МІКРОБІОМ – ВАЖЛИВИЙ ЗАХИСНИЙ ОРГАН ЛЮДИНИ, ЯКИЙ САМ ПОТРЕБУЄ ЗАХИСТУ

 

Дмитро Станіславович Янковський, Генеральний директор ТОВ фірми «О.Д. Пролісок», доктор біологічних наук, професор

Згідно з сучасними науковими свідченнями, приблизно 3,5 млрд. років тому на нашій планеті з’явилися перші живі організми – найпростіші без’ядерні мікроби, які відіграли виняткову роль у формуванні звичного для нас різноманітного живого світу Землі. До теперішнього часу мікроорганізми складають основу земної біосфери і рушійний фактор еволюції. Чисельність клітин мікробів, які сьогодні живуть на Землі, колосальна і становить приблизно 4-6х1030, а їх загальна біомаса досягає 550 мільярдів тонн. В силу своєї чисельності, вони, по суті, є середовищем, в якому розвиваються інші форми живої матерії, в тому числі і людина. Відразу ж після своєї появи на Землі, людина увійшла у вже сконструйовану мікроорганізмами біосферну систему і вступила у тісний, фізіологічно необхідний контакт з окремими бактеріальними видами, які стали частиною її організму, склавши основу своєрідного органу людини, який отримав назву мікробіом. Цей життєво важливий орган має вагу до 3 кг і виконує величезну кількість фізіологічних функцій, які не здатний виконувати жоден інший орган. Без мікробіома, який починає формуватися відразу ж після народження, людина просто не може існувати.

Величезний за чисельністю і різноманітністю дивовижний світ мікроскопічних організмів, який мешкає всередині кожного з нас, приносить людині неоціненну користь, беручи участь у найбільш важливих процесах його життєдіяльності, захищаючи від патогенних мікробів і несприятливих змін зовнішнього середовища. Незважаючи на те, що наших мікроскопічних співмешканців не видно неозброєним оком, їх кількість у десять разів перевищує число клітин людського тіла. По суті справи, людина є суперорганізмом, який тільки на одну десяту частину складається з власних клітин, а на дев’ять десятих – з мікробних. Але наш внутрішній мікробний світ, який володіє колосальним життєзабезпечуючим потенціалом, вимагає дбайливого ставлення, оскільки при його пошкодженні не тільки позбавляє організм цінних захисних і обмінних функцій, але й може перетворитися у внутрішній пусковий механізм захворювання.

Мікробіом людини є надзвичайно вразливим органом, що піддається впливу багатьох негативних факторів, які супроводжують життя сучасної людини. Погіршення екології середовища, нераціональне харчування, нервово-емоційні стреси, неадекватна медикаментозна терапія і безліч інших факторів, з якими доводиться стикатися людині в наш складний час, насамперед, призводить до патологічних змін у складі та функціональній діяльності мікробної системи, яка є найбільш чутливим індикатором несприятливих впливів на організм. У свою чергу, патологічно змінена мікрофлора є потужним індуктором розвитку в організмі великої кількості різноманітних захворювань. Тому цей орган вимагає такої ж підтримки та захисту, як і всі інші органи і системи, у великій мірі залежні від стану мікробіому.

Парадокс сучасної охорони здоров’я полягає в тому, що, незважаючи на перенасичення фармацевтичного ринку величезною різноманітністю лікарських препаратів, тенденції до поліпшення здоров’я населення не спостерігається. Тривалий час терапія з використанням сильнодіючих медикаментозних засобів займала основне місце в тактиці лікування хворих з патологією будь-якого виду і ступеня складності. У багатьох випадках намагалися лікувати хворобу, а не людину. Небезпека безконтрольного використання таких підходів особливо чітко проявилася при поширенні практики нераціонального використання антибіотиків, особливо в профілактичних цілях. Вступ медицини в еру антибіотиків у середині ХХ століття не тільки врятував життя мільйонам важко хворих, але також призвів до різкої еволюції мікробного світу в бік збільшення агресивного потенціалу. Замість реалізації надій на викорінення інфекційних хвороб довелося зіткнутися з появою нових небезпечних збудників інфекцій, придбанням патогенних властивостей мікроорганізмами, які раніше вважалися нешкідливими симбіонтами людини, і реєстрацією цілого ряду нових захворювань людини, так званих «хвороб цивілізації», а також поверненням «старих» серйозних захворювань, які вважалися давно переможеними. Неадекватне ставлення до мікрофлори призвело не тільки до несприятливих змін у внутрішній мікробній системі людини, а й до глобальних порушень у зовнішньому мікробному світі, акумуляції в біосфері шкідливої мікрофлори, підвищенню її хвороботворного потенціалу та резистентності до засобів медикаментозної терапії, особливо антибіотиків. Це, нарешті, змусило переглянути традиційні підходи до лікування хворих і переосмислити значимість мікрофлори у підтримуванні здоров’я людини.

