Цей багатоликий холестерин: чи завжди він небезпечний

cholesterol-1200

Останнім часом дуже поширилися «страшилки» про шкоду холестерину. Холестерин звинувачують у багатьох проблемах зі здоров’ям. Дійсно, добре відомий зв’язок підвищеного рівня холестерину в крові з розвитком атеросклерозу та інших серцево-судинних захворювань, цукрового діабету 2 типу, онкологічної та іншої серйозної патології. На цьому тлі досить дивним для багатьох є той факт, що холестерин є життєво важливим з’єднанням, без якого життя людини неможливе.

Зокрема, холестерин бере участь в будівництві та підвищенні стабільності клітинних мембран, синтезі жовчних кислот, без яких неможливо перетравлювання жирів в тонкому кишечнику, статевих (естрогенів і андрогенів) і кортикостероїдних (гідрокортизону і альдостерону) гормонів, вітаміну D (частина якого утворюється в шкірі під дією ультрафіолетових променів все з того ж холестерину). Холестерин важливий для клітин нирок, селезінки та для функцій кісткового мозку. Встановлено важливу роль холестерину в функціонуванні мозку, понад 8% щільної речовини якого складається з цього з’єднання. Холестерин дуже важливий для нормального функціонування ряду найважливіших рецепторів в мозку, зокрема асоційованих з діяльністю серотоніну – гормону гарного настрою. Тому низький рівень холестерину в мозку пов’язують з депресією, агресивною поведінкою, нахилами до суїциду. Дослідники з Бостонського університету встановили, що зниження вмісту холестерину в крові загрожує зниженням інтелектуальних здібностей.

Діти грудного та раннього віку потребують багатих жирами і холестерином продуктів для повноцінного розвитку та функціонування мозку, нервової системи, скелета та кісткових тканин, імунної системи та метаболізму. Найбільш цінним джерелом холестерину для немовлят є молоко матері.

Таким чином, холестерин необхідний організму так само, як вода, білки, жири, вуглеводи, вітаміни та інші речовини. Нормальне функціонування цілого ряду життєво важливих систем організму людини неможливо без холестерину.
В організмі міститься близько 350 г холестерину. Однак думка, що основним джерелом холестерину є жирна їжа тваринного походження, невірна. З їжею в організм надходить не більше 30% цієї речовини, основна ж її кількість синтезується в клітинах різних органів, переважно печінки, тонкого кишечника, яєчників, наднирників і шкіри. Активність синтезу холестерину в організмі залежить від його кількості в раціоні. Тобто, чим більше холестерину надходить з їжею, тим менше його синтезується клітинами організму. Таким чином, в здоровому організмі існує чітка система регуляції вмісту холестерину.

Більшість людей знають про холестерин з популярної літератури тільки те, що він нібито служить причиною атеросклерозу. Насправді атеросклероз є дуже складним захворюванням і має безліч різних форм. Атеросклероз при безлічі умов може виникати при низькому вмісті холестерину в крові і, навпаки, може бути відсутнім у людей з високим вмістом холестерину. Проблеми зі здоров’ям виникають під час порушення метаболізму і появи в крові надлишку холестерину, а точніше його фракції, асоційованої з ліпопротеїнами низької щільності (ЛПНЩ). Цей холестерин називають «шкідливим», оскільки це погано розчинне з’єднання сприяє накопиченню холестерину в судинах. У той же час холестерин, асоційований з ліпопротеїнами високої щільності (ЛПВЩ), називають «хорошим», оскільки він виводить холестерин з судин і направляє його для виробництва жовчних кислот, стероїдних гормонів та інших цінних сполук. У здорової людини спостерігається стійкий баланс між цими фракціями холестерину, але якщо метаболізм порушений, рівень ЛПНЩ може підвищуватися, викликаючи ризик розвитку атеросклерозу – процесу, що лежить в основі більшості захворювань системи кровообігу (ішемія, інфаркт міокарда, тромбоз, інсульт мозку, гангрена нижніх кінцівок та ін.). Смертність від цих захворювань вже давно займає перше місце в світі.

В середині ХХ століття холестерину була оголошена справжня війна: розроблені спеціальні безхолестеринові дієти, створені спеціальні фармпрепарати (зокрема, статини). Однак, ці підходи до теперішнього часу не змогли вирішити проблему атеросклерозу. Крім того, статини, що широко застосовуються, мають серйозні побічні ефекти. Наприклад, у жінок похилого віку прийом статинів може підвищувати ризик діабету 2 типу та міопатії, яка призводить до слабкості та атрофії м’язів, в тому числі серця.

Багатьма дослідженнями доведено, що занадто низький рівень холестерину також небезпечний для здоров’я. Наприклад, американські вчені з’ясували, що у осіб, які дотримуються знежиреної дієти, в крові знижується вміст не тільки «поганого», а й «хорошого» холестерину, який захищає судини від атеросклерозу. З іншого боку, відомо значне поширення атеросклерозу в ряді країн, що розвиваються, населення яких недоїдає або голодує. При голодуванні або неповноцінній низькобілковій дієті в поєднанні з фізичними перевантаженнями і емоційним перенапруженням атеросклероз розвивається надзвичайно швидко.

