Если у вас возникли вопросы, звоните нам +38 (044) 331-98-68 или od.prolisok@gmail.com

Професор кафедри педіатрії №2 Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, доктор медичних наук Сергій Кривопустов про деякі результати досліджень мультипробіотиків групи Симбітер.

Сергей Кривопустов

- Сергію Петровичу, перш за все, дозвольте подякувати за те, що знайшли час відповісти на ряд запитань в межах означеної теми. Ви є продовжувачем педіатричної школи, закладеної відомим українським вченим-педіатром Віктором Михайловичем Сідельниковим. Користуючись нагодою, хочу привітати вас з присвоєнням почесного звання Заслуженого лікаря України.
- Дякую. Мені особливо приємно, що ця висока нагорода була приурочена до святкування 175-річчя Національного медичного університету імені О.О. Богомольця. Це дуже велика честь для мене. І приємно, що ви згадали мого Вчителя, він був блискучим клініцистом.

- Ви займаєтеся клінічною педіатрією. Без сумніву, хвороби дітей - завжди драма. Тому особливу увагу необхідно приділяти профілактиці різних захворювань. Про патологію яких систем дитячого організму нам найбільш актуально зараз говорити? Яка є причина їх виникнення?
- Перш за все, я говорив би про патологію органів дихання і системи травлення. Що стосується етіології, то вона здебільшого має інфекційну природу. І тут на першому місці стоїть імунопрофілактика - захист дитини від кору, поліомієліту, пневмококової та інших інфекцій за допомогою вакцинації. Для попередження вірусної, респіраторної інфекцій важливо загартовування дитини, її раціональне харчування, турбота про параметри повітря, яким дихає дитя.

- Крім інфекційної патології, які дитячі захворювання частіше за інших турбують лікарів?
- Потрібно згадати алергічні захворювання як найважливішу медико-соціальну проблему сучасності. Ймовірно, це пов'язано із несприятливим впливом різних факторів цивілізації, перш за все, екологічних чинників. Наприклад, в світі до 300 мільйонів осіб страждають на бронхіальну астму. Серед дітей багато хто має спадкову схильність до алергії, вона також реалізується при взаємодії певних генетичних і відповідних негативних зовнішніх факторів. Атопічний дерматит може бути першим клінічним проявом алергічного стану. Дебютуючи в ранньому дитячому віці, він може асоціюватися і з іншими алергічними захворюваннями. За деякими даними, його поширеність сягає серед дітей до 10-20%.

- Зараз багато говорять і пишуть про пробіотики. А чи можуть вони бути корисні в цьому випадку? Я маю на увазі профілактику і лікування поширених хвороб дитячого віку.
- Відомо, що пробіотики - це живі мікроорганізми, які при вживанні сприятливо впливають на здоров'я та імунологічний статус організму. Якщо не помиляюся, на сьогодні, за даними PubMed, відомо понад 1500 клінічних випробувань пробіотиків для лікування й профілактики різних захворювань. Тобто ця тема активно вивчається. Але потрібно робити особливий акцент на доказову базу щодо їх профілактичного і терапевтичного застосування в педіатрії. Наприклад, в лютому 2017 року робочою групою Всесвітньої гастроентерологічної організації були систематизовані дані клінічного застосування пробіотиків у відповідності до критеріїв Оксфордського центру доказової медицини. Була підтверджена ефективність цих засобів.

- Це дуже цікава інформація. Проте давайте поговоримо про основні показання до використання пробіотиків на підставі сучасних даних доказової медицини. Наприклад, в галузі дитячої гастроентерології.
- Оприлюднені дослідження, які довели, що застосування пробіотиків запобігає розвиткові гострої інфекційної діареї у дітей. Це, наприклад, рекомендації ESPGHAN, особливо щодо Lactobacillus GG і Saccharomyces boulardii. Особливо важливо, що робочою групою ESPGHAN рекомендовано також використання пробіотиків для профілактики розвитку антибіотик-асоційованої діареї. Консенсус Маастрихт-5 вказує на те, що застосування певних пробіотиків може бути ефективним для зниження гастроінтестинальних побічних ефектів, викликаних ерадикацією Нelicobacter рylori. Цікаві дані і про ефективність Lactobacillus reuteri DSM 17938 при кольках у немовлят. Відомі роботи завідувача кафедри дитячих інфекційних хвороб Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, професора С. Крамарьова, які показали високу клінічну ефективність мультипробіотиків групи Симбітер при лікуванні антибіотико-асоційованої діареї у дітей.

