Як мікрофлора людини впливає на розвиток інтелекту

intelligence-1200

З кожним днем стає все більше доказів, що симбіотична мікрофлора людини (мікробіом) корисна не тільки для поліпшення травлення, підтримки імунітету і метаболізму, але і для нормальної діяльності центральної нервової системи. Оскільки мікроби, що живуть в тілі людини, здатні синтезувати величезну кількість нейроактивних сполук (серотонін, норадреналін, дофамін, ацетилхолін, γ-аміномасляна кислота, жирні кислоти та ін.), істотний вплив мікробного органу людини на функціонування мозку є цілком закономірним. Багатьма роботами виявлено вплив мікробіому на розумові здібності, зокрема на образ мислення, пам’ять, сприйняття і засвоєння нової інформації.

Наприклад, гризуни, народжені в стерильних умовах (тобто, фактично позбавлені природної мікрофлори), проявляли тупість і агресивність, а також зниження функції пам’яті в порівнянні зі звичайними тваринами цієї групи. Це привело дослідників до висновку, що колонізація кишечника симбіотичними мікробами є критично важливою для мозкової активності.

Прийнято вважати, що інтелект дитини в найбільшій мірі визначається генами батьків і факторами середовища (харчування, виховання, навчання та ін.). Однак, не завжди береться до уваги, що фактори середовища починають діяти на мозок, починаючи ще з внутрішньоутробного періоду розвитку організму. І тут чималу роль відіграє мікрофлора. В цілому, мікробна колонізація організму немовляти проходить паралельно з розвитком розумових здібностей, які, як виявилося, сильно залежать від складу мікробіоти та її метаболічної активності. Вчені стверджують, що мозок дитини починає розвиватися відразу після зачаття. Причому створення синапсів між клітинами мозку, що відбувається в утробі матері, підпадає під вплив багатьох факторів, в тому числі мікробної природи. Тому порушення мікробіому на початку життя може вплинути на розвиток центральної нервової системи і привести до тривалого розладу як фізичного, так і психічного здоров’я, що визначає важливість оптимізації процесу формування мікробіому у дітей.

Величезну роль в процесі розвитку інтелекту дитини грає мікробіом матері. При його порушенні розвиваються запальні процеси, відбуваються збої в роботі імунної системи, послаблюється кишковий бар’єр, в кров проникають токсичні сполуки, які можуть проникати крізь плаценту і значно пошкодити центральну нервову систему немовляти ще до його народження. Тому оздоровлення мікробіому вагітних грає не менш важливу роль в забезпеченні фізичного та психічного здоров’я майбутньої дитини, ніж оптимізація її власного мікробіому.

Біологи з Німеччини і США показали, що тривалий прийом антибіотиків за рахунок знищення корисних бактерій сповільнює народження нових клітин мозку (нейрогенез), що призводить до погіршення пам’яті, пов’язаної з одним з головних центрів пам’яті головного мозку – гіпокампом. Дослідники провели експеримент на мишах. Сім тижнів їх напували звичайною водою, а потім з додаванням антибіотиків. Після того, як в воду стали додавати антибіотики, у тварин спостерігалося помітне зменшення числа нових нервових клітин в гіпокампі, що супроводжувалося сильним погіршенням пам’яті. Вчені пояснюють такий результат тим, що бактерії кишечника впливають на розвиток центральної нервової системи. Такий вплив опосередковується за допомогою гормонів, продуктів обміну речовин або прямих нервових зв’язків, а також через популяцію специфічних клітин імунної системи (моноцитів), яка працює як додаткова сполучна ланка між мікробіомом і мозком. На думку вчених, відновлення складу і функції мікробіому здатне повернути організму адекватну взаємодію імунної і нервової системи, тобто повернути нейрогенез на колишній рівень.
Одне з найбільш сенсаційних відкриттів зробили вчені з Оксфорду, які, дослідивши мікробіом людини, прийшли до висновку, що бактерії, які населяють його впливають на рівень емоційного інтелекту (EQ), тобто, здатність людини правильно розуміти власні та чужі емоції, і, як наслідок, керувати ними. Вчені встановили, що мікробіом здатний змінювати поведінку людини і навіть викликати бажання, програмуючи їх на задоволення потреб мікробів, домінуючих в складі мікробіому. І якщо небажані мікроби, що з’являються в складі мікробіому при його порушенні, викликають стреси і тривоги, роблять людину загальмованою, замкнутою, депресивною, то здоровий мікробіом прискорює реакцію, покращує увагу і пам’ять, допомагає керувати емоціями.

