробіом знижує ступінь запальних процесів, то він уповільнює старіння і зменшує ризик вікових хвороб, що і підтвердили багато досліджень.

Як вважають вчені з Техаського університету, пробіотики на основі особливих бактеріальних композицій незабаром можуть почати використовуватися для уповільнення природних процесів старіння, зниження біологічного віку та омолодження всього організму. Вже сьогодні, згідно з дослідженням фахівців, виявлені штами мікроорганізмів, які сприяють уповільненню зростання ракових пухлин і накопичення бета-амілоїдів – з’єднань, пов’язаних з розвитком хвороби Альцгеймера.

Цікаві результати отримані вченими Київського національного університету імені Т. Шевченка. Виявилося, що введення в корм лабораторним щурам мультипробіотиків «Симбітер®» призводило до збільшення тривалості життя тварин в середньому на 12%. У тварин, які отримували мультипробіотик, поліпшувався мікробний баланс в кишечнику, пригнічувалися гнилосні процеси, знижувалися вікові запальні реакції, зберігалися фізична активність і поведінкові реакції, підтримувалася нормальна маса тіла і стан вовняного покриву.

Велику роль в омолодженні мікробіому грає об’єднання функцій пробіотиків і ентеросорбентів. Так, за даними відомого геронтолога В.В. Фролькіса, використання ентеросорбентів людьми похилого віку призводить до позитивних змін крові, уповільнення гормональних змін, поліпшення ліпідного обміну, підвищення стійкості серцево-судинної системи до фізичних навантажень. Дослідження, проведені вченими Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, показали, що введення в корм лабораторних мишей ентеросорбенту «Симбіогель®» сприяє значному скороченню смертності тварин і підвищенню їх фертильних функцій. Великі надії в цьому відношенні покладаються на комплексні мультипробіотики серії «Симбітер® форте», які оптимально поєднують оздоровчі функції симбіозу лікувальних бактерій і симбіогеля.

Можливість віддалення старості шляхом оздоровлення та омолоджування мікробіому викликає зростаючий інтерес учених, а активні пошуки в напрямку створення ефективних пробіотичних засобів наближають початок цілеспрямованого використання їх для збереження здоров’я і продовження молодості.