- Діти найчастіше хворіють на ГРВІ. Чи є досвід використання пробіотиків для запобігання частих простуд та нежиті?
- Таких досліджень чимало. Однак, вони неоднорідні щодо штамів пробіотиків, режиму їх використання. Результати досить різні, часто суперечливі. Так, в систематичному огляді Georgia Véras de Araujo 2015 року описано 11 рандомізованих клінічних випробувань за участю 2417 дітей. Цей аналіз показав позитивний вплив пробіотиків на скорочення тривалості та зменшення числа епізодів ГРВІ. А в систематичному огляді Amaral 2017 року описано 21 клінічне дослідження за участю 6603 дітей, при цьому переконливих доказів на користь впливу пробіотиків на частоту респіраторних інфекцій не знайдено. Втім, наукові дослідження, проведені під керівництвом професора Сергія Крамарьова свідчать про те, що прийом мультипробіотиків Симбітер зменшує кількість епізодів респіраторних інфекцій у дітей та частоту їх ускладнень.

- А що відносно питань алергології дитячого віку?
- Використання пробіотиків в терапії та профілактиці алергічних захворювань знаходиться в фокусі уваги вчених усього світу. Експертами Всесвітньої організації алергологів підтверджена важлива роль мікрофлори кишечнику в розвитку алергії. Роботи, виконані відповідно до вимог доказової медицини. Результати Кокрейновського систематичного огляду показують гетерогенність досліджень, недолік стандартизації, різнорідність дизайну, - все це ускладнює інтерпретацію даних. У 2015 році Zuccotti та співавтори опублікували мета-аналіз досліджень, в якому підсумували дані обстеження 4755 дітей. Не зважаючи на відмінності в дизайні й різницю в застосовуваних пробіотиків, автори зробили висновок, що їх прийом вагітними і дітьми призводить до зниження ризику розвитку атопічного дерматиту. Ми маємо власний позитивний досвід лікування цієї патології за допомогою мультипробіотиків групи Симбітер.

- У чому все ж таки відмінність Симбітеру від інших пробіотиків?
- Це вітчизняний пробіотик, в створенні якого застосована методологія біоконструювання багатокомпонентного мікробно-метаболітного пробіотичного комплексу, що, ймовірно, можна розглядати як модель природного симбіозу фізіологічної мікробіоти макроорганізму. Кожен мікроорганізм, а це до 24-х штамів пробіотичних бактерій, в складі цього живого мультипробіотику (Bifidobacterium, Lactobacillus, Lactococcus, Propionibacterium) співіснує з іншими. Має місце так званий «мутуалістічній симбіоз».
Заслуговує на увагу резолюція «круглого столу» провідних вчених нашої країни 22 грудня 2015 року в Інституті педіатрії, акушерства та гінекології НАМН України, очолюваному академіком Ю. Антипкіним. У цьому документі зазначено, що використання в профілактичній та клінічній педіатрії мультипробіотиків Симбітер сприяє ефективному усуненню мікроекологічних розладів, ліквідації багатьох патологічних процесіві, комплексному нормалізуючому впливу на організм дитини.

- Сергію Петровичу, дякую за інтерв'ю. Бажаю подальших професійних успіхів в клінічній педіатрії.
- Дякую і вам. Спасибі, що торкнулися справді актуальних тем сучасної педіатрії. А успіхи нехай будуть, перш за все, в галузі профілактичної педіатрії.

Бесіду вела
Вікторія ЯСНОПОЛЬСЬКА

Загрузить статью в формате

Новости

Професор О.М. Муквіч: "Роль мультипробіотиків в запобіганні хвороб кишково-шлункового тракту, органів дихання, алергічних станів у дітей".

У середу, 18 жовтня, о 14:00 гостею ефіру "Час. Online" на сайті 5.UA (5 канал) була лікар-педіатр, головний науковий співробітник Інституту педіатрії, акушерства і гінекології Національної академії медичних наук України Олена Муквич.
Тема бесіди: "Роль мультипробіотиків в запобіганні хвороб кишково-шлункового тракту, органів дихання, алергічних станів у дітей".

Професор О.М. Муквіч: "Роль мультипробіотиків в запобіганні хвороб кишково-шлункового тракту, органів дихання, алергічних станів у дітей".

Дивіться 18 жовтня (середа) на "5-му каналі" о 14:15 (після "Новин") бесіду з доктором медичних наук, професором Оленою Миколаївною Муквіч, головним науковим співробітником державної установи "Інститут педіатріі, акушерства і гінекології НАМН України.
Тема: "Роль мультипробіотиків в запобіганні хвороб кишково-шлункового тракту, органів дихання, алергічних станів у дітей".