У свою чергу, біологи з університету Північної Кароліни з’ясували зв’язок між інтелектуальним розвитком дітей перших двох років життя і видовим складом їх мікрофлори. Виявилося, що, немовлята, мікробіом яких містив фізіологічні бактерії певних видів, швидше за своїх однолітків вчилися говорити, реагувати на зовнішні стимули і вирішувати спеціально підібрані для їх віку завдання.

Мікробіом не тільки відіграє критичну роль у розвитку центральної нервової системи на ранньому етапі життя людини, але він також має значний вплив на мозок у похилому віці. Як відомо, старіння пов’язане з погіршенням сенсорної, моторної і вищої когнітивної функцій. Передбачається, що запальний процес, що розвивається під час вікових порушень мікробіому, грає важливу роль в погіршенні когнітивної функції при неврологічних розладах, зокрема при хворобі Альцгеймера. Наприклад, в ході міжнародних досліджень вчені встановили, що у більшості пацієнтів з хворобою Альцгеймера є серйозний дисбаланс кишкової мікрофлори. Практично аналогічна ситуація спостерігається у дітей з аутизмом.

Таким чином, стан мікробіому грає не останню роль у розвитку інтелектуальних здібностей. Тому оптимізація мікробіому протягом усього життя людини може зіграти позитивну роль у розвитку та збереженні його інтелекту. Направити мікробні симбіонти в корисне для цього русло не так вже й складно. Сьогодні існують досить ефективні засоби оздоровлення мікробіому, які можуть допомогти зміцнити гематоенцефалічний бар’єр (бар’єр між кров’ю і мозком) і попередити потрапляння в мозок шкідливих для нього сполук. Ці оздоровчі засоби можуть посилювати експресію нейромедіаторів (хімічних речовин, задіяних у передачі сигналів між нейронами) в гіпокампі, ключовій області мозку, пов’язаної з навчанням і пам’яттю. Вони здатні відновити правильний баланс мікробіоти, знизити рівень фізіологічного і психологічного стресу, тривоги і депресії, зробити мозок активніше, допомогти в контролі емоцій.
Дуже важливо задуматися сімейним парам про оздоровлення власного мікробіому ще на етапі планування вагітності. Це дозволить уникнути багатьох ускладнень вагітності та пологів, внутрішньоутробних і неонатальних інфекційно-запальних ускладнень, підвищити адаптаційний потенціал новонароджених і забезпечити нормальний фізичний та інтелектуальний розвиток дитини. Надалі регулярні курси оздоровлення мікробіому повинні використовуватися всією сім’єю для підтримки нормальних функцій всіх органів, в тому числі і мозку.

Слід зазначити, що сьогодні дослідження зв’язку мікробіому з розвитком інтелекту знаходиться на піку інтересу вчених. Краще розуміння данного зв’язку дозволить розробити нові стратегії для поліпшення психічного здоров’я населення, в тому числі інтелектуального розвитку дітей з самого раннього віку і підтримки мозкової активності дорослих протягом усього життя. Уже сьогодні стає все більш очевидним, що підтримка мікробіому за допомогою пробіотиків і інших оздоровчих засобів з доведеною ефективністю дозволить поліпшити показники як фізичного, так і інтелектуального здоров’я дітей і дорослих будь-якого віку.

Повний спектр пробіотичних засобів для оздоровлення мікробіома – http://ua.shop.symbiter.ua/