Засоби для підтримки симбіотичної мікрофлори з доведеною ефективністю

bacteria

Взаємозв’язок між здоров’ям людини і симбіотичними мікробними спільнотами, які заселяють окремі органи і системи його тіла (мікробіомом), переконливо доведена і вже не викликає сумнівів. В останні роки мікробіом визнаний додатковим органом людини, який виконує надзвичайно важливу роль у підтримці її здоров’я. Це сприяло насиченню ринку України різноманітними препаратами і продуктами, яким приписуються оздоровчі властивості за відсутності достатніх доказів їх наявності.

В останні роки на фармацевтичний ринок України хлинув величезний потік засобів, запропонованих для оздоровлення мікробної системи людини. Активна реклама численних пробіотиків, пребіотиків, синбіотиків, заквасок, продуктів функціонального харчування часто заплутує не тільки пацієнта, але і багатьох клініцистів, ускладнює вибір оптимального препарату і схеми лікування. Слід враховувати, що багато з цих засобів містять потенційно патогенні мікроби, а також різні добавки, що вимагає особливої обережності їх призначення, особливо дітям і хворим з порушеннями імунітету.

Ситуація, що склалася в Україні в області лікування дітей та дорослих з мікробіомними порушеннями (дисбіозом), сприяла об’єднанню в кінці минулого століття зусиль мікробіологів і медиків та проведенню масштабних робіт зі створення нової генерації засобів оздоровлення мікробіому. Такі роботи проводяться вже понад 25 років, і їх результатом є постійне розширення асортименту засобів з доведеним оздоровчим ефектом при різних формах патології, асоційованої з дисбіозами.

Першими з цієї групи засобів з’явилися мультипробіотики групи «Симбітер». Сам термін «мультипробіотики» свідчить про те, що до складу цих препаратів входить велика кількість штамів корисних бактерій, а саме – від 14 до 25 штамів в залежності від виду мультипробіотиків. Але, мабуть, найважливіша їхня відмінність від інших пробіотиків полягає в тому, що це не механічна суміш бактеріальних культур, а дуже стійкий симбіоз вельми складної конструкції, в якому кожна бактерія виконує свої функціональні обов’язки, які корисні не тільки для конкретного мікроорганізму, але служать на благо всього симбіозу. Завдяки цьому, мультипробіотик володіє дуже широким спектром корисних властивостей, що і визначає його високу активність. Вміщені у високій концентрації клітини фізіологічних бактерій пригнічують ріст шкідливих мікробів, здатні виводити з травного тракту мікробні і харчові токсини, канцерогени, мутагени, алергени і вірусні частинки, попереджаючи їх негативний вплив на організм людини. У складі мультипробіотиків міститься багато активних продуцентів вітамінів, полісахаридів з імунорегулюючими властивостями, ферментів і інших корисних сполук. На відміну від традиційних сухих препаратів, що вимагають тривалого часу для відновлення життєздатності, рідка форма мультипробіотиків сприяє прояву їх активності відразу ж після прийому, починаючи з ротової порожнини, корисна мікрофлора якої не менш схильна до порушень, ніж мікроорганізми кишечника.

Перші варіанти мультипробіотиків з’явилися ще в 1993 році. Вони пройшли величезну кількість експериментальних і клінічних досліджень, в ході яких постійно вводилися корективи в їх склад і технологію виготовлення, поповнювався асортимент мультипробіотиків за рахунок розробки нових препаратів. Сьогодні ця група включає 12 оздоровчих засобів різного складу, ефективність яких переконливо доведена клінікою.

Зокрема, встановлено, що мультипробіотики нормалізують функції шлунково-кишкового тракту, є засобом профілактики виразкової хвороби шлунка та 12-палої кишки або загострень цієї хвороби. Включення мультипробіотиків в комплексне лікування хворих з інфекційними захворюваннями, алергією, ензимопатією, хронічними захворюваннями шлунково-кишкового тракту, запальними захворюваннями кишечника, гепатитами, ураженнями центральної нервової системи, сприяє підвищенню ефективності лікування і швидшому клінічному одужанню пацієнтів. Мультипробіотики успішно використовуються в акушерсько-гінекологічній практиці в лікуванні жінок, включаючи вагітних; в комплексному лікуванні інфекційних захворювань сечостатевої системи у подружніх пар; в лікуванні хворих на ревматоїдний артрит, діабет, метаболічні порушення, інфекційний мононуклеоз, генералізований періодонтит. Всі ці захворювання протікають на тлі порушеного мікробіому і дуже важко виліковуються без його відновлення.