Доклад академика Широбокова "Микробно-экологическая система человека: современная концепция"

Рекомендуем всем практикующим педиатрам, акушерам, гинекологам, неонатологам и другим специалистам в области здравоохранения послушать доклад академика В. П. Широбокова, сделанный им ещё в 2011 году. Он подготовлен в сотрудничестве с доктором биологических наук профессором Д. С. Янковским и кандидатом технических наук Г. С. Дымент (НПК "О. Д. Пролисок"). Эта фундаментальная работа во многом предвосхитила нынешнюю популярность пробиотикотерапии и уникального отечественного мультипробиотика "Симбитер".

Начат выпуск нового ряда мультипробиотиков семейства «Симбитер®» - «Симбитер® форте»

НПК «О.Д. Пролисок» приступила к выпуску нового ряда мультипробиотиков семейства «Симбитер®» - «Симбитер® форте». Появление мультипробиотиков «Симбитер® форте» является результатом многолетнего творческого содружества компании «О.Д. Пролисок» с кафедрой микробиологии, вирусологии и иммунологии Национального медицинского университета имени А.А. Богомольца.

Подробнее...

Благодійна допомога сім'ям загиблих бійців АТО

Вівторок, 6 грудня 2016 року, Україна відзначала День збройних сил. З боку керівників держави приділяється багато уваги усім родам військ Міністерства оборони України, воїнам, які перебувають в зоні АТО та віддано належну шану тим, хто загинув, відстоюючи кордони нашої держави. У кожного із них залишилися батьки, дружини, дітки. Науково-виробнича компанія «О.Д Пролісок» на чолі з генеральним директором професором Д.С. Янковським вирішила до Дня збройних сил України підтримати морально і матеріально дітей, які втратили своїх батьків під час збройного конфлікту на сході України.

Подробнее...

Последние публикации

Параллельные миры пересекаются

Сегодня проблема взаимоотношений человека и микроорганизмов является одной из наиболее популярных тем в биологии и медицине. Более трех столетий прошло с момента открытия мира микроорганизмов, однако далеко не сразу человечество сумело оценить грандиозную роль микробного сообщества в поддержании жизни на нашей планете. Вскоре после открытия микробы были объявлены злейшими врагами людей, виновниками болезней человека, животных и растений, порчи пищи и других негативных явлений. К сожалению, такая незаслуженная репутация микробов продолжала оставаться за ними до недавнего времени.

Подробнее...

Пробиотики могут помочь при повышенном давлении

Как известно, одним из серьезных факторов риска развития и осложнения сердечно-сосудистых заболеваний является повышенное артериальное давление (артериальная гипертензия). Исследовательские данные показывают, что около 40% людей в мире страдают этим недугом, и число это постоянно увеличивается. Поскольку повышенное давление часто является причиной возникновения инфаркта миокарда, инсульта, грозит нарушениями сознания, развитием почечной или сердечной недостаточности, влечет за собой изменения в стенках сосудов и сетчатке глаза, эта проблема заслуживает особого внимания.

Подробнее...

Как микрофлора человека влияет на развитие интеллекта

С каждым днем становится все больше доказательств, что симбиотическая микрофлора человека (микробиом) полезна не только для улучшения пищеварения, поддержания иммунитета и метаболизма, но и для нормальной деятельности центральной нервной системы. Поскольку микробы, обитающие в теле человека, способны синтезировать огромное количество нейроактивных соединений (серотонин, норэпинефрин, дофамин, ацетилхолин, γ-аминомасляную кислоту, жирные кислоты и др.), существенное влияние микробного органа человека на функционирование мозга является вполне закономерным. Многими работами выявлено влияние микробиома на умственные способности, в частности на образ мышления, память, восприятие и усваивание новой информации.

Подробнее...

Оздоровление симбиотической микрофлоры поможет защититься от аутоиммунных болезней

Аутоиммунные заболевания – это заболевания, связанные с нарушением функционирования иммунной системы, которая начинает воспринимать собственные ткани, как чужеродные, и повреждать их. Эти болезни часто называют системными, поскольку подобный иммунный дисбаланс способен поражает многие системы организма. Сегодня до 8% населения мира страдает аутоиммунными заболеваниями.

Подробнее...

Этот многоликий холестерин: всегда ли он опасен

В последнее время очень распространились «страшилки» о вреде холестерина. Холестерин обвиняют во многих проблемах со здоровьем. Действительно, хорошо известна связь повышенного уровня холестерина в крови с развитием атеросклероза и других сердечно-сосудистых заболеваний, сахарного диабета 2 типа, онкологической и другой серьезной патологии.
На этом фоне весьма удивительным для многих является тот факт, что холестерин является жизненно важным соединением, без которого жизнь человека невозможна.

Подробнее...