Як попередити остеопороз

osteoporosis-1200

Остеопороз – поширене захворювання, при якому знижується щільність кісток і підвищується їх крихкість, що значно збільшує ризик травм, лікування яких потребує тривалого часу та інтенсивного впливу для відновлення втрачених функцій. Сьогодні від остеопорозу страждають більше 200 мільйонів людей у всьому світі. Своєчасне лікування хворих на остепороз ускладнюється тим, що це захворювання практично не має специфічних клінічних проявів аж до виникнення переломів. На початкових стадіях розвитку остеопороз може проявлятися загальною слабкістю, підвищеною стомлюваністю, болем по ходу хребта, порушенням ходи. У міру прогресування патологічного процесу посилюється біль в суглобах і хребті, особливо в нічний час, біль набуває постійного характеру.

В основі розвитку остеопорозу лежить втрата кісткової тканини внаслідок порушення балансу утворення та руйнування мінеральних і органічних компонентів кісткової речовини. В здоровому організмі кількість кальцію, виведеного з кісток спеціальними клітинами (остеокластами), заміщується такою ж кількістю мінералу, що доставляється будівельними клітинами (остеобластами). При остеопорозі баланс порушується або через надмірне підвищення активності остеокластів, або зниження будівельної функції остеобластів.

Причини розвитку остеопорозу дуже різноманітні. Нераціональне харчування (зокрема, дієти з недостатнім вмістом кальцію та вітаміну D), стреси, шкідливі звички, гіподинамія, похилий вік, хвороби органів травлення, безконтрольний прийом медикаментозних препаратів (кортикостероїдних гормонів, протисудомних ліків, імунодепресантів, засобів для зниження кислотності шлункового соку та ін.) можуть привести до значного зниження мінеральної щільності кісткової тканини і розвитку остеопорозу.

В основному, остеопороз є проблемою літніх людей, особливо жінок постклімактеричного віку. Після настання менопаузи та зниження вироблення естрогену, запалення в кістках стає головним фактором ініціації остеопорозу. Встановлено, що до глибокої старості кістки хребта у жінок можуть втратити до 45% своєї маси. Однак, остеопороз може бути також пов’язаний з рядом захворювань, які вражають як чоловіків, так і жінок більш молодого віку.

Наприклад, діабет, запальні хвороби кишечника, ожиріння та інші метаболічні розлади є серйозними факторами ризику розвитку остеопорозу.

Для попередження розвитку хвороби дуже важливі профілактичні заходи. Відсунути в часі період настання остеопорозу, зокрема, дозволить ефективне накопичення кісткової маси в молодому віці. На думку фахівців, цю проблему можна вирішити за рахунок збільшення в складі раціону кількості окремих мінералів, насамперед, кальцію і магнію, в біодоступній формі в поєднанні з достатньою фізичною активністю та оптимальним постачанням організму вітаміну D, що підвищує ефективність засвоюваності кальцію кістковою тканиною.

Слід враховувати, що надходження кальцію в організм людини залежить не стільки від його кількості, як від біодоступності, тобто можливості організму його адекватно використовувати. Збільшення дози кальцію в раціоні не може забезпечити ефективну профілактику розвитку остеопорозу, якщо порушені механізми його засвоєння кістками.

Нещодавно проведені дослідження показали, що велику допомогу в запобіганні розвитку остеопорозу надають симбіотичні мікроорганізми (мікробіом). Корисні бактерії також виконують важливу функцію в підтримці в сироватці крові адекватного рівня вітаміну D, який необхідний для формування кісток і підтримки їх в нормальному стані.

Тому оздоровлення мікробіому може бути важливим профілактичним засобом для підтримки здоров’я кісток. З одного боку, симбіотичні мікроорганізми істотно впливають на структуру кишечника і його абсорбуючу функцію, сприяють всмоктуванню вітаміну D, кальцію, магнію, заліза, цинку та інших корисних мінералів, з іншого – беруть активну участь у функціонуванні імунної системи, сприяють зменшенню проникності судинних та тканинних бар’єрів для токсичних продуктів життєдіяльності патогенних і умовно-патогенних мікроорганізмів. Несприятливі зміни складу мікробіому запускають запальні реакції, які активізують процеси, що призводять до зниження щільності кісткової тканини.
Низкою медичних досліджень встановлено, що введення в лікування хворих на остеопороз деяких пробіотиків може призводити до послаблення запальних процесів і надавати сприятливий вплив на формування кісток. Доведено, що благотворні мікроби впливають на абсорбцію і метаболізм мінералів, склад і архітектоніку кістки, стимулюють регенерацію кісткової тканини. До таких мікроорганізмів відносяться сахаролітичні бактерії (молочнокислі, пропіоновокислі, біфідобактерії та ін.), Які активно ферментують вуглеводи з утворенням коротколанцюгових жирних кислот.

При зниженні в складі мікробіому кількості сахаролітичних бактерій знижується всмоктування деяких мінералів, зокрема кальцію, магнію і фосфору, що грають важливу роль в підтримці кісткової тканини. Тому при дисбіозі остеопороз може розвиватися під час багатої мінералами дієти через порушення механізмів їх абсорбції в травному тракті.

Широкий спектр сахаролітичних бактерій містять мультипробіотики серії «Симбітер®» http://ua.shop.symbiter.ua/probiotics/. Внаслідок активної продукції мультипробіотиками коротколанцюгових жирних кислот мінерали переходять в форму розчинних солей, які легко всмоктуються з травного тракту. Синтезовані мультипробіотиками жирні кислоти ефективно живлять епітелій, будучи для його клітин цінним енергетичним субстратом. Оздоровлення епітелію призводить до розширення поглинаючої поверхні кишечника і підвищення за рахунок ефективності всмоктування поживних сполук, в тому числі мінералів. Мультипробіотики продукують вітаміни, які беруть активну участь в метаболізмі мінералів і необхідні для формування кісткової тканини. Бактеріальна клітинна маса здатна зв’язувати важкі метали, перешкоджаючи їм заміщати кальцій в кістках. Корисно доповнювати використання мультипробіотиків ентеросорбентом «Симбіогель®» http://ua.shop.symbiter.ua/sorbents/, який оптимізує умови для функціонування пробіотичних бактерій, а також зв’язує і виводить з травного тракту токсичні сполуки, в тому числі важкі метали. Наприклад, кадмій, яким забруднена вода і багато продуктів харчування, крім гепатогенності та канцерогенності, має здатність викликати остеопороз. Зв’язувати кадмій здатний як «Симбіогель®», так і багато бактерій мультипробіотиків.

Таким чином, оздоровлення мікробіому є важливим фактором профілактики розвитку остеопорозу.