Мультипробіотики корисні всім категоріям людей, починаючи з першого дня життя. Їх доцільно включати в лікування пацієнтів з будь-якою формою патології, оскільки зміцнення мікробіому, який виконує дуже важливі захисні і метаболічні функції, потребують усі хворі.

Особливе значення має попередження первинних порушень мікробної екології, оскільки початково сформований в ранньому віці мікробіом, грає істотну роль як у становленні здоров’я дитини, так і його підтримці в подальшому житті, в попередженні багатьох захворювань дитячого віку і більш пізніх періодів життя людини.

При народженні шляхом кесаревого розтину дитина, позбавлена захисту з боку материнської мікрофлори, швидко обсіменяється чужою для його організму мікрофлорою госпітального середовища, зокрема медичного персоналу. Такі немовлята обов’язково повинні отримувати дитячу формулу мультипробіотиків, починаючи з родового залу і на протязі всього періоду становлення у них мікробної системи.

Слід враховувати, що навіть при благополучних пологах і нормальному процесі адаптації у практично здорових новонароджених, які перебувають на грудному вигодовуванні, становлення постійного мікробіому є досить повільним процесом. Він триває до трьох років і більше. У цей період життя існує занадто багато факторів ризику, які можуть порушити ще дуже крихкий мікробний орган. Організм новонародженого через незрілий імунітет погано захищений від потраплянь до його організму з навколишнього середовища шкідливих мікроорганізмів, які мають шанс вижити і потрапити до складу мікробіома, спотворюючи його склад і функції. Це може привести до утворення вогнищ хвороботворної мікрофлори, що сприяють розвитку різноманітних патологічних процесів в будь-якому органі. Для захисту дитини від інфекцій, метаболічних порушень і інших несприятливих змін в організмі, які залежать від стану мікробіома, протягом перших трьох років життя доцільно проводити два-три рази на рік курси прийому мультипробіотиків.

Профілактику мікроекологічних порушень у новонароджених доцільно починати ще під час планування вагітності. Це дозволить уникнути багатьох ускладнень вагітності та пологів, внутрішньоутробних і післяпологових інфекційно-запальних ускладнень та підвищити адаптаційний потенціал новонароджених.

Виняткову роль відіграє профілактичний прийом мультипробіотиків. Курсове застосування мультипробіотиків усіма категоріями населення не менш корисно, ніж застосування вітамінних і мінеральних комплексів, адаптогенів, продуктів функціонального харчування та інших профілактичних засобів. Це буде сприяти зміцненню імунітету, зниженню частоти захворювань на інфекційні та соматичні захворювання, відомі під терміном «хвороби цивілізації». Мультипробіотики необхідно приймати під час спеціальних дієт, очищення організму від шлаків, при нервово-емоційних і фізичних перевантаженнях, при зміні географії проживання та сезонів року, в періоди епідемії грипу, поширення респіраторних захворювань та ін.

Мультипробіотики дуже корисні в разі схильності до простудних захворювань, особливо пацієнтам з групи «часто хворіючих дітей», а також особам, схильним до розладів травлення, алергії, людям похилого віку.

Дуже корисно застосування мультипробіотиків поєднувати з попереднім курсовим прийомом спеціальних ентеросорбентів серії «Симбіогель». Цей унікальний сорбент не тільки ефективно санує ротову порожнину і шлунково-кишковий тракт, але і володіє здатністю стимулювати корисні бактерії.

Сьогодні розроблені спеціальні програми оздоровлення мікробіому з використанням мультипробіотиків «Симбітер» і ентеросорбентів «Симбіогель». Підтримка симбіотичної мікрофлори за допомогою сучасних засобів з доведеною ефективністю допоможе підвищити природні захисні функції організму, зміцнити імунітет і уникнути ризику розвитку багатьох захворювань сучасності.