На рубежі ХХ-XXI ст.ст. медицина вступила в еру пробіотиків. Пробіотики – препарати на основі живої цілющої мікрофлори, на які покладають великі надії в реалізації проблеми поліпшення здоров’я населення. Однак, незважаючи на спектр пробіотиків, що безупинно збільшується, усе ще спостерігається гострий дефіцит якісних, високоактивних і безпечних препаратів. Це призводить до неефективної терапії й поширення поліпрагмазії, хаотичного призначення пацієнтові відразу декількох пробіотиків різного складу, що може призвести до непередбаченого результату.

Незважаючи на те, що тіло людини на 90% складається із клітин мікроорганізмів, протягом тривалого часу мікробіому приділялося занадто мало уваги.

Виходячи із сучасних досягнень науки, результатів власних більш ніж 20-літніх досліджень й аналізу причин неухильного погіршення здоров’я населення, особливо дітей, ми розробили новітню систему оздоровлення, спрямовану на оптимізацію природних захисних сил організму людини за допомогою відновлення й зміцнення мікробної екологічної системи. Основу розробленої системи оздоровлення становлять мультипробіотики серій «Симбітер®» і «Апібакт®», ентеросорбенти серії «Смектовіт®» і кисломолочні продукти функціонального харчування групи «Симбивіт®».
Ключовим діючим компонентом створених нами засобів пробіотичної дії останнього покоління (мультипробіотики серій «Симбітер®» і «Апібакт®») є унікальні мультикомпоненті симбіози найбільш дружніх бактерій, які займають ключове місце в нормальному функціонуванні мікробіома людини. Саме ці групи симбіотичних бактерій у процесі тривалої еволюції відібрані самою Природою в якості фізіологічної основи дивного за своєю структурою й функціями мікробного органа людини, що відіграє не тільки неоціненну роль у підтримуванні його загальної гомеостатичної системи в цілому, але й є посередником, що регулює взаємини людини із зовнішнім мікробним світом.

Штучно сконструювати стабільне багатокомпонентне угруповання на основі фізіологічної мікрофлори людини надзвичайно складно. Під час створення мультипробіотиків довелося виконати величезну рутинну роботу з ізоляції з організму здорових людей бактерій з корисними властивостями, відбору з них найцінніших варіантів, конструювання бактеріальних консорціумів, у яких би не тільки виключалася конкурентна боротьба окремих штамів, але взаємно підсилювалася їхня активність. Проведена робота захищена більш ніж 70 авторськими свідоцтвами й патентами. Постійно проводиться робота з подальшого вдосконалювання розроблених препаратів, їх медичної апробації, розширення асортиментів і підвищення ефективності.
Перші багатокомпонентні пробіотики “Симбілакт” і “Біфівіт” були нами розроблені ще в 1991 році. Це була перша спроба реалізації нашої ідеї створення пробіотиків нового покоління, яка мала ряд недоліків, виявлених при подальшому вивченні пробіотиків. Потім слідувала активна робота з удосконалення перших варіантів препаратів, результатом якої з’явилося створення серії мультипробіотиків «Симбітер®» і «Апібакт®».

Ми робимо мультипробіотики у вигляді суспензії фізіологічно активних бактеріальних клітин. Рідка форма пробіотика має значні переваги: вона більш активна, більш життєстійка в агресивних умовах травного тракту людини, не вимагає тривалої реактивації клітин і проявляє свою дію відразу ж після введення в організм. Це ідеальна форма пробіотика для немовлят і дітей раннього віку.

Аналоги мультипробіотиків поки відсутні як в Україні, так і за кордоном. Однак провідні вчені світу проявляють усе більше зацікавленості до розробленої концепції й повністю солідарні з нами в тому, що тільки в багатовидовому симбіозі найбільш корисних бактерій можна сконцентрувати високий пробіотичний потенціал.

Важливим кроком у напрямку підвищення ефективності пробіотичної терапії з’явилася недавня розробка в співпраці з кафедрою мікробіології, вірусології й імунології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця ентеросорбентів серії «Смектовіт®». Ці засоби нового покоління сприяють активній санації травного тракту від токсинів й інших шкідливих з’єднань, оптимізуючи умови для функціонування фізіологічно корисних бактерій і відновлення структури й функцій мікробіому. Передуючий мультипробіотикотерапїї курс приймання цієї серії ентеросорбентів значно підвищує оздоровчий ефект.

Третім компонентом оздоровчої програми є застосування функціонального кисломолочного продукту «Симбивіт® преміум», що сприяє пролонгації оздоровчого ефекту, отриманого під час застосування ентеросорбентів «Смектовіт®» і мультипробіотиків «Симбітер®» і «Апібакт®».

Розробку даної системи ми розглядаємо як внесок нашої компанії в реалізацію проблеми поліпшення здоров’я населення, зокрема зниження росту хворих з мікробіомною патологією й асоційованими з нею «хворобами цивілізації» інфекційної й соматичної природи. Подальше вдосконалення створеної оздоровчої системи за рахунок поповнення арсеналу засобів пробіотичного ряду новими ефективними розробками є центральним напрямком у діяльності нашої компанії.