Пробіотики допоможуть справитися з депресією

depression-1200

За оцінками фахівців Всесвітньої організації охорони здоров’я сьогодні у світі понад 35 млн. чоловік страждає від депресії, і це число продовжує збільшуватися. Депресія – комплексний хронічний розлад, який триває протягом не менше двох тижнів і проявляється пригніченим настроєм, втратою інтересу або здатності отримувати задоволення від життя. Небезпека депресії часто недооцінюється. У розумінні багатьох людей поганий настрій і депресія тотожні. Але слід враховувати, що депресія – це захворювання, яке вимагає обов’язкового лікування, оскільки може завдати непоправної шкоди не тільки психічному, але й фізичному здоров’ю людини. Зокрема, доведено, що затяжна депресія значно збільшує ризик розвитку патології серцево-судинної і ендокринної системи, діабету, ожиріння, розсіяного склерозу та інших серйозних захворювань.

Причини розвитку депресії дуже різноманітні. Вони можуть бути викликані тривалими стресами, сильними переживаннями, специфічними порушеннями нейрохімічних процесів (обміну нейромедіаторів, таких як серотонін, норадреналін, ацетилхолін та ін.). Нещодавно було встановлено, що розвиток депресії також пов’язаний з порушеннями балансу і функцій симбіотичної мікрофлори (мікробіому).

Багато досліджень, проведених вченими різних країн, показали, що мікробіом має значущий вплив на розвиток головного мозку, поведінку і настрій. Це підтверджується тим фактом, що близько 95% серотоніну (гормону, що впливає на настрій людини) міститься в кишечнику. Психіатричні захворювання, в тому числі депресивні розлади, мають імунологічну природу і обумовлені уповільненим запальним процесом в організмі, на який істотно впливає склад мікрофлори людини. Мікробіом тонко контролює імунні і запальні процеси, що лежать в основі розвитку депресії. Тому, оптимізуючи склад мікробіому, можна впливати на імунну систему пацієнта, пригнічувати запалення і, таким чином, поліпшувати його психічний стан. Багато сучасних методів лікування депресії засновані на маніпулюванні рівнем серотоніну, але нормалізація мікробіому може стати, на думку фахівців, більш успішним і безпечним методом лікування депресивних розладів.

Встановлено, що прийом деяких пробіотиків, що містять комплекси корисних бактерій, впливає на емоційні центри головного мозку, зменшує показники тривоги і депресії, а також знижує рівень гормону стресу кортизолу. Як стверджують вчені, пробіотики з такими властивостями, яким дали назву «психобіотики», зможуть незабаром замінити деякі психотропні препарати, наприклад, антидепресанти, які не позбавлені побічних ефектів.

Пробіотики можуть брати участь в синтезі особливих метаболітів (нейротрасміттерів), які мають безпосередній вплив на стан психічного статусу людини і вводять корективи в його поведінку, зокрема, необхідні для відчуття благополуччя і щастя. Так, показана здатність окремих пробіотиків синтезувати такі нейроактивні речовини, як γ-аміномасляна кислота, катехоламіни, ацетилхолін, серотонін та ін. В зв’язку з цим дослідники вважають, що в разі деяких психоневрологічних захворювань, наприклад, депресії, психобіотики можуть позитивно впливати на перебіг хвороби.

Особливу проблему медицини представляють депресивні розлади жінок в період вагітності та в післяпологовий період. З проблемою депресії близько 10% жінок стикаються ще під час вагітності, і кожна сьома молода мама страждає цим розладом протягом першого року після пологів. За даними вчених, прийом пробіотиків наполовину знижує ризик розвитку цього розладу, небезпечного як для здоров’я жінки, так і дитини.

З усього різноманіття пробіотиків, лише невеликий їх відсоток впливає на поведінку людини і може бути кваліфікований як психобіотики. Підтримка і оздоровлення мікробіому за допомогою вже апробованих в клініці пробіотиків може послужити гарною профілактикою захворювань і сприяти поліпшенню стану хворих. Зокрема, показана доцільність застосування мультипробіотиків «Симбітер®» http://ua.shop.symbiter.ua/probiotics/ у комплексній реабілітації осіб з неврологічними розладами. До складу мультипробіотиків цієї групи включені штами бактерій, які синтезують широкий спектр метаболітів, що грають важливу роль в біохімії мозку (жирних кислот, триптофану – попередника серотоніну, ацетилхоліну, γ-аміномасляної кислоти та ін.). Мультипробіотики захищають організм від розвитку запальних процесів і імунних порушень, що лежать в основі виникнення депресивних і інших неврологічних розладів.

Таким чином, сьогодні кожна людина має можливість подбати про свій мікробіом, який називають «другим мозком» і знизити ризик розвитку багатьох хвороб, в тому числі таких поширених психоневрологічних розладів як депресія.