Пробіотики можуть допомогти при підвищеному тиску

pressure-1200

Як відомо, одним із серйозних факторів ризику розвитку і ускладнення серцево-судинних захворювань є підвищений артеріальний тиск (артеріальна гіпертензія). Дослідницькі дані показують, що близько 40% людей у світі страждають на цю недугу, і число це постійно збільшується. Оскільки підвищений тиск часто є причиною виникнення інфаркту міокарда, інсульту, загрожує порушеннями свідомості, розвитком ниркової або серцевої недостатності, тягне за собою зміни в стінках судин і сітківці ока, ця проблема заслуговує на особливу увагу.

Основними причинами підвищення артеріального тиску є шкідливі звички (куріння, вживання алкоголю, психотропних і наркотичних засобів), спадкова схильність, нездорове харчування (особливо, надлишок в раціоні кухонної солі), гіподинамія, надлишкова маса тіла, спадковість, літній вік, шкідливі умови на виробництві (шум, вібрації та ін.). Гіпертензія може також розвиватися в осіб з гормональними порушеннями, захворюваннями нирок, які перенесли черепно-мозкові травми, часто піддаються нервово-емоційним перенапруженням.

Здоровий спосіб життя і використання спеціальних (гіпотензивних) медикаментозних препаратів сьогодні є основними методами лікування пацієнтів, які страждають на артеріальну гіпертензію.

В останні роки показано позитивний вплив пробіотиків на стан хворих на артеріальну гіпертензію. Інтерес до цього питання особливо зріс після появи досліджень, які показали зв’язок симбіотичної мікрофлори людини (мікробіому) зі станом судин і артеріальним тиском. Зокрема, американські вчені в експериментах на лабораторних тваринах показали, що дисбаланс мікрофлори кишечника може бути однією з причин підвищення артеріального тиску. У багатьох наступних клінічних дослідженнях встановлено, що оздоровлення мікробіому пацієнтів з артеріальною гіпертензією за допомогою пробіотиків сприяло поліпшенню показників артеріального тиску.

Наприклад, в результаті клінічних досліджень, в яких брали участь 543 пацієнта, з’ясувалося, що у осіб з артеріальною гіпертензією, які регулярно вживали пробіотики, знижувався як систолічний, так і діастолічний тиск, що, в свою чергу, зменшувало ризики розвитку інсульту і серцевих хвороб. За даними авторів цього дослідження, для надання позитивного ефекту пробіотики, що використовуються, повинні містити широкий спектр бактеріальних штамів і високу концентрацію клітин життєздатних мікроорганізмів: від 109 до 1012 в добовій дозі. При цьому користь від прийому пробіотиків можна відчути тільки після восьми тижнів постійного їх вживання.

Дослідники з Бостонського університету, проаналізувавши дані 70 тисяч добровольців, прийшли до висновку, що щоденний прийом ними протягом тривалого часу пробіотичних продуктів, що містять життєдіяльні клітини молочнокислих бактерій, сприяв зниженню артеріального тиску у осіб з гіпертензією без будь-яких побічних ефектів. При цьому учасники дослідження значно рідше страждали від серцево-судинних катастроф (інфарктів і інсультів), їм рідше були потрібні операції на судинах.

Точний механізм нормалізуючого впливу деяких пробіотичних бактерій на артеріальний тиск поки не встановлено. Вчені припускають, що стан судин і артеріальний тиск залежить від специфічних сполук і ферментів, синтезованих пробіотичними штамами і здоровою мікрофлорою кишечника. Наприклад, біоактивні пептиди, які вивільняються під час руйнування білка деякими фізіологічними бактеріями, асоціюються зі зниженням артеріального тиску, підвищенням антитромботичної активності крові, антиоксидантною дією і здатністю регулювати імунну відповідь. Як відомо, порушення мікробіому, зокрема при раціоні з надмірною кількістю кухонної солі, можуть призводити до збільшення популяції Th-17 імунних клітин, які стимулюють запалення і можуть привести до гіпертензії. Дослідники з Масачусетського технологічного інституту (США) показали, що використання пробіотичних бактерій здатне знизити запальні процеси і поліпшити показники артеріального тиску.

У своєму новому дослідженні американські вчені запропонували теорію, за якою кишкова мікрофлора є частиною складної системи, що підтримує рівень артеріального тиску в організмі. Вони відкрили специфічний нюховий рецептор (Olfr78), який в нормі знаходиться в порожнині носа, а також може виявлятися в кровоносних судинах у всьому організмі. У кишечнику рецептор реагує на малі молекули (наприклад, коротколанцюгові жирні кислоти, які продукуються молочнокислими, пропіоновокислими бактеріями, біфідофлорою та іншими фізіологічними бактеріями), підтримуючи нормальний артеріальний тиск.

Результати проведених в цьому напрямку досліджень, поряд з доказами благотворного впливу окремих засобів пробіотичної серії на імунітет, холестериновий обмін, резистентність до інсуліну, гормональну систему, дозволяють припустити, що оздоровлення мікробіому може бути використано в якості додаткового впливу з метою профілактики розвитку артеріальної гіпертензії. На думку фахівців, регулярне застосування пробіотиків та інших засобів оздоровлення мікробіому з доведеною ефективністю має стати невід’ємним компонентом здорового способу життя сучасної людини.

Повний спектр пробіотичних засобів для оздоровлення мікробіома – http://ua.shop.symbiter.ua/