Сьогодні вже відомо, що важливою причиною розвитку атеросклерозу є пошкодження стінки судин, яке може бути викликане артеріальною гіпертензією, гормональними порушеннями, інфекціями, токсичними сполуками та ін. Адже за допомогою холестерину організм латає пробоїни і пошкодження внутрішньої оболонки судин: якщо судина ціла, то ніяких атеросклеротичних бляшок не буде. Якщо ж ендотелій судини пошкоджений, то на це місце буде накладена фіброзна, а потім холестеринова «латка» навіть в тому випадку, якщо рівень холестерину в крові нижче норми.

Саме цей факт має велике значення в розумінні процесу розвитку атеросклерозу у хворих з нормальним і навіть зниженим вмістом холестерину в крові. Деякі фахівці пояснюють утворення холестеринових бляшок як розвиток своєрідної захисної реакції, спрямованої на усунення дефекту в стінці судини, і холестерин тут не причина, а наслідок цього процесу.

Серед факторів, що ушкоджують стінки судин, останнім часом особливий акцент робиться на гомоцистеїн (проміжний продукт обміну незамінної амінокислоти метіоніну), який при порушенні метаболізму може накопичуватися в організмі, вражаючи внутрішню стінку артерій. Утворені при цьому розриви ендотелію організм намагається загоїти, використовуючи для цього холестерин і інші жирні субстанції. Одним з факторів розвитку гіпергомоцистеїнемії є нестача вітамінів B6, B12 і B9 (фолієвої кислоти). Тому одним з перспективних методів лікування атеросклерозу є усунення гіповітамінозу.

Багатьма дослідженнями переконливо доведена роль мікробного фактора в розвитку атеросклерозу. Відомо, що мікроби, які живуть в тілі людини (мікробіом), значно впливають на його стан, в тому числі на метаболізм холестерину. Мікробіом – це важливий метаболічний і регуляторний орган, який бере участь з органами і клітинами людини в підтримці гомеостазу холестерину. Кооперація ферментних систем організму людини і його мікрофлори забезпечує нормальні рівні холестерину в крові, а порушення цієї взаємодії веде до надмірного накопичення холестерину і його відкладень в судинах і тканинах. Виявилося, що симбіотичні мікроорганізми, наприклад біфідобактерії, пропіоновокислі бактерії і лактобацили, здатні впливати на різні ланки синтезу і метаболізму холестерину, перешкоджаючи формуванню його відкладень в судинах. У той же час, умовно-патогенні мікроорганізми, рівень яких зростає при порушенні мікробіому, здатні індукувати підвищений синтез холестерину в клітинах організму людини. Основна роль в цьому несприятливому процесі відводиться токсинам умовно-патогенних бактерій, які проникають в кровоносні судини і ушкоджують їх клітини, сприяючи формуванню холестеринових бляшок. Ці шкідливі сполуки можуть також порушувати функції печінки, перешкоджаючи нормальному метаболізму жовчних кислот, що також призводить до збільшення рівня холестерину в крові. Величезну небезпеку викликає також встановлене рядом досліджень заселення холестеринових бляшок умовно-патогенними мікробами, які можуть потрапляти в судини як з кишечника, так і з ротової порожнини. Здатність цих мікробів взаємодіяти з тромбоцитами крові спричиняє значний вплив на кровоносні судини, сприяючи формуванню локальних тромбів і стимулюючи секрецію з’єднань із запальними властивостями, що значно ускладнює атеросклероз. Це пояснює частий розвиток атеросклерозу у хворих з запальними захворюваннями ясен.

У зв’язку з переконливо встановленими впливами порушеного мікробіому на метаболізм і, зокрема, на розвиток атеросклерозу, все більшу увагу привертає доповнення терапії осіб з ризиком розвитку атеросклерозу засобами оздоровлення мікробіому. Наприклад, показано вплив деяких пробіотиків, які містять лактобацили, пропіоновокислі бактерії і біфідобактерії, на ліпідний обмін, особливо на депозит в артеріях холестерину. Цей вплив може бути пов’язано, як з синтезом певних ферментів, так і з впливом на метаболізм холестерину в печінці.

Як уже зазначалося, серйозним фактором розвитку холестерину є накопичення в крові гомоцистеїну. Оскільки цей механізм пов’язаний з дефіцитом окремих вітамінів, вітамінопродукуюча здатність пробіотиків дозволить уникнути підвищення концентрації гомоцистеїну в плазмі крові. Зокрема, активними продуцентами ряду вітамінів групи В, в тому числі фолату, вітамінів В2, В6 і В12 є бактерії, що входять до складу мультипробіотиків серії «Симбітер» http://ua.shop.symbiter.ua/probiotics/. Мультипробіотики мають ефективний вплив на метаболізм, покращують функції імунної системи, кишечника і печінки, володіють протизапальними і антиоксидантними властивостями. Доповнення їх ентеросорбентами «Симбіогель» http://ua.shop.symbiter.ua/sorbents/, які активно зв’язують холестерин і мікробні токсини в травному тракті, перешкоджаючи їх проникненню в артерії, значно підвищує ефективність профілактики атеросклерозу.

Таким чином, холестерин – це абсолютно нормальний компонент нашого тіла, необхідний для функціонування багатьох органів, і неминучий компонент щоденної дієти і при підтримці метаболізму, в тому числі за рахунок оздоровлення мікробіому, ця важлива сполука буде використовуватися організмом за призначенням, не наносячи ніякої шкоди здоров’ю.